пʼятниця, 20 липня 2018 р.

Інтеграції ринку електроенергії Молдови та України

Сьогодні на високому рівні в рамках ініціативи EU4Energy зустрілися зацікавлені сторони з Молдови та України для обговорення шляхів здійснення подальшої інтеграції ринку електроенергії між двома країнами відповідно до напрацьованої нормативно-правової бази ЄС в енергетичному секторі. Подію присвячено майбутній (чи необхідній) гармонізації надання та управління доступом до пропускної спроможності міждержавних перетинів, і до обговорення запрошені представники міністерств, що відповідають за енергетичний сектор, державних регуляторних органів Молдови та України, Верховної Ради України, оператора ринку України та операторів системи передачі «Укренерго» та «Moldelectrica».
На даний момент ринки електроенергії Молдови та України проходять процес реформування. У рамках цього процесу важливо забезпечити застосування однакових правил, що відповідають напрацьованій нормативно-правовій базі Енергетичного Співтовариства, до міждержавних операцій з електроенергією у двох сусідніх державах.

“Для забезпечення безперешкодного переміщення електроенергії через кордони та повного користування всіма учасниками ринку, у тому числі домогосподарствами, перевагами міждержавної торгівлі електроенергією, необхідний ефективний, прозорий та узгоджений підхід. Обидві країни отримують переваги підвищеної безпеки енергопостачання, у той час як у споживачів Молдови є додаткові переваги від потенційно нижчих цін у результаті посиленої конкуренції на ринку електроенергії. Секретаріат Енергетичного Співтовариства, у тому числі й у рамках проекту EU4Energy Governance, і надалі надаватиме підтримку обом країнам у цьому процесі», — зазначив Янез Копач, директор Секретаріату Енергетичного Співтовариства.

«Для отримання переваг міждержавної торгівлі Україні та Молдові не потрібно чекати на інтеграцію ринку. То що ж Україна та Молдова можуть зробити зараз аби отримати ці переваги? Слід розпочати з вирішення трьох питань. По-перше, забезпечити, щоб структури оптового ринку, які ці країни планують впровадити, давали невикривлені ціни. По-друге, відкрити свої національні роздрібні ринки конкуренції. По-третє, спільними зусиллями розробити розумні методи розрахунку та розподілення пропускної спроможності міждержавних перетинів, що максимально збільшують обсяг торговельних можливостей між ринками», — зазначив Хосе Мануель Хернандез Мартінез, перший секретар, Представництво ЄС в Україні, Конкурентна політика та енергетичні ринки.

Також передумовою для майбутнього об’єднання ринків між синхронною зоною Молдови та об'єднаної енергетичної системи (ОЕС) України є спільний та скоординований розподіл пропускної спроможності міждержавних перетинів. Окрім того, посилена координація між сусідніми країнами ЄС та українським Бурштинським енергоостровом щодо правил розрахунку та розподілення пропускної спроможності міждержавних перетинів могло б також створити можливість довгоочікуваної торгівлі з ЄС.

* Ініціатива EU4Energy передбачає всю підтримку ЄС з метою поліпшення енергопостачання, енергобезпеки та розширення взаємодії, а також заохочення енергоефективності та використання відновлюваних джерел енергії у країнах Східного партнерства – Вірменії, Азербайджані, Білорусі, Грузії, Молдові та Україні. Такі заходи здійснюються Ініціативою шляхом фінансування проектів та програм, що сприяють реформуванню енергетичних ринків та зменшують національні енергозалежність та енергоспоживання. У довгостроковій перспективі це допомагає зробити енергопостачання надійнішим, прозорішим та доступнішим, зменшуючи у такий спосіб рівень енергетичної бідності та рахунки за споживання енергії – як для громадян, так і для приватного сектора.


Немає коментарів: