понеділок, 27 листопада 2023 р.

Фестиваль "Виделкаfest": медитативна подорож у світ поезії Василя Стуса
Наша українська культура знову відзначається унікальним заходом - фестиваль "Виделкаfest," який пройшов у маленьких містах Придунавʼя. Цей захід – це не просто подія, а справжній погляд на поезію та музику через призму творчості Василя Стуса. Організований Сергієм Гнезділовим та Іванкою Антонюк, цей захід вражає не лише своєю оригінальністю, але й глибоким зануренням у творчість видатного українського поета Василя Стуса.

Головною подією фестивалю стала мінімалістична медитативна камерна опера "Стус: Перехожий." Це витончений та проникливий твір, який присвячений життю і творчості Василя Стуса. За словами акторів театру "ДАХ," Стус для них - вчитель, а його вірші - молитви. Вони переконані, що тексти поета мають магічну силу, вказуючи шлях до чистоти, людяності та служіння своєму призначенню.

На сцені присутнє усього троє акторів, але динаміка вистави практично відсутня. Проте, понад годину вони утримують глядачів в напруженні, представляючи медитативне читання віршів Стуса під піаніно та контрабас. Драматизм додається низьким звучанням контрабасу та виразним голосом акторки, що створює ефективну симбіоз поезії та музики.

Фестиваль дарує можливість почути виконання відомих віршів Стуса, таких як "Між світом і душею виріс мур," "Як хочеться — вмерти!," "Автопортрет зі свічкою" та інші. Мелодійна поезія взаємодіє з музикою, перетворюючи виставу в чарівну подорож у світ творчості поета.

Автор ідеї Сергій Гнезділов ділиться, що ідея фестивалю виникла у його голові, коли він перебував в окопі під Бахмутом. За два місяці вдалося здійснити мрію та провести успішний фестиваль в місті Вилкове, Одеської області. Вибір Стуса як символу фестивалю випливає з бажання вшанувати всіх, хто активно формує українську культуру та закладав фундамент для її існування.

Щодо цільової аудиторії, організатори стверджують, що не ставлять рамок в усвідомленні її, заохочуючи різні верстви населення відвідувати заходи. "Ми хочемо, щоб люди різних світів відвідували наші заходи: і продавці, і вчителі, і учні та студенти, усіх", – стверджує Іванка. За її словами, мистецтво має цікавити та бути доступним для всіх.

"Чому обрані саме ці міста Придунав'я? Бо там нас хотіли бачити", – зазначає Іванка, висловлюючи свою впевненість у виборі місцевості для заходу. Однак, вони зіткнулися з деякими викликами, в тому числі тиском з боку місцевих влад, які виявилися несприятливо налаштованими до ідеї фестивалю. Іванка Антонюк розповідає, що влада виражала неприязнь до ідеї заходу, вживаючи навіть такі виправдання, як "пропаганда укрАінської мови це добре, але не зараз". Навіть при покращенні інфраструктури та зацікавленості громади, відмова від проведення фестивалю надалі залишалася. Ці виклики ще раз підкреслюють важливість та актуальність ініціатив, що спрямовані на збереження та розширення української культурної спадщини.

Фестиваль "Виделкаfest" отримує своє фінансове забезпечення завдяки підтримці Фонду Відродження та тих, хто виявляє підтримку для розвитку української культури. Допомагаючи грошима, ці спонсори виявляють не лише фінансову підтримку, але й своє зацікавлення у збереженні та розвитку культурних традицій. Організатори також висловлюють подяку тим, хто навколо них активно підтримує ідею фестивалю та вкладає в цей творчий проект свої зусилля та енергію. Ця командна робота та взаємна підтримка визначають успіх і значущість "Виделкаfest" у сучасному культурному контексті.

У майбутньому фестиваль планує розширити свій репертуар. Зимовим часом передбачається читання, орієнтоване на школярів, а навесні - приготування музикантів, які виконають пісні Івасюка та присвятять їх творчості більше уваги.

"Виделкаfest" вирізняється не лише своєю унікальністю та глибоким зануренням у творчість Стуса, але й своєрідністю підходу організаторів, які вкладають не лише енергію та творчість, але й серце у розвиток української культури. Цей фестиваль - це не просто подія, а справжня подорож у світ поезії для кожного учасника.

К.Нікова.Немає коментарів: