неділю, 10 грудня 2023 р.

Порядок денний НАТО — чого очікувати Україні?Північноатлантичний альянс готує порядок денний, який стосується якнайшвидшого вступу України в НАТО. У цьому впевнений аналітик Фонду «Демократичні ініціативи» ім. Ілька Кучеріва Тарас Жовтенко.

За його словами, наразі не йдеться про те, чи треба це робити. Немає дискусій щодо термінів вступу України до Альянсу, а є стратегічний консенсус з боку країн-членів НАТО. Члени Північноатлантичного альянсу впевнені, що Україна має бути в НАТО, і затягувати процес вступу не варто.

«Затягувати нераціонально, тому що в такий спосіб і країни НАТО, і Захід посилають кремлівському керівництву не зовсім коректний, м’яко кажучи, сигнал про те, що насправді путінська військова агресія проти України, повномасштабна війна, — це якраз той чинник, який стримує, насамперед Альянс, від ухвалення політичного рішення з приводу майбутнього членства України в НАТО. Але в принципі, з точки зору кремлівського керівництва, це логіка, за якою Росія повинна продовжувати цю саму повномасштабну війну, тому що це та страховка від майбутнього членства України в НАТО, яка насправді працює. І є всі передумови думати, що насправді країни-члени НАТО прекрасно розуміють цю логіку, і вони прекрасно розуміють, що з цією логікою потрібно щось робити», — зазначив Тарас Жовтенко.

Експерт заявив, що дискусії, які зараз точаться в політичній площині, спрямовані на те, щоб знайти формулу, яка влаштує й Україну, і Північноатлантичний альянс — формулу максимально швидкого входження України в НАТО.

«І ось якраз на сьогоднішньому засіданні Ради Україна — НАТО проводиться обговорення таких реформ. Там п’ять основних пунктів, які включають політичний сектор, економічний сектор, сектор безпеки та оборони, соціальні моменти й те, що стосується принципів функціонування системи національної безпеки України. Альянс має своє бачення того, які пріоритети мають бути розставлені в тому, як Україна реформує всі сторони свого функціонування держави для того, щоб відповідати по максимуму тим стандартам НАТО, які Альянс зараз для себе вважає пріоритетними», — повідомив експерт.

Жовтенко нагадав, що під час саміту НАТО у Вільнюсі було сказано: Україну приймуть до Альянсу як постійного члена без плану дій щодо членства. «Тобто це — максимально скорочена формула руху України до НАТО. І це станеться тоді, коли Альянс бачитиме для себе відповідні умови», — додав він.
Немає коментарів: