четвер, 14 червня 2018 р.

Незалежна медійна рада видала збірник висновків та рекомендацій

У червні 2018 року Незалежна медійна рада (НМР) видала збірник висновків та рекомендацій. “Подвійне життя президента”, “Кохана, ми вбиваємо дітей”, “Битва екстрасенсів”, “Кровавая вольница”, “Олесь Бузина: жизнь вне времени” чи колонка чортківського редактора “Жиди чи євреї?”, – фахові коментарі щодо цих та інших суперечливих медіапродуктів відтепер доступні у зручному форматі.
До видання увійшли 25 справ щодо спірних питань в інформпросторі: від розпалювання ворожнечі в ефірі та нехтування правами дітей до недотримання професійних стандартів журналістики та недобросовісної реклами. Збірник включає рекомендації щодо повноважень офіційного регулятора – Національної ради з питань телебачення та радіомовлення, а також залучення експертів до ефіру, розроблені Незалежною медійною радою.
Вкрай незначне регулювання медіапростору призводить до появи в ефірах фейків, маніпуляцій та відверто неетичних "розважальних" програм. Для створення практичних орієнтирів, збірник складається із експертних висновків, які стосуються важливих питань українського медіапростору. Так, НМР аналізує журналістські розслідування (зокрема сюжет про офшори у Панамі), сюжети на конфліктні теми (до прикладу, про статки громадських активістів), програми, які розпалюють міжнаціональну ворожнечу або містять фейки. При цьому аналізувалися як новини, так і авторські програми та документальні фільми. У кожному випадку експерти оцінювали матеріал з точки зору законодавства та етики, а також покроково розбирали усі помилки, даючи рекомендації з їх виправлення.

Незалежна медійна рада розглянула низку справ щодо рейтингових ток-шоу – до прикладу, програм, присвячених 12-річній породіллі чи знущанню над дітьми. Окремий висновок присвячено новій для України темі: висвітлення військового конфлікту на Сході України у художньому кінематографі.
Водночас, збірник може бути орієнтиром і у правових питаннях, адже висновки НМР неодноразово ставали основою для рішень регулятора (Національної ради з питань телебачення і радіомовлення), а подекуди – і санкцій. Так, у березні 2017 року Нацрада оштрафувала телеканал СТБ на 1,655 мільйона гривень за трансляцію шоу, які шкодять дитячій психіці. Загалом, Незалежна медійна рада розглянула 7 справ за зверненням власне Нацради з питань телебачення і радіомовлення. У цій сфері НМР створила прецедент, допомігши регулятору вперше довести факти трансляції фейкових новин.
Також Незалежна медійна рада у рекомендаціях, що увійшли до збірника, пропонує медіаіндустрії новий підхід для запрошення і титрування експертів, який дозволить уникати неперевірених та заангажованих персон у ефірах телеканалів.

Завантажити збірник можна за посиланням.

______________________________________

Незалежна медійна рада була заснована наприкінці 2015 року провідними медійними громадськими організаціями України (Детектор Медіа, Інститут Масової Інформації, Інтерньюз-Україна, Фундація «Суспільність», Центр Демократії та Верховенства Права). Незалежна медійна рада функціонує як постійний громадський моніторинговий та консультативний орган, що розглядає спірні ситуації щодо недотримання медійного законодавства, міжнародних стандартів висвітлення інформації у медіа, а також порушень норм журналістської етики.

Збірник видано за підтримки Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні. Погляди редакційної колегії не обов'язково збігаються з офіційною позицією уряду США.

Немає коментарів: