пʼятниця, 30 червня 2023 р.

«Культура під час війни»: прем’єра документальної стрічки від Ukraїner за підтримки ЄС

29 червня в кінотеатрі KINO42 відбулася прем'єра першого фільму з нового циклу документальних стрічок – «Культура під час війни. Захід». Фільм розповідає історії митців зі Львова, Чернівців, Луцька та Ужгорода і створений у рамках комунікаційної кампанії Європейського Союзу «Разом творимо. Разом зберігаємо». Кампанія триває в усіх регіонах України з березня й інформує українців про підтримку Європейським Союзом української культури та мистецтва в часи війни.

Творча група Ukraїner, знаного освітнього мультимедійного українознавчого проєкту, що створює свої матеріали за даними соціокультурних експедицій, працювала на півночі, півдні, сході та заході країни. За підтримки Європейського Союзу буде знято чотири новели про життя й творчість українських дієвців культури в умовах повномасштабної російської війни. Разом вони складуть цілісну мозаїку функціонування української культури часів війни та розкриють роль підтримки Європейським Союзом українського культурного фронту.

Ремі Дюфло, заступник голови Представництва ЄС в Україні:

«Хоча більша частина нашої підтримки Україні – це військова, фінансова та надзвичайна допомога, підтримка культури для нас дуже важлива, тим більше в умовах повномасштабної агресії з боку Росії. Адже Росія намагається не лише фізично знищити Україну, а й стерти її ідентичність та історію. А культура є одним з ключів до ідентичності. Культурна спадщина – це те, що матеріалізує історію. Зберегти минуле та підтримати Україну у формуванні її власного майбутнього – ось наша мета. І це саме те, що ми хочемо показати через цю кампанію та партнерство з Ukraïner».

Богдан Логвиненко, засновник Ukraїner та автор документального циклу «Культура під час війни»:

«Культура — це те, що об’єднує нас і створює тяглість цього об‘єднання впродовж сотень років, саме тому важливо під час війни говорити про культуру, фіксувати її вплив на нас та вплив повномасштабної війни на культурний процес».

Під час презентації проєкту експерти, митці, журналісти дискутували на тему «Документальне кіно на варті збереження й переосмислення української культурної спадщини». Йшлося про роль, яку відіграє документалістика в історії та її власне місце в царині культури.

За даними Міністерства культури та інформаційної політики України, в Україні пошкоджено, зруйновано, розграбовано понад 1520 об’єктів сфери культури, і ця цифра далеко не остаточна. Війна змусила багатьох українських митців шукати можливості для продовження своєї діяльності за кордоном або зі зброєю в руках захищати Батьківщину, ризикуючи життям і здоров’ям.

За останні два роки, а особливо від початку повномасштабного російського вторгнення, ЄС мобілізував до 15 мільйонів євро для підтримки культурного сектору України. Серед ключових ініціатив з підтримки культури – House of Europe, EU4Culture, Креативна Європа та грант, наданий фонду ALIPH. Тільки останній вже надав допомогу численним українським культурним інституціям у порятунку їхніх колекцій та придбанні обладнання, необхідного для захисту та належного зберігання унікальних зразків культурної спадщини.

Публічний перегляд стрічки «Культура під час війни. Захід» відбудеться вже 8 липня на мистецькому пленері «Культурна мозаїка» в Києві. Тоді ж всі охочі зможуть ознайомитись з досягненнями української культури та її підтримкою з боку ЄС в умовах повномасштабної російської війни і долучитись до дискусій, майстер-класів та прем'єр.Немає коментарів: