четвер, 6 квітня 2023 р.

Збереження навколишнього середовища в Україні: важливість принципу zero waste

Принцип zero waste, або "нульові відходи", стає все більш популярним в Україні та світі. Цей підхід передбачає мінімізацію відходів та максимальне повторне використання ресурсів. Українське суспільство повинне бути свідомим про важливість цього принципу та сприяти його розвитку.

Однією з головних причин, чому принцип zero waste стає все популярнішим, є наша екологічна криза. Забруднення повітря, води та ґрунту, втрата біорізноманіття та зміна клімату - ці проблеми стали дуже актуальними для всього світу. І наша країна не є винятком. Недбале ставлення до природних ресурсів, відсутність відповідальності за власні відходи та низький рівень екологічної обізнаності серед громадян - це тільки деякі з причин, які зробили свій внесок у нашу екологічну кризу.

Однак, чим більше людей будуть розуміти важливість збереження природних ресурсів та мінімізації відходів, тим більше шансів на зменшення впливу нашої діяльності на природу. Важливо, щоб екологічна обізнаність стала неодмінною частиною культури та життя кожного громадянина.

Концепція zero waste починається з відмови від непотрібного та звички користуватися тим, що вже маєш. Беа Джонсон, zero waste-активістка та авторка книги «Дім — нуль відходів. Гід до щасливого життя в сучасному світі без зайвих витрат і сміття», сформувала правила 5R, завдяки яким можна навчитися жити по принципу “нуль відходів”:

1. REFUSE — відмовся від непотрібного;

Відмова від непотрібних речей позбавить вас від більшості сміття, зекономить кошти та час на прибирання. А звичка казати “ні” товарам в упаковці, сувенірам та безкоштовним подарункам, а також одноразовим предметам — збереже планету.

2. REDUCE — скорочуй споживання;

Напевно в кожного з нас є речі, які не використовуюсь, або так звані імпульсивні покупки, вплив реклами або акції, які підштовхують купувати непотрібні речі. Просто запитайте себе: «Чи справді ця річ мені потрібна? Чи приноситиме вона мені радість через місяць чи лише в день придбання?».

3. REUSE — використовуй повторно або ремонтуй;

Оберіть собі пару екосумок або авоську для походів до супермаркету, придбайте або ж пошийте мішечки для продуктів — ці речі стануть альтернативою для поліетиленових пакетів. А для улюблених напоїв можна завести бамбукову чи скляну чашку й багаторазову соломинку — і більше не доведеться викидати горнятка з поліетиленовою плівкою після кожної кави.

4. RECYCLE — сортуй та відправляй на переробку вторсировину;

Після того, як ви ввели в своє життя попередні три правила, сміття залишилося не так і багато. Але його варто відсортувати та все придатне здати на переробку, щоб ці ресурси можна було використати повторно, а не відправити на звалище.

5. ROT — компостуй органічні відходи.

І останнім кроком Zero Waste є компостування. Звісно в приватному будинку компостувати органічні відходи просто, але й для жителів багатоквартирних будинків є рішення. Варто просто придбати спеціальне відерце і туди складати: овочеві очищення, фруктові шкірки, лушпиння, яєчні шкаралупи, каші, черствий хліб, залишки чаю та кави. Як результат, ви отримаєте чудове добриво для рослин.

Розвиток принципу zero waste може стати важливим кроком у зменшенні впливу нашої діяльності на природу та покращенні якості життя в Україні. Це може бути досягнуто за допомогою різних заходів, таких як впровадження системи роздільного збору сміття, популяризація переробки відходів та зменшення використання пластикових та інших одноразових виробів.

В Україні принцип zero waste починають впроваджувати в різних галузях, таких як громадське харчування та мережі магазинів. Наприклад, деякі заклади громадського харчування замість пластикових посудин та одноразових стаканчиків використовують металеві та скляні контейнери. Також з'являються магазини, які дозволяють клієнтам приходити з власними контейнерами та мішками для покупок, що допомагає зменшити використання пластикових упаковок та пакетів.

Однак, розвиток принципу zero waste потребує не тільки зусиль підприємств, а й залучення громадян до цієї ініціативи. Екологічна обізнаність та освіта можуть стати ключовими чинниками у формуванні екологічної культури та популяризації принципу zero waste серед населення. Організація екологічних заходів, дискусій та розповсюдження інформації про важливість збереження природи та мінімізацію відходів може допомогти залучити більше людей до цієї ініціативи та підвищити рівень екологічної обізнаності серед громадян.

Важливо пам'ятати, що принцип zero waste - це не просто модна ініціатива, а важливий крок у збереженні природи забезпеченні сталого розвитку нашої країни та планети в цілому. За даними Державної служби статистики України, у 2020 році було вироблено понад 33 млн тонн побутових відходів, з яких лише 9% було перероблено. Це свідчить про те, що Україна потребує серйозних зусиль у сфері впровадження принципу zero waste та розвитку інфраструктури для переробки відходів.

Крім того, розуміння важливості принципу zero waste та екологічної обізнаності має велике значення для майбутнього нашої планети. За даними Всесвітнього банку, до 2050 року кількість відходів в світі може збільшитися до 3,4 млрд тонн на рік. Це свідчить про те, що урбанізація та зростання населення світу можуть призвести до серйозних екологічних проблем, які можуть бути уникнуті за умови впровадження принципу zero waste та збереження природних ресурсів.

Україна має потенціал стати лідером у розвитку принципу zero waste у Східній Європі. Зусилля підприємств, громад та уряду України у впровадженні цього принципу можуть призвести до зменшення відходів, збереження природних ресурсів та поліпшення якості життя нашого населення. Однак, це можливо лише за умови взаємодії та співпраці між всіма зацікавленими сторонами.

Принцип zero waste є важливим кроком у збереженні природних ресурсів та сталому розвитку нашої країни та планети в цілому. Впровадження цього принципу в Україні має велике значення для зменшення кількості відходів, збереження природних ресурсів та поліпшення якості життя нашого населення. Однак, це вимагає не тільки зусиль уряду та підприємств, але й підтримки та залучення громадян до цієї ініціативи. Для цього необхідно проводити ефективну роботу з підвищення екологічної обізнаності населення, сприяти залученню громадських організацій та інших зацікавлених сторін до реалізації проектів у сфері утилізації та перероблювання відходів, популяризувати екологічно чисті технології та розвивати інфраструктуру для їх реалізації.


В.Білобжевська, студентка.


Немає коментарів: