пʼятницю, 27 листопада 2020 р.

В Prozorro стане ще менше документів. Незабаром усі тендерні вимоги до бізнесу перейдуть в електронний форматТепер на Prozorro буде легше аналізувати тендери та відстежувати порушення, а конкуренція на торгах зросте.


На першому етапі, вже 3 грудня, в електронний формат перейдуть критерії доброчесності у публічних закупівлях. Вони показують, чи не порушував учасник публічних торгів, наприклад, антикорупційне законодавство і чи не має він податкової заборгованості. Цей набір критеріїв відповідає 17 статті Закону України “Про публічні закупівлі”.

Поступово в електронний формат також перейдуть інші вимоги до учасників публічних закупівель:

кваліфікаційні критерії: чи має постачальник необхідну кваліфікацію для поставки того чи іншого товару або надання послуги, виконання робіт (стаття 16);


критерії предмета закупівлі: наскільки товар, роботи або послуги, що пропонує постачальник, відповідають вимогам замовника (статті 22-23).


Завдяки цим нововведенням публічні закупівлі стануть ще більш доступними для аналізу: громадські активісти, медіа, контролюючі органи, бізнес та замовники зможуть бачити усі вимоги будь-якого тендеру одразу на вебпорталі prozorro.gov.ua. Раніше ці вимоги можна було побачити лише у відповідних документах у форматі doc, pdf тощо, які окремо завантажувалися в систему Prozorro. Це суттєво ускладнювало машиночитання та аналіз тендерів.


Що це дасть суспільству України?Бізнесу. Тепер потенційні учасники тендерів не забудуть про ту чи іншу довідку або вимогу замовника: усі вони будуть видні як на вебпорталі Prozorro, так і в особистому кабінеті учасників на електронних майданчиках системи. Таким чином, учасники будуть менше припускатися помилок, які зараз можуть призводити до їхнього відхилення;


Державним замовникам. Оскільки учасники будуть менше помилятися у підготовці своїх пропозицій, їхня кількість на торгах збільшиться — а відтак збільшиться і конкуренція. Велика конкуренція, як правило, призводить до зниження ціни і як результат — заощадження державних коштів. Тож завдяки нововведенню держава зможе на одну й ту саму суму коштів закупити більше товарів, робіт або послуг;


Громадському суспільству, медіа та контрольним органам. Аналіз тендерів стане простішим, відкриються можливості для машино читання даних.


“Разом з втіленням електронних критеріїв ймовірність того, що учасники пропустять якусь важливу інформацію про тендер, зводиться до мінімуму. Це також означає новий рівень прозорості закупівель і мінімізує можливості для порушень або корупції”, — зазначив генеральний директор ДП “Прозорро” Василь Задворний.

Prozorro висловлює подяку проєкту USAID/UKaid «Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах/TAPAS», що реалізується Фондом Євразія. Саме завдяки його фінансовій підтримці система Prozorro розпочала шлях до повної прозорості публічних закупівель в Україні.


 Олена Шкарпова
--

З повагою,
Павлюк Ольга


Немає коментарів: