субота, 20 травня 2023 р.

«Українські» еліти або чому я згадую токсичний спадок СССР
Еліти - наскільки вони важливі? 
Засновниками всіх інклюзивних систем виступали еліти того чи іншого рівня. Найцікавіше, що часто каталізатором процесу переходу політичних та економічних інститутів до більш інклюзивного режиму відбувався під час конфліктів між елітами. Звісно, самі війни були далекими від ідеалістичних конструкцій, де добрі еліти борються проти злих. Просто частина еліт бачила більш стабільне своє положення в системі, де закріпленні гарантії права власності та зародки системи стримування та противаг. Зокрема, Біль про права в Англії так і з'явився, коли еліти вирішили зупинити безчинство Короля Іоанна з податками та відчуженням приватної власності.

Можна згадати приклад, коли еліти з самого початку засновували державу на інклюзивних рейках, зокрема, та ж революція США. Батьки засновники США при підтримці народу, прихильність якого вони заслужили, сформували демократичні політичні та економічні інститути сучасної Америки. Тобто, вибір куди повести державу робили саме еліти.

Звісно, це не означає, що від народу нічого не залежить, але у еліт найбільше інструментів до зміни правил гри в державі. Для прикладу, у нас розвинене громадянське суспільство, але еліти все ще впливають на правила сильніше, використовуючи їх для отримання ренти. А саме: прийняття вигідних елітам тарифів, боротьба з конкурентами, прийняття тендерів з “правильними” вимогами, під які підпадають лише обрані. Тут можна згадати чисельні розслідування у Бігуса про Укравтодор і про “зелений тариф” тощо.


На локальному рівні взагалі все надзвичайно складно. 


Зокрема, більшість девелоперських компаній так чи інакше пов'язані з політиками. Іноді самі еліти стають місцевою владою і отримують ренту. Також, вони використовують свій ресурс для боротьби з конкурентами. До слова, у академічного рейтингу Polity IV ми не демократія, а анократія, бо більшість інститути у нас слабкі. “Великий бізнес” або “Локальні князі” зрослись з силовим апаратом і хоч візуально “кришування” ми не спостерігаємо, воно все ще присутнє під ковром. Простими словами, гнила еліта тягне нашу державу на дно. Більше того, в цю еліту буквально входять токсичні елементи. Думаю, що кожен в своїй області чи місті може назвати імена локальних “Князів”, які просто дуже успішні бізнесмени (рішали).

Звідки прийшли наші еліти? Коли Україна в 1991 році проголосила себе правонаступницею окупаційної адміністрації УССР в результаті, крім законодавства зберігся й бюрократичний апарат та його еліти. Саме «батьки засновники України» будували систему та правила в ній під себе, а не для громадян, які дали їм мандат довіри. У результаті цього люди, наближені до совкової бюрократії та силового блоку, приватизували майно або прилаштувались в систему для отримання ренти. Більше того, купа цих людей настільки добре почистила біографію, що без ретельного розслідування не знайти коренів їхнього капіталу.

На щастя, ринкова економіка створює нових “чемпіонів” (ІТ, агро, тощо) себто еліти, які десь заміщають старі, а десь створюють конкуренцію. Тому, колись ми все ж позбавимось спадку совка, але ціна цього вже коштує нам життів наших народжених та ненароджених громадян. Економічна відсталість та погані інститути є прям наслідком дії еліт сформованих на основі спадку СССР, тому він такий токсичний для України.


Немає коментарів: