пʼятниця, 9 грудня 2022 р.

У Львові відбувся Форум «Музей української перемоги»У Львові відбувся Форум «Музей української перемоги. Цифрова спадщина для відновлення», де обговорили актуальні проєкти з зацифрування спадщини та її ролі у відбудові України. Подія відбулася в рамках виставки зацифрованої повоєнної спадщини, яка досліджує об'єкти, що змінили функцію через війну.

«Очевидно, що Україна має чудову та надзвичайну спадщину, тому ми, як італійці, прагнемо зробити все можливе, щоби продовжити роботу з її збереження та поділитися нашим досвідом. Цей захід дуже сильний, на нових технологіях, зараз дуже плідний момент для обміну досвідом, а поєднання цих нових технологій можна побачити на виставці Музею», — зазначив Едоардо Крізафулі, директор Італійського інституту культури.

Рехана Швіннінгер-Ладак, керівниця підрозділу «Інтерактивні технології, цифрові технології для культури та освіти» Європейської комісії під час першої дискусійної панелі Форуму під назвою «Кращі практики EU-UA. Як ми можемо вчитися один в одного» розповіла, що підтримка України була одним із їхніх головних пріоритетів із того жахливого дня, 24 лютого 2022 року.

«Зараз настає час, сподіваюся, ми зможемо передбачити, як відремонтувати, відновити й відбудувати, адже завдання збереження пам’яті ніколи не припиняється. Це час, коли ми зможемо застосувати наш досвід та знання до ваших послуг для майбутнього відновлення України», — підкреслила Рехана Швінінгер-ЛадакБашар Тарабай, архітектор та керівник проєктів ICONEM (Франція), розповів, як стане можливою Біла книга цифровізації для Міністерства культури та інформаційної політики України, до дискусії також приєдналася Анастасія Бондар, заступниця Міністра культури та інформаційної політики України, та наголосила, що Міністерство має системно збирати дані щодо спадщини та зберігати їх в цифровому вигляді. Для цього планують співпрацювати з професійними сканувальниками з усієї України

Відбулась серія виступів, під час якої були представлені: проєкт 4CH; проєкт Backup Ukraine (Данія); Війна впритул (Київ); Музей Територія терору (Львів), а також Олександра Ковальчук (Одеський художній музей), яка розповіла про інноваційні ініціативи Музею.

У дискусії «Надія на майбутнє. Що має пережити війну» взяли участь Валерій Пекар, викладач Києво-Могилянської бізнес-школи та Львівської бізнес-школи Українського католицького університету; представники італійської реставраційної інституції CCR — La Venaria Reale; Тарас Єлейко, директор Інвест офісу; Олександра Ковальчук, в. о. директора Одеського художнього музею та Філіп Дітахмайр, Європейський культурний фонд.

Учасники обговорили основи та стратегію майбутнього відновлення України, роль культурної спадщини в цьому відродженні, а також конкретні кроки щодо процесу роботи зі спадщиною, а саме інвестиції, підтримку культурних фондів, роль науковців, музеїв, культурних діячів, суспільства України та ЄС.

У панельній дискусії «3D сканування під час війни. Підсумки 2022 року» взяли участь Федір Бойцов, голова ГО «Піксельовані реальності»; Юрій Преподобний, Skeiron; Сергій Прокопенко, CEO Gwara Media, Сергій Присяжний, керівник Aero3DEngineering, модерувала дискусію Юлія Фролова, архітектор-консерватор, старший викладач кафедри архітектури та консервації Львівської політехніки. Були обговорені питання фіксування та зберігання даних культурної спадщини в Україні та ЄС, розповіли, як відбувається стандартизування оцифрування у воєнний час, які важливі проєкти цифровізації відбулися останнім часом.

Вітальні слова учасникам Форуму висловили Світлана Шарапа Дзадзо, дружина Посла Італії в Україні П’єра Франческо Дзадзо та Інна Мєтєлєва, Фонд ООН (FFUN SDG),


Важливою подією в рамках заходу стало відкриття виставки Музею української перемоги.

«Для того, щоб об’єднати людей для дій заради миру, перемоги над дезінформацією та пропагандою, ми плануємо використовувати інноваційну документальну та культурну спадщину для інформування людей України та ЄС про безпосередні наслідки війни в українських містах», — розповіла Яна Бойцова, організаторка Форуму та співзасновниця ГО «Піксельовані реальності».Вона додала, що 3D-колекція міських обʼєктів, таких як зруйнований будинок, розбомблений танк, ракета, захищений пам’ятник, результати бомбових обстрілів історичних центрів міста, будуть втілені в життя на Sketchfab за допомогою 3D, VR та AR-переглядача, який можна безкоштовно завантажити та вивчити.

Виставка зацифрованої спадщини «Музей української перемоги проходить у Меморіальному музеї тоталітарних режимів «Територія Терору».

Вона триватиме з 6 до 20 грудня 2022 року.
Фотограф Андрій Ткалич


Немає коментарів: