понеділок, 27 листопада 2023 р.

Миколаївському худмузею повезло - активісти культури надрукували «Цифрову мариністичну колекцію музею»
У Миколаєві наш мистецько-комунікативний десант, який зібрав проєкт "Іншої освіти" та Postimpreza.org першим ділом у Миколаєві завітав до платформи MyArt. Хлопці з однією дівчиною - Дарія Фрич-Алчіна всі місяці великої війни були чи не самими відданими та послідовними промоутерами вітчизняної культури у фортеці-Миколаїв. Нам вони презентували друкований каталог оцифрованих мариністичних творів який ще фарбою пахнув з евакуйованої колекції Очаківського музею живопису, Миколаївського художнього музею та Музею суднобудування і флоту.


Проект разом з музеями реалізує Агенція розвитку Миколаєві. Ініціатори кажуть, що він є важливим тим, що відкриває та популяризує імена художників-мариністів для України та світу. На сторінках дуже якісно виданого каталогу я вперше побачив роботу видатної Т.Яблонської, намальованою на одній з типових баз відпочинку Миколаївщини, чи в Рибаківці, чи біля Очакова. Чомусь в галереях я її ніколи не бачив лазурі тих будиночків, що з морем зливались...Менеджер проектів Агенції розвитку Євген Гомонюк розповів, на початку планувалось цифрувати лише 400 робіт, проте в процесі роботи вдалось на 22 твори більше. Всі вони датуються XIX-XX століттям. Не всі були з соцарту, деякі - лірічні, як ця:Основа альбому — твори з Очаківського музею мариністичного живопису, колекцію якого рятували з міста у вересні 2022 року від обстрілів російських окупантів.


— Ми створили друкований каталог, куди увійшла половина від цієї кількості робіт. Десь близько 75% робіт це саме твори з очаківського музею. Окремо в нас є сайт проекту. Він, як і каталог, двомовний. Окремо в нас створено 3D-моделі, оживлені персонажі картин. В результаті реалізації проекту було створено цифрову колекцію мариністики з вільним доступом до неї в форматі 24/7, що дозволяє ввести твори в науковий обіг, покращує джерельну базу наукових досліджень та забезпечує необмежене тиражування цих копій, — розповідає Євген Гомонюк.
Тут наші мистикині "поплили" - нова технологія зачаровує своїми перформативними можливостяями. Але групу якраз перформерів, чомусь залишили в Одесі цього дня. My Art також виготовили та представили AR-листівки, які оживляють у доповненій реальності персонажів з картин трьох музеїв у 3D.

Перед підготовкою до проєкту організатори визначили для себе три головні причини та цілі. По-перше, необхідність в оцифруванні зумовлена бажанням прославити культурну спадщину Миколаєва. І їм це вдалось.


— Популяризувати місто, регіон можна не лише через гастрономічні тури, архітектуру. Міста можна популяризувати через мистецькі твори. Всі знають про Лувр, Мону Лізу в Парижі. Ми б хотіли щоб певна асоціація була і з Миколаєвом. Щоб наше місто знали не лише по новинній стрічці з розбитими дорогами, різним ситуація кримінальної сфери та корупції. А ми хочемо показати сторону творчості, бо в Миколаєві є купа історичних та культурних артефактів, — каже Євген Гомонюк.

— Мариністика про море. А Миколаїв це — «Місто на хвилі», тобто це наша миколаївська, південна ідентичність. В нас до війни було в рік по 10 регат парусних. Ми місто широкої води, ми з нею взаємодіємо змалку. А в нас наше море хочуть забрати: окупований Крим, Маріуполь, Кінбурн, в нас заміновано узбережжя Очакова, Коблевого. Ми хотіли повернути наше українське море через культурну спадщину, — розказав мистецькому десанту Євген.

Проект «Цифрова колекція музею: Мариністика» став можливим за підтримки Українського культурного фонду. Як розповідає Євген Гомонюк, на реалізацію від фонду вони отримали грант до мільйона гривень.

Наразі тираж друкованої колекції складає 250 примірників. Частину ініціатори проекту надішлють бібліотекам і музеям України. Ще певну кількість примірників роздадуть музеям та закладам Миколаєва.

Паперовий каталог передали в музеї та розіслали по бібліотекам країниВійна закінчиться, картини повернуться в музеї, але цифровий каталог мариністики Миколаївських музеїв, створений посеред обстрілів в місті без питної води - залишиться свідченням людського духу.
В.Головченко.


Немає коментарів: