неділя, 1 березня 2020 р.

Збережемо мову - буде держава

Спільнота Мова об'єднує, яка ініціювала, розробляла та підтримувала прийняття закону про державну мову, оголосила новий план дій з утвердження і імплементації закону про державну мову. План дій був оголошений на громадянському Форумі в Міжнародний день рідної мови.
В документі йдеться про впровадження чинних норм закону, популяризацію, захист мови та послідовну мовну політику в різних сферах.У заході взяли участь представники громадськості, митці, мовознавці, експерти, політв'язень Ігор Козловський, народні депутати від політичних партій Слуги народу, Голосу та Європейської солідарності, представники міністерства освіти, Нацради телебачення, Реанімаційного пакета реформ.

План першочергових дій з виконання Закону України

«Про забезпечення функціонування української мови як державної»

на 2020-2021 роки
ПРОТИДІЯ СПРОБАМ РЕВАНШУ РУСИФІКАТОРІВ


Захист закону про мову від спроб скасування чи внесення змін, що послаблюють чи відтерміновують дію його норм; відхилення всіх відповідних законопроєктів.


Захист закону про мову в Конституційному Суді

СПРИЯННЯ ВИКОНАННЮ ЧИННИХ НОРМ ЗАКОНУ


Міністерствам і відомствам, перш за все МКМС, Мінінфраструктури, МОЗ у співпраці з громадським і експертним середовищем підготувати й поширити листи з роз’ясненням вимог закону підприємствам, установам і організаціям, що діють у сфері управління відповідних міністерств (за прикладом МОН, яке вже розіслало такий лист). Ознайомити з цими листами працівників відповідних галузей і розмістити їх в зручному для перегляді й скачування вигляді на сайтах міністерства.


Випустити силами МКМС та / або громадськості пам’ятки про дію закону для закладів різних типів і сфер і поширювати серед їх власників, менеджменту, працівників


Розпочати громадський моніторинг виконання закону, створивши з цією метою волонтерську мережу і налагодивши взаємодію з органами влади.


Органам влади і посадовим особам здійснювати передбачені законом заходи дисциплінарного впливу на посадовців та працівників, що порушують вимоги мовного законодавства.


Організувати гарячу лінію (телефон, чат) при Уповноваженому з захисту державної мови для оперативних повідомлень про порушення закону.


поінформувати курси іноземних мов, транспортні організації, рекламодавців та організації, що розміщують інформацію для загального ознайомлення, про необхідність застосування державної мови.

ПІДГОТОВКА ДО ВСТУПУ В ДІЮ НОРМ ЗАКОНУ


Міністерствам, що реалізують політику у відповідних галузях, МКМС та Уповноваженому з захисту державної мови забезпечити виконання підприємствами, установами та організаціями всіх форм власності норм закону з дня набуття ними чинності (щодо мови науки, а також мови документації та інформації в охороні здоров’я – з 16 липня 2020 року, сфери послуг – з 16 січня 2021 року, культурно-мистецьких заходів, книговидання та книгорозповсюдження, публічного демонстрування фільмів – з 16 липня 2021 року).


Громадським активістам створити і популяризувати інтерактивні мапи міст (перш за все Харкова, Дніпра, Одеси, Запоріжжя) з позначенням закладів, дружніх до української мови.


Здійснити інформування великих імпортерів про майбутнє набуття сили статтями закону про українську мову в написах та інформаційних системах.ПОПУЛЯРИЗАЦІЯ


МКМС створити і поширити соціальну рекламу, що формуватиме моду на українську мову


Відстежувати стан реагування відповідальних владних органів та інституцій на порушення: аналізуючи звіти органів влади та здійснюючи незалежний моніторинг.


Напрацювати дієві методики громадського контролю за виконанням закону та чіткі інструкції оскарження порушень. Поширити ці інструкції серед цільових аудиторій та залучати громадськість ставати контролерами за свої мовні права.


Запустити інформаційну кампанію для заохочення бізнес-структур та інших організацій до застосування державної мови


МКМС створити і поширити роз’яснення в доступній формі, у т.ч. соціальну рекламу окремо для кожної публічної сфери з роз’ясненням вимог закону


МКМС розробити, а Кабінету міністрів затвердити Державну програму сприяння опануванню державної мови, передбачену ст.5 Закону. Забезпечити створення і діяльність мережі державних, комунальних курсів з вивчення державної мови громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, створює умови для розвитку суб’єктів освітньої діяльності, які дають змогу кожній особі опанувати державну мову, в тому числі шляхом неформальної та інформальної освіти.


згідно з ч. 2 ст. 53 Закону, залучити необхідні державні органи та працівників з метою централізованого демонтажу реклами та інформації для загального ознайомлення, що порушують мовне законодавство (якщо це можливо)


МКМС та органам місцевого самоврядування запустити курси з української мови для дорослих громадян. Для цього використати зокрема приміщення бібліотек.


Створити можливість вивчати українську мову біженцям з інших країн (міграційна служба).ЗАХИСТ МОВИ


Уповноваженому з захисту державної мови невідкладно сформувати секретаріат. Залучити досвідчених експертів з громадського середовища на посади в секретаріаті та на посади представників Уповноваженого.


Секретаріату Уповноваженого спільно з громадськими активістами й експертами розробити Порадник: як діяти у разі, коли Ваші законні права на українську мову порушуються. Масово поширити порадник в електронній та паперовій формах.


Уповноваженому запровадити експертизу законопроєктів та проєктів підзаконних актів на предмет спроб запровадження багатомовності, звуження сфери застосування державної мови, порушення мовних прав українців


Уповноваженому створити громадську колегію у складі мовних експертів та активістів.ПЕРЕВІРКА РІВНЯ ВОЛОДІННЯ МОВОЮ


Комісії за стандартів розробити спільно з МОН та УЦОЯО, а Кабінету міністрів затвердити документи, необхідні для здійснення з 16 липня 2021 року перевірки громадян України, що претендують на зайняття визначених законом посад, на рівень володіння державною мовою


Комісії зі стандартів розробити Вимоги до рівня володіння державною мовою, необхідного для набуття громадянства України.ПОСЛІДОВНА МОВНА ПОЛІТИКА


Уповноваженому з захисту державної мови відповідно до закону розпочати моніторинг виконання законодавства про державну мову, державних цільових програм забезпечення всебічного розвитку і функціонування української мови як державної.


Відновити діяльність Експертної групи з мовної політики при Кабінеті міністрів, визначити віце-прем’єра, що очолить групу.


До реалізації та вдосконалення цього плану запрошуються всі небайдужі громадяни та представники органів влади, самоврядування, установ та організацій.


Немає коментарів: