середа, 9 травня 2018 р.

Оцінка впливу на довкілля має збалансувати бізнесові інтереси з громадськими та державними

Міжнародна благодійна організація «Екологія-Право-Людина» (ЕПЛ) зі Львова провела спеціальний тренінг для представників бізнесу про права та обов’язки держави, бізнесу та громадськості відповідно до нової європейської моделі екологічної оцінки в Україні. Нова процедура була введена 18 грудня 2017 року законом «Про оцінку впливу на довкілля», прийнятим на виконання Угоди про асоціацію. Відтепер державний орган влади має
оцінювати негативний вплив його рішення на довкілля з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів. Захід проходив за підтримки проекту «Громадська синергія», що фінансується Європейським Союзом та виконується Міжнародним фондом «Відродження».

«Оцінка впливу для довкілля (ОВД) покликана збалансувати інтереси усіх зацікавлених сторін процедури ОВД, у тому числі представників бізнесу», – прокоментувала Софія Шутяк, провідний юрисконсульт ЕПЛ. «Таке збалансування інтересів повинне відбуватися з єдиною метою – мінімізації впливу на довкілля від планованої діяльності», – додала Єлизавета Алексєєва, провідний юрисконсульт ЕПЛ.

Експерти пояснили, що процедура ОВД складається з декількох етапів: підготовки звіту з ОВД, проведення громадського обговорення, аналізу уповноваженим органом звіту з ОВД та результатів громадського обговорення, надання уповноваженим органом висновку з ОВД на основі проведеного аналізу та врахування даного висновку у ході видачі відповідного рішення про погодження планової діяльності. Особливу активну роль представники бізнесу відіграють на перших етапах ОВД. Вони зобов’язані подати повідомлення про планову діяльність, забезпечити підготовку звіту з ОВД та є відповідальними за його зміст, оприлюднити оголошення про початок громадського обговорення тощо. Водночас представники бізнесу вільні у виборі виду планованої діяльності, у виборі суб’єкта, який буде формувати звіт з ОВД, а також у виборі уповноваженого органу, який у подальшому буде видавати висновок з ОВД.

Експерти розповіли, що бізнес також має право звернутися до уповноваженого органу з вимогою про надання умов щодо обсягу досліджень та рівня деталізації інформації, що підлягає включенню до звіту з оцінки впливу на довкілля. Експерти також порадили представникам бізнесу при застосуванні інструменту оцінки впливу на довкілля детально звертати увагу на вимоги законодавства про порядок, способи оприлюднення та зміст повідомлення щодо планової діяльності та оголошення про початок громадських обговорень.

Довідкова інформація: захід проходив у рамках проекту «Громадське стимулювання запуску європейської процедури оцінки впливу на довкілля», який Міжнародна благодійна організація «Екологія-Право-Людина» (ЕПЛ) реалізує під егідою Української сторони Платформи громадянського суспільства Україна-ЄС та Української національної платформи Форуму громадянського суспільства Східного партнерства.


Немає коментарів: