четвер, 10 грудня 2020 р.

На думку експертів, облгази необгрунтовано подвоїли ціну на природний газ для населення8 грудня експерти Офісу ефективного регулювання BRDO направили до Антимонопольного комітету України заяву про порушення законодавства про захист економічної конкуренції з боку операторів ГРМ.

Експерти сектору “Енергетика” дослідили поточну ситуацію на роздрібному ринку природного газу та виявили, що на сьогодні постачання газу для населення здійснюють переважно газзбути — дочірні компанії облгазів.

За оцінкою НКРЕКП, у І кварталі 2020 року близько 69% обсягів постачання природного газу населенню здійснювалось постачальниками, контрольні пакети акцій (часток, паїв) яких знаходились у власності операторів ГРМ, об’єднаних під брендом «Регіональна газова компанія», близько 2 % – групою НАК «Нафтогаз України» та близько 29% обсягів – іншими постачальниками.

Більшість споживачів не змінили постачальника через недостатню інформаційну кампанію щодо можливості такої зміни та складні процедури. Крім того, регіональні газзбути часто ускладнюють процес зміни постачальника через інші дії, зокрема, не надають доступ до EIC-кодів, друкуючи їх на лінії склеювання та відриву рахунків.

Оскільки регіональні газзбути фактично не зазнають значної конкуренції на ринку постачання природного газу побутовим споживачам, ціна на газ для населення зросла вдвічі у порівнянні з показником 1 кварталу 2020 року.

Дії регіональних газзбутів, які полягають у стрімкому підвищенні цін на природний газ для побутових споживачів, можуть містити ознаки порушення Закону України «Про захист економічної конкуренції» — у вигляді зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку постачання природного газу шляхом встановлення таких цін та умов реалізації товару, які неможливо було б встановити за умов існування значної конкуренції на ринку. Як наслідок, це призводить до спотворення конкуренції на ринку постачання природного газу й обмеження інтересів побутових споживачів.


Нагадаємо, що 1 серпня 2020 року відбувся запуск вільного ринку природного газу для побутових споживачів. Споживачі мають право за власним бажанням змінювати постачальника, а ціни на газ повинні формуватися винятково у ринкових умовах. Таким чином, споживач має право обрати саме того постачальника, який пропонує найкращу ціну за свої послуги.


Повний текст звернення до АМКУ тут


Немає коментарів: