пʼятниця, 16 жовтня 2020 р.

Ракетні катери, які ми ще не побудували


Ще не висохли чорнила під угодою між Великою Британією та Україною про військово-морське співробітництво, як одеські та інші містечкові експерти(яки бачили море) стали коментувати в різних медіа це питання.
Великобританія може допомогти реально значно підвищити бойовий потенціал ВМСУ, побудувавши для України, і в Україні, нові сучасні бойові кораблі користуючись кредитом британських коштів, проте не всі в українському керівництві на це згодні... 

Про це повідомляє одеське видання Думская» з посиланням на інформоване джерело.
Серед вітчизняних суднобудівників зараз тільки корабельня НІБУЛОН має досвід співпраці з іноземними кредиторами.

Нагадаємо, що після втрати більшості кораблів ВМСУ внаслідок російської агресії у Криму у 2014 році, й до сьогодні кардинально стан бойової готовності українського військового флоту не підвищився. Зокрема було отримано кілька бронекатерів типу «МБАК», будівництво яких командуванням ВМС згодом було визнано помилковим, а також отримано пару списаних американських катерів берегової охорони, все решта плани, плани та ще раз плани...

Британці дуже добре підмітили наші недоліки, і, за даними інформованого джерела видання «Думская», минулого тижня, державний секретар з питань оборони Сполученого Королівства Бен Воллес привіз до України проєкт, який, дійсно, відповідає потребам і можливостям України, а також британським інтересам, які сьогодні збігаються з українськими.

Коротенько пропозиція виглядає так. Британці розгортають на одному з наших суднобудівних заводів виробництво своїх сучасних швидкохідних ракетних катерів. Відомі їх загальні характеристики (деталі, ясна річ, тримають в таємниці) – довжина 50 метрів, водотоннажність 400 тонн, швидкість 45 вузлів (!). Основне озброєння складається з восьми протикорабельних ракет. По суті, це невеликий корвет. Питання фінансування теж ніби як вирішене – британська сторона готова надати Україні довгостроковий кредит.

Здавалося б, треба брати, однак не все так просто... За даними одеського видання, далеко не всі з військово-морського начальства і представників оборонної промисловості налаштовані прийняти пропозицію Лондона, вона здається їм на придбання "яхти з ракетами". А ще говорять про турецький прототип ракетного катеру.

Миколаївський дослідницько-проектний центр кораблебудування (ДПЦК) просуває проєкт катера «Гроза» тридцятирічної давності, який нібито можна модернізувати до сучасних стандартів.  При цьому ракетного озброєння для «Грози» поки немає: передбачений «Нептун» морського базування ще не створений. Але навіть без нього ціна одного катера здається фантастичною – близько 110 мільйонів доларів США. Це приблизно половина вартості корвета типу «Володимир Великий». Мабуть, зайве казати, що британські катери з повним пакетом озброєння коштують набагато дешевше.

Співрозмовники видання «Думская» стверджують, що на командувача ВМСУ зараз тиснуть зверху з метою змусити відмовитися від британської пропозиції та узгодити початок виробництва цієї самої «Грози». Іншими словами, контр-адмірала змушують прийняти половинчасте рішення: ракетний катер без ракет – це не зброя, а тягар.

Треба розуміти, що рішення про виробництво зброї такого класу (малих ракетних корветів) є політичним. Воно на багато років визначить вектор розвитку українських Військово-Морських Сил. Вибір союзника в особі королівства Віндзорів обіцяє нам великі перспективи й допоможе подолати багато проблем, в тому числі технічні.

Настав момент, коли треба прийняти воістину доленосне рішення – дати відповідь на питання, чи дійсно Україна хоче створити боєздатний флот, який може завдати відчутного удару агресорові і захистити наші суверенні території – не тільки сушу, але й море. Навіть, якщо він буде "москітний"?
С.Інгульский.


Немає коментарів: