суботу, 12 травня 2018 р.

Арсеній Яценюк. Улюблений прем’єр «України»

Фото: Getty Images


Він втратив рейтинг за наші гріхи.


Врятувавши державу в найскрутніший час, Арсеній Яценюк залишив мантію прем’єра й відійшов на міжнародний рівень, звідки береже Україну й до цього дня. Якусь таку думку про лідера «Народного фронту» формує телеканал «Україна». Єдина проблема полягає в тому, що екс-прем’єр не так часто створює інформаційні приводи, аби регулярно з’являтися у вечірньому праймі. На щастя, «Сегодня» можуть показувати політиків і без них, тож Яценюк коментує для журналістів удари по Сирії та будівництво «Північного потоку - 2», хоча ці теми й не входять у його компетенцію. Інші телеканали цього тижня змогли коротко попіарити «фронтовика» на фоні Київського безпекового форуму.

Київський безпековий форум, організований фондом Арсенія Яценюка «Відкрий Україну», відкрився у столиці 12 квітня й став приводом, аби транслювати в ефірі неновинні заяви «фронтовика», для трьох телеканалів. ICTV транслював прохання«чіткої відповіді щодо перспектив України долучитися до НАТО». «Україна»розповідала про вимоги політика (без жодної посади, нагадаємо), аби Захід робив кроки назустріч нашій державі. 5 канал акцент зробив на Президентові, але й про господаря заходу не забув, озвучивши, зокрема, таку його цитату: «[Якщо після прем’єрства]у вас потім ще залишається можливість надати слово Президенту вашої країни, то впринципі ви непогано пропрацювали і маєте шанс на майбутнє». 13 квітня, на другий день форуму, «Україна» подала цитату Яценюка про вступ України до НАТО та значимість організованого політиком заходу: «Такий форум є не просто сигналом, а дуже чітким меседжем для всіх наших західних партнерів. Ми боронимо свої і ваші кордони». Усі ці моменти сюжетів не є суттєвими порушеннями, радше, прикладом нездорової практики журналістів звертати увагу не на суть сказаного, а на особу того, хто говорить. Глядачу такі цитати жодної нової чи корисної інформації не приносять і лише «світять» політика в кадрі.

Проте, коли йдеться про організатора заходу, подібну політику ЗМІ ще можна зрозуміти. А от коли Арсеній Яценюк коментує удари НАТО по Сирії - це просто смішно. У трихвилинному сюжету 14 квітня, першій новині випуску, канал «Україна» розповідає про контекст конфлікту, уражені цілі, реакцію Росії («союзника» місцевого режиму). Після цього цитує світову спільноту – президента України, генсека НАТО та «лідера партії «Народний фронт». «Немає червоних ліній, які ще не можна переходити. Це також чіткий сигнал президенту Путіну, який готується до своєї кривавої інавгурації», – лунає в ефірі начитка з Facebook Арсенія Яценюка. Що ця глибока думка дасть глядачам і де в такому разі відгуки інших партій - загадка.

Аналогічні запитання викликає й сюжет 13 квітня на «1+1». Ведуча Лідія Таран інформує: «Відставки уряду не буде, і питання звіту Кабінету міністрів порушують винятково з політичною метою, впевнений колишній прем'єр Арсеній Яценюк [...] Мовляв, задоволений роботою своїх представників в уряді і інших міністрів, але партнери по коаліції мають право вимагати відставки своїх кандидатур». Добре, але чому журналісти та Яценюк взагалі про це говорять, що про це думають у «Блоці Петра Порошенка» та самому Кабміні? Подібне цитування представляє думку «фронтовиків» як новину саму по собі, а це більше в стилі прес-служби партії, ніж тележурналістів, які мали би описувати ситуацію збалансовано.

Проте найактивніше Арсенія Яценюка піарили 10 квітня на телеканалі «Україна», куди той завітав для студійного інтерв’ю на честь другої річниці своєї відставки (не питайте). Передував розмові розлогий сюжет про успіхи екс-прем’єра.

Отже, кілька речень кореспондентки Вікторії Малосвітної:

«Арсений Яценюк вводит режим жесткой экономии, прежде всего за счет государственных чиновников и народных депутатов, и вводит дополнительные налоги для олигархов».Повний перелік джерел економії стосувався й пересічних українців, чого журналістка взагалі не згадала: відмова від зростання соціальних стандартів, розтягування виплати допомоги на першу дитину до трьох років, зростання акцизів і тарифів.

«По словам политологов, в этих чрезвычайно сложных условиях Яценюку удаётся совершить почти невозможное - стабилизировать курс национальной валюты...»Сам екс-прем’єр у 2014 році віддавав функцію стабілізації Нацбанку й заявляв, що Кабмін готовий лише «допомогти». Голова уряду тоді планував повернути курс до 12 гривень за долар. Вийшло інакше - саме за цього прем’єра долар встановив свій історичний антирекорд, але про це в «Сегодня» вже не згадують.

«Дважды Кабмин Яценюка повышал зарплаты и пенсии, а единый социальный взнос снизился в два раза, уменьшив налоговое давление на предпринимателей...»Щодо мінімальних зарплат, то Кабмін Яценюка, взагалі-то, став першим за 14 років, який їх не підвищив (у 2014-му). Потім зростання справді відбулося, але це тенденція/традиція/обов’язок Кабміну, а не досягнення. Щодо ЄСВ - то прем’єр сам визнав цей крок невдалим (потім передумав).

Дивували в сюжеті й експерти. Політолог Тарас Березовець хвалив екс-прем’єра, адже той «Зустрічався з Бараком Обамою у Білому домі. Це було безпрецедентно, тобто рівень президента прем'єр-міністра, скажімо так, вони не співмірні». Експерт забув відзначити, що це сталося в рамках інвестиційної конференції Україна-США, а не особистого візиту.

Підсумувала свій сюжет Вікторія Малосвітна так:«Арсений Яценюк пожертвовал рейтингом, принимая временами непопулярные, но жизненно необходимые для Украины решения...»

Проте ніхто так не хвалив Арсенія Яценюка як Арсеній Яценюк у студійному інтерв’ю одразу після цього матеріалу. Спілкування тривало 10 хвилин, мало відрізнялося від інших «теплих ванн» «України», і ми подамо з нього всього три цитати «фронтовика»:

Про помилки від час прем’єрства (це одна скорочена відповідь): «Тільки дурень не визнає своїх помилок. І, звичайно, що я помилявся [...] Ви знаєте, може, це навіть не помилявся в деяких випадках. Це була не помилка. Я свято вірю в те, що я правильно роблю [...] Тому так, були помилки».

Про виклики під час прем’єрства: «Жодна держава, жодна нація – не стикалася з такими викликами[...] У жодного з тих світових лідерів не було російських танків на їхній території (привіт, Грузіє), жодного з цих світових лідерів не було банкрутства в країні (привіт, Греціє), жодного з цих світових лідерів не було повної відсутності армії (привіт, 21 країна світу)».

Про рейтинг та тарифи: «Це дуже непопулярна тема і я заплатив за цю тему політичним рейтингом. Але країна не заплатила за моє рішення, тому що країна мала газ, країна мала світло, країна не замерзла і країна відмовилася від російської газової залежності».

Таким чином, «Україна» намагається сформувати образ Арсенія Яценюка як прем’єра-«мученика», який свідомо пішов на невдячні, але потрібні рішення заради того, аби врятувати країну. Фразу «пожертвував рейтингом» вживають і журналісти і сам екс-прем’єр. Ми не стверджуємо, що це не правда, проте висновки мали б робити незалежні експерти (можливо, навіть історики), а не кореспонденти. Тим паче, коли останні використовують для цього недомовки й відверті маніпуляції.

Узагалі, вся ця тема із героєм, який взяв на себе провину, аби допомогти рідному краєві, щось до болю нагадує... Можливо, «Сегодня» варто додати до своєї кампанії трішки Ганса Ціммера?


Немає коментарів: