пʼятниця, 30 серпня 2013 р.

Збільшення орендної плати за землю проблема для українського бізнесу

Збільшення орендної плати за землю без згоди орендарів – національна проблема для українського бізнесу. На цьому наголосили учасники прес-конференції, яка відбулась в четвер у Києві.

Участь у прес-конференції взяли заступник Голови Ради Федерації роботодавців України Дмитро Олійник, Голова правління Київської міської організації роботодавців Андрій Антонюк, Голова Київської обласної колегії адвокатів Вадим Хабібуллін, а також віце-президент ПАТ “КСК Чексіл” Дмитро Попов та генеральний директор ПАТ “Іскра” Мирон Костів, підприємства яких є орендарями землі.
Відповідно до статті 228 Податкового кодексу України, який вступив у дію у 2011 році, мінімальний річний розмір орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності був встановлений на рівні не менше 3% нормативної грошової оцінки землі. Максимальна ж межа орендної плати була
визначена на рівні 12%. До набуття чинності Податкового кодексу, річний розмір орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності складав від 0,5% до 1,5% нормативної грошової оцінки. У ФРУ відзначають, що підвищення плати за землю в односторонньому порядку стало можливим через непродуману реалізація положень Податкового кодексу органами місцевого самоврядування та податковими органами впродовж останніх трьох років.
“Замість того, щоб проводити переговори з орендарями про укладання нових договорів з врахуванням вимог Податкового кодексу, чимало органів місцевого самоврядування по всій Україні з посиланням на ст.288 Кодексу прийняли одноосібні рішення перейти до нових ставок орендної плати”, - зазначив заступник Голови Ради ФРУ Дмитро Олійник.
За його словами, через такі дії органів влади український бізнес щороку втрачає до 1 млрд. грн.
Дмитро Олійник також зауважив, що у деяких випадках податкові органи висували орендарям вимогу сплатити орендну плату на рівні не менше 3% нормативної грошової оцінки землі. “Це відбувалось навіть без прийняття рішень про встановлення розміру орендної плати органами місцевого самоврядування, не говорячи вже про внесення змін до договорів оренди”, - наголосив він.
Заступник Голови Ради ФРУ Дмитро Олійник також навів приклад тривалої судової тяганини одного з відомих підприємств, інвесторами якого є іноземні підприємці, з податковими органами. Посадовці заднім числом, без внесення відповідних змін до договорів оренди земельних ділянок, «автоматично» збільшили у кілька разів річну орендну плату за землю, а також нарахували штрафні та фінансові санкції. “Підприємство після тривалих оскаржень звернулося до адміністративного суду з позовом до Державної податкової інспекції. Суд визнав дії податкових органів протиправними та скасував податкові повідомлення та рішення про так зване «автоматичне» підвищення і донарахування річної орендної плати за землю”, - розповів Дмитро Олійник.
Федерація роботодавців України наразі проводить експрес-моніторинг стану перегляду розміру орендної плати органами місцевого самоврядування з моменту набуття чинності ПКУ як серед підприємств, так і серед органів місцевого самоврядування. Інформація, яка була отримана в ході цього моніторингу, свідчить про порушення прав орендарів земельних ділянок по всій Україні. То ж найближчим часом ФРУ планує звернутись з відповідними зверненнями про врегулювання ситуації до Кабінету Міністрів України, Міністерства доходів і зборів, а також всіх органів місцевого самоврядування.
В Федерації роботодавців України відзначили, що існуюча ситуація може мати серйозні соціально-економічні наслідки. Збільшення орендної плати за землю призводить до зростання фіскального навантаження на бізнес, вимивання обігових коштів. В ФРУ зауважують, що орендарі землі – це, передусім, виробничі, будівельні, комунальні підприємства та підприємства теплокомуненерго. Тобто підприємства, які створюють реальні робочі місця, наповнюють бюджети усіх рівнів та підтримують життєдіяльність країни.

 Немає коментарів: