вівторок, 25 вересня 2018 р.

Батьки «українського» піару. Як Порошенко, Гройсман та Ляшко підняли одну зарплату


Канал «Україна» по черзі приписав «покращення» для рятувальників трьом політикам.

Інформаційне життя українських «перемог» досить сильно нагадує дитячу гру, сенс якої в тому, щоби чиновник першим добіг до досягнення і проговорив «тра-та-та» за себе. Після чого більшість каналів починає ексклюзивно піарити на цій темі саме його: Петра Порошенка й безвіз, Володимира Гройсмана й покращення стану доріг, Арсенія Яценюка і порятунок України у 2014 році й так далі. Та інколи трапляється, що кілька політиків «бронюють» досягнення одночасно, і тоді працівникам каналів доводиться обирати, кому його приписати. Або ж, як у випадку «України» 15 вересня, дати одному підвищенню зарплат одразу трьох батьків.

«Українським поліцейським, військовим та рятівникам підвищать зарплату. Указ про це після рішення Ради нацбезпеки підписав Президент України [...] Виплати військовослужбовцям, поліцейським та рятівникам мають зрости від 1 січня не менше, ніж на 30 %», — рапортує ведуча Анна Панова. Далі гарант повторює цю інформацію, перетворюючи підвищення зарплат просто-таки на сингулярність імені себе: «Я підписав свою вимогу».

Здавалося б, усі інші чиновники вже виключені з процесу, але наступне ж повідомлення на каналі звучить так: «Зарплата рятувальника від наступного року буде дев'ять тисяч гривень. Це вже обіцянка Володимира Гройсмана під час святкування Дня рятівника», — розповідає ведуча. Прем’єр повторює озвучені ведучою числа, але переходить і до інших речей: «Ми будемо все робити для того, щоб ви мали новий транспорт, нову авіацію, щоб мали все те, що дає вам можливість рятувати». І немов подібних щедрот мало, кореспондентка Оксана Щербина на фоні кадрів із прем’єром начитує ще й це: «З нагоди професійного свята рятувальники, які роками стояли в черзі на власне житло, сьогодні отримали ключі від квартир».

Не зупинилися журналісти й тепер, коли піарних бенефіціарів знайшли також бюджетні квартири і транспорт. Адже, як запевняє вже Олег Ляшко, дякувати потрібно Радикальній партії: «У цьому році з нашою підтримкою 90 мільйонів на житло виділено». Та й технікою із зарплатами рятувальники завдячують саме тискові «радикалів»: «Наступного року мінімум мільярд на пожежно-рятувальну техніку, щоб не на драндулєтах їздили. Ми заставимо, щоб влада виділяла кошти на потреби рятувальників». Тобто прем’єр був проти «нового транспорту та авіації» й це Ляшко змусив його до подібних анонсів? З іншого боку, уважні глядачі знають, що йдеться про «вимогу Президента».

Насправді ж, як не смішно, жоден із трьох названих вище осіб не відповідає за Державну службу України з надзвичайних ситуацій. Нею опікується Міністерство внутрішніх справ, очільник якого Арсен Аваков розповідав про 90 мільйонів на житло, підвищення зарплат і нову техніку ще в січні. У трихвилинному сюжеті «України» цей чиновник з’явився на цілих три секунди — стояв поруч із прем’єром і теж роздавав ключі від квартир. А от голова ДСНС не з’явився зовсім. Щодо самих рятувальників, то їх у повідомленні було двоє (менше, ніж чиновників, які піарилися на зарплатах): жінка у двох реченнях розповіла, чому пішла на цю роботу, чоловік аналогічно коротко подякував за нову квартиру. Чи задоволені надзвичайники зарплатами й технікою, що ще можна було би зробити для ДСНС, як ці люди почуваються, ризикуючи життями, — про це глядачі не дізналися.

Як ми вже згадували, коли кілька чиновників «бронюють» досягнення, працівникам каналів доводиться обирати. «Інтер» цього дня, наприклад, пропіарив лише захід із Гройсманом. Що ж до журналістів, то їм обирати не доводиться: вони перевіряють інформацію, подають її збалансовано, виокремлюють для новин лише суспільно важливі факти. А якщо нічого такого немає — що ж, у сюжетах «1+1» та «UA: Першого» із Дня рятувальника не було жодних політиків.


Немає коментарів: