четвер, 25 січня 2018 р.

Сюжет СТБ про волонтерів дістався київському ресторану30 грудня в українському Facebook спалахнув та начебто згас гучний скандал: мішок картоплі із запискою, що рівненські школярі зібрали для бійців АТО, знайшовся в київському ресторані. Волонтер, який організовував допомогу, вже за кілька годин пояснив: частина продуктів просто не поміщалася у транспорт, тож її обміняли в місцевого бізнесмена на сухі супові набори для військових. А підприємець уже, очевидно, продав мішок ресторану. Тоді ж, 30 грудня, київський заклад обіцяв запросити дітей-волонтерів до себе та передати допомогу на схід. Поїздка школярів у столицю 9 січня цілком могла лишитися й без журналістської уваги, але заклад BAO Modern Chinese Cuisine належить Ектору Хіменесу-Браво — ведучому проекту «МастерШеф» на СТБ.

Сюжет кореспондентки «Вікон» Інни Кондратюк починається з досить суперечливої заяви: «Нині у столичному ресторані особливі гості. Тут школярі села Посягва, що на Рівненщині, вперше куштують таку дивну для них китайську кухню. Кілька тижнів тому діти і мріяти не могли про такі делікатеси». Звучить трішки принизливо, чи не так?

Далі журналістка детально та з коментарями всіх сторін розповідає про ситуацію з мішком картоплі й переходить до «зірки» заходу: «Аби дітлахи не засмучавались, що до бійців надійшло не все, ресторан запросив їх до себе у гості. А провести екскурсію для них запропонували найвідомішому шеф-кухарю України». Якщо ви раптом не знали, то найвідоміший шеф-кухар України, — це, за збігом, суддя шоу на СТБ, Ектор Хіменес-Браво. Кулінар такий відомий, що з’являється в кадрі й вітається з дітьми фразою: «Да, это я, правда. Как дела?».

Після цього діти починають плакати. «Поява Ектора так вразила школярів, що ті довго не могли оговтатись», — заявляє кореспондентка, а заплакана дівчинка на камеру каже: «Я просто завжди мріяла його побачить. Ой не можу».


«Вікна» тим часом продовжують ділитися з глядачами історіями та враженнями кулінарного гуру: «Ектор довго розповідає, як правильно куштувати ту чи іншу страву, влаштовує з малечею фотосесію та роздає автографи. А коли дізнається їхню історію, розчулюється й сам».

Далі коментує особисто жива легенда: «Коли я був маленький, я не міг зрозуміти, чому люди не можуть жити в мирі? Чому вони ведуть війни? А ці школярі попри свій вік допомагають захисникам на фронті зберігати мир. Вони прекрасні».

Завершується, щоправда, матеріал усе ж школярами: вони відвідали новорічну виставу та головну ялинку країни й обіцяли не полишати своєї благодійності.

У результаті сюжет іронічним чином повторює ситуацію, про яку розповідає. Інформаційний привід потрапити в новини заробили волонтери, а скористався ним київський ресторан, інтер’єр, «делікатеси» та душевну доброту якого побачили глядачі. У такій подачі та з такими акцентами вся акція викликає запитання: чи не було запрошення на обід своєрідною іміджевою компенсацію, як коли ви знаходите в супі волосину й вам пропонують безкоштовні десерти?

Проте, яким би не був цей конкретний захід, журналісти могли би згадати в чотирихвилинному сюжеті й глобальніші речі: розповісти про інші дитячі акції (яких в Україні дуже-дуже-дуже-дуже-дуже багато), оглянути шахрайство з благодійністю у принципі, пояснити глядачам, як самим уникнути таких «благодійників». І, звісно, додати до матеріалу коментарі бійців АТО: адже, ймовірно, саме їхнє благополуччя, а не зустріч із шоуменами, мотивує волонтерів.

Детальніше про це й те, як «1+1» «виконував свою роботу» з Олегом Винником, а «Інтер» раптом змінив гнів до Олега Ляшка на милість, читайте в публікації «“1+1” уже зробив Гонтареву винуватицею скандалу з грошима Януковича. Моніторинг теленовин за 8–13 січня 2018 року».


Немає коментарів: