неділя, 25 червня 2017 р.

Франко-бельгійське коріння промисловості Подніпров'я

Індустрію почали будувати на теренах Украіни наприкінці 19-го сторіччя підприємці з Європи. Коли народовольці ще перероджувались під опікою охранного відділення в більшовиків, на берега Дніпра, Інгульця, Кальміуса та Азова приїхали бізнесмени та інженери з Бельгії, Франції, Великої Британії. Тут були розвідані та почалась добича корисних копалень: залізної руди, вугілля, глин. Так розпочалось створення великого промислового району в Катеринославській губернії (межі сучасних Дніпропетровської, Донецької, Луганської, Запорізької областей).
Про це в Дніпровському національному історичному музеї ім.Д.Яворницького зробили пересувну виставку (Валентина Лазебник, автор виставки, завідувачка науково-дослідного та експозиційного відділу історії України ХІV ст. — ХХ ст. Дніпропетровського національного історичного музею імені Дмитра Яворницького). Днями її відкрили в столиці в присутності Іванни Климпуш-Цинцадзе, Віце-прем’єр-міністра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України, Хьюга Мінгареллі, Посла, Голови представницва Європейського союзу в Україні, Ізабель Дюмон, Надзвичайного і Повноважного посла Франції в Україні, Люка Якобса, Надзвичайного і Повноважного посла Бельгії в Україні.Міф про радянську індустріалізацію на Криворіжжі та в Донбасі "розбивають" 18 сталеплавільних заводів, які збудували європейці до більшовицького заколоту в 1917 році.
Міжнародні інвестиції в Україну з кінця ХІХ – початку ХХ століття–  це дослідження маловідомої теми взаємозв’язків України з державами Європи та всього світу кінця ХІХ – початку ХХ сторіччя, яке руйнує міф про радянську індустріалізацію України. Перша частина проекту була присвячена бельгійським інвестиціям в Україну кінця ХІХ – початку ХХ століття і влітку 2016 року широко презентована у Донецькій і Луганській областях. Друга частина розповідає про взаємозв’язки із Францією, а третя частина включатиме історію взаємовідносин з іншими країнами Європи та Америки.
Дослідження представлене у форматі 20-ти інформаційних плакатів-колажів із документів, акцій, облігацій і фотографій. Оригінали яких знаходяться у Дніпропетровському національному історичному музею імені Дмитра Яворницького.
Проект презентує музейно-історичну версію взаємовідносин України і Франції періоду 1870-1918 років. На виставці представлено майже 230 історичних документів і подій тих часів. Представлені портрети і фотокартки французьких і українських підприємців, засновників і керівників заводів, рудників, шахт, створених за участю французького капіталу. На фото відтворені гігантські металургійні заводи з доменними печами, образи яких вражали уяву сучасників, робітників-металургів. Є серед світлин виставки і верфі Миколаєва, де як відомо був Франко-бельгійській завод.

Серед унікальних документів – акції, видані у Парижі, унікальні фото рудників і Гданцівського заводу, автографи французьких підприємців на цінних паперах музейної колекції – Р.Р. Дюваля, П.Дарсі, Е. д`Уасселя, П. Думера, Є.Пастера, Ж. Боннарделя, М. Верстрата. Представлена реклама підприємств, документи, фото православного храму, побудованого французами у ті часи, а також фотокартки старого французького кладовища у Дружківці із залишками пам`ятників на могилах.
Основою для виставки стала колекція дніпропетровського мецената Дмитра Піркла, який протягом 2011-2015 років купував історичні документи в Європі. Зібрані матеріали передали Дніпропетровському національному історичному музею імені Дмитра Яворницького. Директор музею Надія Капустіна ініціювала їхнє вивчення та аналіз. Подальші дослідження проводила Валентина Лазебник. Експозицію сформували Валентина Лазебник та дизайнер Юрій Малієнко.
У рамках програми Українського кризового медіа-центру «Культурна дипломатія між регіонами України» під патронатом Іванни Климпуш-Цинцадзе, Віце-прем’єр-міністра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України, виставка вирушить у тур музеями східних міст України, який розпочнеться із Донецького обласного краєзнавчого музею.
Після відвідання виставки постає питання: а коли про рестітуцію зайде розговор? Ніякі нові інвестиції не підуть в Україну, якщо не забезпечити повернення нащадкам "віджатого" більшовиками майна.
В.Головченко.


Немає коментарів: