середа, 21 березня 2018 р.

Starman полетів, а політика лишилася. Телеманіпуляції лютого в цифрах

Фото: SPACEX

У лютому телеканали вирішили сконцентруватися на політичному піарі улюбленців, приділивши абсурду менше часу, ніж зазвичай.

Останній місяць зими видався для теленовин місяцем активної політики: початок нової сесії Верховної Ради, переформатування складу ЦВК, прес-конференція Президента, реадмісія Саакашвілі, численні заяви про балотування на виборах, справа Труханова, Антикорупційний суд і так далі. Згідно з підрахунками експертів ГО «Детектор медіа», у вечірніх новинах тележурналісти випустили 210 сюжетів із порушенням стандартів.

Сюрпризів лютий не приніс, адже маніпуляції на тему політики чітко закріплені на телеканалах відповідно до інтересів улюбленців: Гройсман обіцяв покращення, «Опозиційний блок» критикував реформи, Юлія Світлична розвивала Харківщину, а Сергій Каплін був собою. Розбавити паркетно-піарну палітру допомагав рідкісний креатив журналістів: Президента критикували через сина його однокурсника, Уляну Супрун — через джинси, а Вадима Рабіновича — через мішок.


Найбільше порушень
Канал «Україна» продовжує тримати сумнівне лідерство в цій категорії, зумівши навіть у найкоротший місяць року випустити 87 матеріалів з ознаками замовності. Подібними результатами телеканал завдячує головним чином піару: Ахметова, Ляшка, Гройсмана, Яценюка, «Опозиційного блоку», МВС. Загалом, усіх, хто «попросить». Зовсім трохи від лідера відстає «Інтер», усі інші телеканали традиційно не дотягуються до лідерів навіть сумарно.


Найбільше піару
«Опозиційний блок» та Володимир Гройсман розділяють із незначним відривом перше та друге місце серед топу смертних бенефіціарів піару лютого: 32 і 30 згадок відповідно. Це не дивно, адже працюють вони майже дуетом: голова уряду постійно розповідає на телеканалах про свої обіцянки та надії, а опозиціонери постійно критикують ініціативи влади. Якби ж журналісти могли звести їх заяви в один збалансований таким чином сюжет...

Тим часом Рінат Ахметов продовжує тримати першість серед людей, чиї телеканали розповідають про них щодня.

Найбільше чорного піару


У лютому найбільш критикованою особою місяця став Вадим Рабінович, якому «Інтер» присвятив п’ять сюжетів та увагу Сергія Капліна з мішком. Головні темі новин класичні: буцімто подвійне громадянство та приховувані статки. «Україна» випустив два негативних матеріали про Михеїла Саакашвілі, а «1+1» подарував нові відчуття Петру Порошенку, що вперше потрапив до списку критикованих із одразу двома сюжетами. Причиною став запит НБУ з приводу рахунків працівників «1+1». Найкреативніший чорний піар заслужила цього місяця Уляна Супрун, яку «Інтер» висміяв за поради стосовно зимового одягу.

Цитата місяця

Лютий не виділявся особливо гучними цитатами, зате виділявся абсурдними.

Ведуча Катерина Лисенко, «Інтер», 6 лютого: «Есть ли жизнь на Марсе? Серьезный шаг к получению ответа на этот вопрос сделала накануне компания Илона Маска».

Олег Ляшко та мама хлопчика, до якого політик навідався в гості, «Україна», 23 лютого:

— Я зроблю все, щоб ми відновили мир на Донбасі»

— Ой, пожалуйста!

Юлія Світлична, «Україна», 24 лютого: «Обговорили декілька питань стосовно подальшої кооперації у сфері сільського господарства, промисловості, легкої промисловості, машинобудування, також фармації. Зацікавлені дуже наші міжнародні партнери щодо взаємозв'язків із вищими навчальними закладами Харківщини. Також обговорили питання щодо обміну делегаціями, бізнес-делегаціями, які ознайомляться із потенціалом Харківської області».

Вау-момент місяця

На жаль чи на щастя, в лютому журналісти сконцентрувалися на політичному піарі, а не трагікомічних сюжетах. На «1+1» навіть стало менше жовтизни: цього місяця журналісти «ТСН» лише зайнялися самосудом хлопця, який буцімто побив свою подругу, та пов’язали цю ситуацію з Президентом. «Інтер» випустив матеріаліз назвою «Супрун проти джинсів», «Україна» показала у випуску новин рекламний ролик «Шахтаря» і майже всі телеканали припустилися помилок, розповідаючи про політ Falcon Heavy. Приємно здивувало висвітлення телеканалами реадмісії Саакашвілі, першої події в темі екс-губернатора, яку більшість тележурналістів подала без порушень. Проте найбільше нас цього місяця вразив Сергій Каплін.

«Значить, у цьому мішку приблизно півтора мільйони гривень, середніми купюрами. Рівно стільки [Рабінович. — MS] заплатив, а тепер увага: за один перельот із Києва до Швейцарії», — заявив член Блоку Петра Порошенка Сергій Каплін 21 лютого на «Інтері», стоячи із величезним мішком у руках. На самому реквізиті якимось фломастером написано: «1 500 000 гривень». Ця сцена змушує відчувати майже фізичний дискомфорт, адже одразу викликає купу запитань: чому саме мішок, чи справді там гроші і якщо так — то звідки вони, коли й де Каплін встиг знайти мішок та хто й навіщо додатково написав на ньому суму; якщо в мішку не гроші — то що і як розраховували його обсяг; чия це ідея — політика чи журналістів; навіщо «Інтер» показує це в ефірі? Але найбільше запитання, мабуть, має бути у Вадима Рабіновича: що ще з’явиться в сюжетах про нього раніше за його коментарі?

Ярослав ЗубченкоНемає коментарів: