понеділок, 9 листопада 2020 р.

У 2020 році поліція розпочала розслідування за 173 фактами перешкоджання професійній діяльності журналістів
Про протидію таким злочинам в Україні йшлося сьогодні, 2 листопада, під час громадських слухань з питань захисту прав журналістів, боротьби із системною безкарністю та фізичною агресією щодо працівників засобів масової інформації.

Участь у зустрічі взяв заступник міністра внутрішніх справ Антон Геращенко, Голова Національної спілки журналістів України Сергій Томіленко, заступник начальника Головного слідчого управління Нацполіції Степан Довгунь, начальник управління комунікації НПУ Оксана Блищик, начальник департаменту захисту інтересів суспільства і держави НПУ Євгеній Макаров та начальник управління дізнання Національної поліції України Олександр Ковтун.

Також серед учасників зустрічі – президент Академії української преси Валерій Іванов, експертка ГО «Інформаційна безпека» Тетяна Попова, Перша секретар НСЖУ Ліна Кущ.

Голова НСЖУ Сергій Томіленко зазначив, що Україна входить до числа країн в Європі, де широко поширені фізичні атаки на працівників ЗМІ.

«Ми розглядаємо слухання як майданчик для пошуку варіантів допомоги колегам і хочемо зробити професію журналіста в Україні безпечнішою», – зауважив Сергій Томіленко.

Заступник міністра внутрішніх справ Антон Геращенко наголосив, що керівництво МВС серйозно ставиться до питання захисту прав журналістів.

«Ми побудували дуже тісну співпрацю зі спілкою журналістів України. Проведені і громадські слухання, і слухання в парламенті. У нас тісний контакт із комітетом захисту прав журналістів Верховної ради, які направили на ім’я міністра внутрішніх справ лист із подякою, що останні півтора року рівень співпраці між правоохоронними органами, комітетом ВР та журналістським суспільством значно виріс», – зазначив Антон Геращенко.

Заступник міністра внутрішніх справ акцентував, що не всі злочини проти журналістів є розкритими. Зокрема правоохоронці працюють над розкриттям із пошуком замовників, виконавців та організаторів вбивства черкаського журналіста Вадима Комарова.

«Зараз Головне слідче управління Нацполіції допомагає черкаським колегам знайти безпосередніх учасників, злочинців, які це все організували. Але в цілому ми налагодили роботу таким чином, що керівники обласних управлінь поліції ведуть окремий облік злочинів щодо перешкоджання законних прав журналістів – це, зокрема, 171 стаття Кримінального кодексу України, окремим обліком ведуться всі факти нападів на журналістів. Ми миттєво реагуємо і, я думаю, що за останні півтора року журналістська спільнота бачить, що ми робимо в цьому напрямку», – зазначив Антон Геращенко.

Він додав, що при цьому не всі напади на журналістів пов’язані з журналістською діяльністю.

«Буває, що журналіст як громадянин стає об’єктом злочину з боку, наприклад, грабіжників, і ми також на це миттєво реагуємо. Наше задання – щоби будь-який злочин проти журналістів був розкритий, а винний – покараний. І ми до цього йдемо», – наголосив Антон Геращенко.

Начальник управління комунікації Національної поліції України Оксана Блищик зауважила, що у питанні захисту прав журналістів та розслідуванні злочинів, скоєних проти представників ЗМІ, також важливими є зворотний зв’язок.

«Ми як орган, який забезпечує безпеку громадян, дуже зацікавлені у тому, щоб у нас із вами був зворотний зв'язок. Від моменту вчинення правопорушення до того моменту, як нам правильно організувати свої зусилля для того, щоб якомога менше журналістів у своїй професії страждали, виконуючи свої професійні обов’язки, та якомога більше правопорушників, які скоїли протиправні дії проти журналістів, несли покарання», – наголосила Оксана Блищик.

Заступник начальника Головного слідчого управління Нацполіції Степан Довгунь повідомив, що станом на жовтень цього року підрозділи Національної поліції розпочали досудове розслідування у 173 кримінальних провадженнях, пов’язаних з перешкоджанням законній професійній діяльності журналістів.

«З них – 132 кримінальні провадження за статтею 171 (Перешкоджання законній професійній діяльності журналістів) Кримінального кодексу України та 41 – за статтею 345-1 (Погроза або насильство щодо журналіста) Кримінального кодексу України», – розповів Степан Довгунь.

За результатами проведеного розслідування за вказаний період часу до суду направлено обвинувальні акти у 9 кримінальних провадженнях за 10 кримінальними правопорушеннями зазначеної категорії. З них за ст. 171 КК України – 6, за ст. 345-1 КК України – 4 обвинувальні акти.

Загалом наразі триває досудове розслідування у 211 кримінальних провадженнях, з урахуванням злочинів, скоєних минулих роках.

Окрім того, 1 липня цього набув чинності закон, яким запроваджено інститут кримінальних проступків. Відповідно до нього правопорушення, передбачені ст. 171 Кримінального кодексу України, належать до кримінальних проступків. Відтак з липня такі злочини розслідують новостворені підрозділи дізнання.

Також з метою комунікації та налагодження взаємодії із працівниками ЗМІ у кожному обласному управлінні поліції як у слідчих, так і у підрозділах дізнання визначено осіб, відповідальних за здійснення контролю за розслідування злочинів, пов’язаних з перешкоджанням професійній діяльності журналістів.

Водночас у Департаменті захисту інтересів суспільства і держави НПУ створено підрозділ, який займатиметься захистом журналістів. Про це поінформував керівник профільного департаменту Євгеній Макаров.

Він також додав, що для оперативної комунікації із журналістами створено електронну адресу, куди всі представники ЗМІ можуть надавати інформацію про вчинення відносно них будь-яких протиправних дій: dzisd_media@police.gov.ua © Офіційний сайт Національної поліції: https://www.npu.gov.ua/news/golovne/u-2020-roczi-policziya-rozpochala-rozsliduvannya-za-173-faktami-pereshkodzhannya-zakonnij-profesijnij-diyalnosti-zhurnalistiv/


Немає коментарів: