пʼятниця, 10 листопада 2023 р.

Цінність людського капіталу стає критичноюВ Одесі майже дуплетом було зорганізовано декілька форумів що до фактору людського капіталу. Тема вкрай важлива для України з огляду на багатомільйонну евакуацію населення в 2022-му. Що робити, щоб нівелювати дефіцит кадрів? Наш кореспондент обрав зібрання роботодавців Одещини, що відбулось в надсучасному Medical-HUB Odrex.

Різні роботодавці по містах та містечках Півдня мають схожі проблеми. Добре, що організатори запросили керівника Одеського обласного територіального центру комплектації та соціальної підтримки ЗСУ полковника Олександра Охріменко. Як представник чи не найбільшої структури, що робить тепер рекрутінг, офіцер роз'яснив, що не всі у війську воюють, вкрай важливо

ретельно вивчати умови контракту, який громадяни підписують. Тепер у війську можна багато нових спеціальностей опанувати, вивчаючись безкоштовно. А порядок "бронювання" фахівців від мобілізації унормовує указ КМУ№76. Він в першу чергу окреслює стратегічно важливі для національної безпеки спеціальності.Так як в HR працює багато жінок, то після чітких відповідей військового на "кричущі" питання залу, перейшли до плідного окреслення інших проблем людського капіталу.

На Одещині за повідомленням представниці Центра зайнятості реалізовано більше 200 тисяч ваучерів на опанування нових фахів. Найбільш затребувані: соціальні робітники й психологи. І хоча в області офіційно на обліку 140 тисяч ВПО, що переїхали на Одещину - дефіцит кадрів спостерігається. 

Один зі спікерів першої панелі в стилі "простих рішень" переказав байку власної "кадровички" що всі переселенці хочуть стояти в чергах за гуманітарною допомогою, а не хочуть влаштовуватись на існуючих умовах працювати. Мова була про гуртову торгівлю.

Добре що в залі були присутні представники волонтерських гуманітарних центрів, що взяли мікрофон та пояснили, що в Одесі вже змінені умови надання гуманітарної допомоги в залежності від категорій ВПО й більшість не отримує ніяких продовольчих наборів.  Ситуація на ринку змінюється швидко.

Так саме під час форуму було оголошено що тепер в місті вже працює 3 центра сертифікації професійної підготовки. Тобто отримати фахову професійну освіту саме з популярних професій стає легше. Мова йде вже не про сервісні професії, а в першу чергу про - будівельні. Відновлення та релокація бізнесів потребує все більше працівників на будмайданчики.

Як завжди залишаються востребувані електрики й токарі. Перенавчання займає трохи менше часу, тому ці процеси в подальшому будуть популярні. Власники бізнесів охоче беруть жінок тепер на вчора ще "чоловічі" посади, наприклад водіїв. І це, мабуть, чи не найяскравіше підтвердження що військова економіка в країні почала вибудовуватись.

Всі розуміють, що українцям треба підвищувати ефективність власної праці, але обмежена "палітра" мотиваційних заходів що застосовують фахівці з кадрового менеджменту, призводить до посилення кризи. Багато років робота з кадрами велась більше як облік. Сьогодні, вкрай важливо швидко моніторить якість виконання робіт та пересування більш спритних працівників на керівні посади. А це потребує донавчання "на виробництві". Але це вміють робити не по всіх спеціальностіх. Учбові центри та комбінати, навіть при вишах не часто обновляють власні освітні програми. А воєнний стан в країні все більше вимагає пришвидшення реакцій на виклики. Про це, говорили майже всі виступаючі. І це - добре. Середа HRусвідомлює своє завдання, залишається власників та керівників держустанов хутчіше підштовхувати до змін у ставленні до людського капіталу.

С.Лиманов.Немає коментарів: