середа, 28 липня 2021 р.

За підтримки ЄС та ЄІБ українські університети оновлять навчальні будівлі й гуртожиткиЄвропейський інвестиційний банк (ЄІБ) інвестує 120 млн євро у комплексну термомодернізацію українських університетів у межах проекту «Вища освіта України», що є складовою спільної підтримки, яку ЄІБ та ЄС надають Україні у сфері енергоефективності. Проект також співфінансується Північною екологічною фінансовою корпорацією (НЕФКО) на суму 30 млн євро.

Близько 49 млн євро інвестицій отримають шість державних закладів вищої освіти в Чернігові, Харкові, Львові, Полтаві, Сумах та Вінниці. 26 липня 2021 року вони підписали контракти з компанією Gopa Infra (Німеччина), яку обрано Консультантом з проектування та нагляду в межах реалізації проекту. Крім того, ці університети отримають грантове фінансування на суму 10 млн євро через Фонд Східноєвропейського партнерства з енергоефективності та довкілля (E5P). Головний партнер проекту – Міністерство освіти і науки України.

Вінницький національний технічний університет, Національний технічний університет «Харківський політехнічний інститут», Національний університет «Львівська політехніка», Національний університет «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка», Національний університет «Чернігівська політехніка» та Сумський державний університет беруть активну участь у першому етапі проекту «Вища освіта України», щоб оновити свої навчальні й науково-дослідні будівлі та гуртожитки. До них невдовзі приєднаються ще вісім закладів вищої освіти, які на конкурсній основі вибороли право взяти участь у другому етапі проекту. Це важливий крок на шляху підвищення енергоефективності та адаптації до змін клімату в секторі вищої освіти України. Очікується, що виконання робіт з термомодернізації в університетах першого етапу проекту розпочнеться восени 2022 року.

Інвестиції в комплексне енергоефективне оновлення 86 будівель допоможуть значно знизити витрати на опалення та електроенергію, забезпечити комфортні умови для навчального процесу й проживання студентів і спрямувати заощаджені кошти на розвиток матеріально-технічної та дослідницької бази університетів-учасників. При цьому обсяг викидів парникових газів зменшиться на понад 19 200 тон або 48% щорічно, рівень енергоспоживання знизиться майже на 44%, а щорічна економія коштів складатиме понад 3,5 млн євро порівняно з базовим споживанням.

Міністр освіти і науки України Сергій Шкарлет підкреслив: «Завдяки співпраці з Європейським інвестиційним банком та за підтримки Європейського Союзу Міністерство освіти і науки України розпочинає комплексну модернізацію інфраструктури закладів вищої освіти. Це дозволить покращити навчальні, робочі та санітарно-гігієнічні умови в університетах, підвищити якість освітнього процесу, розширити можливості для академічної та наукової діяльності, скоротити експлуатаційні витрати і досягти суттєвої економії ресурсів. Окрім того, енергоефективні, екологічно відповідальні та стійкі до змін клімату університети сприятимуть переходу до зеленої економіки і сталого розвитку місцевих громад та країни загалом».

Голова Представництва ЄІБ в Україні Жан-Ерік де Загон наголосив: «Українська молодь – це майбутнє країни, і вона потребує високоякісної освіти та комфортних умов для навчання. Комплексна термомодернізація українських університетів надає значні можливості для закладів вищої освіти зацікавити нових студентів та зменшити витрати на комунальні послуги, експлуатацію й утримання будівель. Вона також сприятиме зеленій трансформації у секторі освіти. Це, безперечно, добра новина для студентів, викладачів та довкілля».

Заступник голови Представництва ЄС в Україні Ремі Дюфло зазначив: «ЄС рішуче підтримує трансформацію в напрямі енергоефективності в усіх секторах української економіки. Завдяки інвестиціям цей проект сприятиме поліпшенню теплоізоляції, осучасненню систем опалення, вентиляції та освітлення в університетах та закладах вищої освіти. Окрім безпосередніх результатів, як-от економія енергії і уникнення викидів, це також принесе значну суспільну користь, забезпечивши студентів і викладачів комфортними, ефективними, а також екологічними та безпечними для довкілля спорудами. Ми сподіваємось на швидке і успішне практичне впровадження нових моделей енергоефективних будівель».Довідкова інформація

Європейський інвестиційний банк (ЄІБ) – це банк Європейського Союзу та інституція довгострокового кредитування. Це також єдиний банк, чиїм власником є держави-члени Євросоюзу, і який представляє інтереси цих держав. ЄІБ працює в Україні з 2007 року. Україна є основною країною-реципієнткою інвестицій ЄІБ серед країн Східного партнерства, на яку припадає понад 60% кредитної діяльності ЄІБ у цьому регіоні. Банк фокусується на сферах соціальної та економічної інфраструктури, транспорту та зв'язку, розвитку місцевого приватного сектору, енергоефективності, інновацій та протидії кліматичним змінам. Нині ЄІБ є одним із найбільших інвесторів в Україні з портфелем кредитів та гарантій на загальну суму понад 7 млрд євро. Зокрема, за останній рік банк збільшив обсяг інвестицій на 1,1 млрд євро – більше, ніж будь-яка інша міжнародна фінансова інституція.

Проект «Вища освіта України», що має на меті оновити навчальні, науково-дослідні та допоміжні споруди в обраних університетах України, є складовою спільної фінансової підтримки, яку Європейський інвестиційний банк (ЄІБ) та Європейський Союз (ЄС) надають Україні у сфері енергоефективності в межах спеціальної угоди. Проект передбачає підвищення енергоефективності університетських будівель, зменшення їхніх експлуатаційних витрат, покращення якості навчальних, академічних, науково-дослідних та житлових приміщень.

Фонд Східноєвропейського партнерства з енергоефективності та довкілля (E5P) – це багатосторонній фонд, створений під час головування Швеції в Європейському Союзі у 2009 році, що підтримується низкою донорів і міжнародних фінансових установ. Розмір фонду E5P для України становить 137,5 млн євро, куди входять внески від Європейського Союзу як найбільшого донора, Швеції як найбільшого двостороннього донора, Німеччини, Норвегії, Швейцарії, США, Данії, Польщі, Фінляндії, Естонії, Ісландії, Латвії, Литви, Ірландії та Словаччини. Україна також є донором E5P із внеском у розмірі 20 млн євро. Гранти E5P використовуються разом із кредитами від міжнародних фінансових інституцій для підтримки інвестицій у муніципальну інфраструктуру. Ці інвестиції покликані підвищити енергоефективність в Україні, а також позитивно вплинути на довкілля та боротьбу зі зміною клімату.

Північна екологічна фінансова корпорація (НЕФКО) – це міжнародна фінансова інституція, яка фінансує малі та середні проекти з метою демонстрації нових зелених технологій або рішень із потенціалом масштабування. Проект «Вища освіта України» співфінансується НЕФКО, що надала позику в розмірі 30 млн євро в рамках кредитної угоди підписаної в грудні 2017 року. Проект націлено на підвищення енергоефективності та отримання заощадження енергоносіїв зі зниженням викидів парникових газів в університетах, з одночасним покращенням якості навчання, навчальної, соціальної та науково-дослідної бази а також зі зниженням витрат на їх утримання. П’ять підпроектів у п’яти університетах – Національному педагогічному університеті імені М.П.Драгоманова в Києві, Львівському національному університеті імені Івана Франка, Прикарпатському національному університеті імені Василя Стефаника в Івано-Франківську, Ужгородському національному університеті та Київському національному університеті будівництва та архітектури (КНУБА) – загальною вартістю біля 25 млн євро на даний час знаходяться на різних етапах впровадження.
Немає коментарів: