четвер, 7 липня 2022 р.

"Краля" з Одеси вирахувала всіх дезінформаторів
Моніторинг регіональних ЗМІ, соціальних мереж для оцінки якості та неупередженості висвітлення виборів у місцевих ЗМІ та виявлення дезінформації, прихованих спроб маніпулювання громадською думкою.

Протягом січня-червня 2022 року експертна група спільно із виданням «ІзбірКом» та Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України» здійснювала моніторинг мережевих регіональних ЗМІ, соціальних мереж (фейсбук-пабліки, телеграм-канали) Одеси та Одеської області, а також ЗМІ російської федерації. У січні-березні моніторинг проведено в режимі тестування програмного забезпечення, у квітні-червні - безпосередньо в режимі роботи з джерелами.


Для моніторингу використовувалася методологія, що дозволяє стежити за зміною пропагандистських завдань та цілей, виявляти приховані меседжі та викривати дезінформацію й методи маніпулювання свідомістю.


Які онлайн-ЗМІ, фейсбук-спільноти та телеграм-канали обиралися для дослідження?

Аналізу було піддано:

18 одеських ЗМІ, що публікують регіональні новини;


56 фейсбук-пабліків, що висвітлюють новини Одеси та Одеської області, із загальною кількістю підписників близько 1,6 млн;


12 телеграм-каналів, які публікують новинний контент, є популярними в регіоні і відкритими для користувачів;


8 найпопулярніших російських ЗМІ.

Дослідження ЗМІ та телеграм-каналів здійснювалося за допомогою програми «Краля», створеної виданням «ІзбірКом» в рамках проєкту, спрямованого на протидію кремлівській дезінформації та політиці маніпулятивного впливу на громадян за підтримки The Black Sea Trust for Regional Cooperation.

Дослідження фейсбук-сторінок здійснювалось за допомогою сервісу CrowdTangle, що належить фірмі «Мета».

До аналізу текстів долучались також авторські модулі на Python.

Загалом за визначений період було вивчено:

21 тис. 441 матеріал одеських ЗМІ;


107 тис. 664 дописи фейсбук-пабліків;


75 публікацій російських ЗМІ, в яких містилися згадки за ключовими словами «Одеса», «Одеський», «одесит»;


21 тис. 261 публікація у телеграм-каналах.


Висновки

Підсумовуючи результати моніторингу, зауважимо, що проросійська пропаганда, дезінформація та приховані спроби маніпулювання громадською думкою вже набагато рідше зустрічаються на сайтах українських медіаресурсів взагалі та одеських сайтах, зокрема.Наразі сумнівну першість у цьому питанні просування пропагандистських та маніпулятивних наративів перейняли фейсбук-спільноти та телеграм-канали. Це пов’язано з більшою прозорістю діяльності медіаресурсів, а також посиленням відповідальності за зміст інформації, що оприлюднюється.


Прокремлівські наративи запозичуються одеськими медіа зрідка, проте все ж на окремі випадки треба звернути увагу. Так, у фейсбуці боти можуть використовувати клікбейтні заголовки одеських ЗМІ. А деякі телеграм-канали запозичують інформаційні приводи від міністерства оборони рф. І, як правило, чим більш «неймовірною» є вигадка міністерства, тим більше перепостів вона отримує.


Очевидним є також намагання російської пропаганди подавати Одещину як нібито частину російської сфери впливу, вимагаючи від України здійснити певні кроки. Також бачимо, що стосовно нашого регіону постійно здійснюються інформаційні атаки: «Одеса має бути з рф», «Одесу скоро захоплять», «в Одесі нацисти, що тероризують мирне населення, але рф знищує їхні бази та зарубіжне озброєння “високоточною зброєю”» тощо.

Водночас деякі одеські медіа можуть долучатися до поширення цих наративів, оскільки не мають практики збалансовувати прокремлівські заяви або ж перевіряти інформацію від дописувачів.

Немає коментарів: