субота, 28 листопада 2020 р.

“Віртуальний некрополь української еміграції” запрацював в мережіУкраїнський інститут національної пам’яті разом із благодійним фондом “Героїка” презентував геоінформаційну систему “Віртуальний некрополь української еміграції”. На новому онлайн-ресурсі за електронною адресою: necropolis.uinp.gov.ua зібрана та відкрита для всіх інформація про поховання української політичної та мистецької еліти за кордоном.

Сайт містить дані про понад 2 600 поховань на 284 кладовищах по всьому світу. Його відвідувачі можуть за допомогою багатофункціонального пошуку швидко та безкоштовно відшукати інформацію про могилу певної особи за ім’ям та прізвищем, за датою чи місцем народження або смерті. В один клік вивести на екран список українських художників, дипломатів чи, наприклад, математиків, похованих закордоном; переглянути розташування могил чи певного цвинтаря на карті. Кожній персоналії на сайті присвячена окрема сторінка, що містить біографічну довідку, координати та фото могили, відомості про стан місця поховання та статус оплати.

До запуску геоінформаційної системи пошук цієї інформації вимагав звернення до багатьох джерел. Співробітники УІНП разом із партнерами працювали близько трьох років, щоб зібрати наявні дані та узагальнити їх на єдиному ресурсі.

Детально про те, як працювати з геоінформаційною системою, під час презентації розповів Павло Подобєд. Презентацію можна подивитися у відеозаписі.


“Багато людей, які пов’язували свою долю з Україною, на жаль, поховані за межами України. Дізнатися про те, наскільки великим був вплив українських хвиль еміграції, можна й завдяки цьому сайту. Збереження їхнього спадку – це збереження нашої історії, яка не є такою плоскою та однозначною, як багатьох з нас вчили в радянських школах. Сам факт того, що ми звертаємо на це увагу, й очевидно надалі будуть потрібні зусилля щодо збереження цих пам’яток, – це прояв того, що ми свою історію шануємо”, – сказав під час презентації міністр культури та інформаційної політики України Олександр Ткаченко.

Український інститут національної пам’яті сподівається, що віртуальний некрополь сприятиме кращій опіці над українськими похованнями за кордоном, зокрема, із залученням недержавних організацій. Адже за підрахунками Українського інституту національної пам’яті, йдеться про понад 250 тисяч поховань українців, які проявили себе певним вагомим внеском в українську історію чи культуру. Надати опіку такій великій кількості могил, значна частка яких потребують оплати за землекористування, виключно державним коштом Україна не має змоги.

Партнерами Українського інституту національної пам’яті у реалізації проєкту є благодійний фонд “Героїка”, Міністерство закордонних справ України та компанія “Софт-про”. Зокрема, БФ “Героїка” передав для поєкту 15 тисяч світлин могил представників української еміграції.

“Хочу подякувати нашим посольствам та організаціям закордонних українців, які зробили кропітку роботу, збираючи інформацію про українські поховання за кордоном. Ми раді бути учасниками цього проєкту”, – зазначила у своєму виступі Лариса Дір, начальниця Управління з питань закордонного українства та гуманітарного співробітництва МЗС.

Участь у презентації віртуального некрополя також взяли Антон Дробович, голова Українського інституту національної пам’яті, Андрій Ковальов, представник благодійного фонду “Героїка” та Роман Зіненко, представник компанії “Софт-про” – розробника геоінформаційної системи.

“Віртуальний некрополь української еміграції” був би неможливим без колосальної підтримки багатьох людей доброї волі, які не шкодували власних часу та ресурсів. Український інститут національної пам’яті висловлює щиру подяку всім партнерам проєкту та усім, хто долучився до збереження поховань видатних українців за кордоном.Джерело: УІНП.


Немає коментарів: