середа, 15 листопада 2017 р.

«Замах на депутата»: журналістика під соусом особистих інтересів

Скріншот каналу «Україна»
Телеканал «Україна» звів вибух у Києві до персональної атаки на політика, «Інтер» використав трагедію як інфопривід для чорного піару. «1+1» повідомив, як матір планує розповісти чотирирічній доньці про смерть батька.

Вибух у Києві 25 жовтня, внаслідок якого двоє людей загинуло і троє отримало поранення (серед них народний депутат від Радикальної партії Ігор Мосійчук), очікувано став для тележурналістів головною подією дня. Так само очікувано телеканали його й висвітлювали: криваві подробиці та кадри, втручання в особисте життя родичів загиблих, висновки, зроблені раніше за експертів та правоохоронців, читання думок злочинців. Здається, в окремих випусків новин є методичний посібник для резонансних трагедій. Різноманіття додала лише політична складова історії: «Україна» та «Інтер» кардинально по-різному намагалися «розіграти карту» постраждалого Ігоря Мосійчука.Але почати варто із телеканалу «1+1», де політичного дисбалансу 26 жовтня не було, зате був несумісний із журналістикою треш. Кореспондент Олександр Загородній відкриває сюжет художнім описом подій: «... Балу відкидає вибуховою хвилею. Важкопораненого Мосійчука відтягують вбік, Кушніра не чіпають. Він у вкрай важкому стані. Сержант помре за лічені хвилини у швидкій. Ще один колишній правоохоронець, підполковник Михайло Морміль, не доживе до ранку. Він став випадковим перехожим. Просто жив у цьому ж будинку, повертався з магазину, курив цигарку». Усе це у вигляді супровідної начитки до відео з камери спостереження, де видно, як Мосійчука відтягують, Кушніра «не чіпають», а Морміль курить цигарку.

На записі криваві подробиці було помітно погано, але кореспондент далі двічі акцентував на них усно: «Криміналісти, вибухотехніки [...] беруть проби закривавленої землі», «Пенсіонерка Людмила Ольшанська з чоловіком спробували було вийти з під'їзду, не змогли. Від побаченого не змогли».

І все ж, імовірно, найшокуючий момент сюжету — це коли Олександр Загородній зізнається, що експерти ще ні в чому не впевнені, але він уже знає, що планували злочинці: «Про потужність вибухівки, про її тип звісно, що нам розкажуть трохи згодом спеціалісти, але вже й зараз зрозуміло — ці бандити, вони не планували вбити тільки якусь одну конкретну людину, вони готові були тут повбивати усіх. Від під'їзду, де була закладена вибухівка, до ліцею метрів 50–60, але й тут повилітали шибки». Незрозуміло, що саме говорить у кореспондентові в цей час: страх, бажання сенсацій чи щось інше, — але точно не професіоналізм журналіста.

Є в сюжеті й коментарі. Телевізійники поцікавилися у дружини загиблого, що вона казатиме чотирирічній доньці, яка ще не знає про смерть тата. «Будем казати перший час, що папа на роботі, десь в командировці», — розповідає жінка.

Але й на цьому журналісти «ТСН» не зупиняються, вони добули для глядачів ще більше особистих подробиць. Ведуча Лідія Таран інформує: «Годину тому труну із загиблим охоронцем нардепа Мосійчука Русланом Кушніром родичі забрали з моргу. Разом із друзями і побратимами сержанта поліції була мама хлопця. Жінка не тямилась від втрати сина. Чорний катафалк відвіз тіло охоронця в гуртожиток, де Руслан жив із сім'єю. Там вже все готово для прощання з ним». Усе це, звісно, зафільмовано: двері моргу, вінки, труна... Якими хочуть бачити своїми глядачами автори «ТСН»?

На «Україні» теж розповідали про сумнівні речі, щоправда, журналісти робили це не самі, а радше дозволяли робити запрошеному в студію Олегові Ляшку. Ось кілька його цитат із інтерв’ю: «У його [Михайла Мормуля] мами сьогодні День народження. Отакий подарунок на День народження — смерть сина», «Коли у нас в Києві взривають, убивають, стріляють, і так по всій Україні, жодна людина в країні не може відчувати себе захищеною», «Я не виключаю, що це може бути робота іноземних спецслужб, я не виключаю, що це може бути робота наших політичних опонентів, щоб спробувати нас залякати. Це питання до правоохоронних органів. В них мільярдні бюджети».

І хоча депутат не виключає різних замовників, він та канал «Україна» бачать лише одну ціль — Ігоря Мосійчука. Лише версії про замах на нього лунають у «Сегодня». Телеканал використав синхрон першого заступника прокурора Києва, у якому той озвучує версії слідства. Спочатку правоохоронець називає три можливих мотивації вбивства Ігоря Мосійчука. Потім заявляє: «Але ми не відкидаємо і інші версії, там ще були політолог Бала, ми тоже не можемо не розглядати цю версію». Останнє речення прозвучало в ефірі «112» та «Інтера», де теж використали цей коментар. А от «Україна» обрізала слова правоохоронця й у його заяві лишився тільки Мосійчук. До речі, в начитці ведучої теж згадують лише ім’я нардепа, ігноруючи не те що імена, а навіть посади загиблих: «Двое погибших, трое пострадавших.[...] Известно, что взорвался скутер, припаркованный возле машины нардепа Игоря Мосейчука. Ранения получили он и политолог, с которым вместе выходили после эфира».

Олег Ляшко у студійному інтерв’ю ще агресивніше акцентує увагу на своєму нардепі: «Для мене абсолютно очевидно, що це був терористичний акт і мета була — вбивство Ігоря Мосійчука. Ті, хто розповсюджують інші версії, це або з метою приховати замовників і організаторів цього злочину, або навмисно — для того, щоб спробувати дискредитувати нашу команду». У нас є погані новини для Олега Ляшка: інші версії розповсюджують правоохоронці та всі журналісти, що не обрізають їхніх коментарів.

Телеканал «Інтер» теж постійно акцентував увагу на Мосійчукові. Тут, звісно, озвучували й інші версії слідства, але крім них розповіли, що, «по словам дочери [однієї із постраждалих], полиция с ней говорила лишь один раз. Основное внимание правоохранителей, по ее мнению, уделяют народному депутату Мосийчуку», «[Мосийчук] я напомню, в отличие от других пострадавших, находится в частной клинике "Борис", «Впрочем, с Мосийчуком связаны не только политические события и скандалы, но и истории с рейдерством, вымогательством, крышеванием и даже разбоем». «Інтер» досить детально акцентує увагу на кримінальних справах проти народного депутата і чутках про нього: «По данным силовиков, нардеп имеет определённые интересы в сфере нелегальной добычи янтаря в Ровненской области», — заявляє кореспондентка Олександра Васильченко. Щоправда, детальніше про ці «дані» нам не розповідають. Загалом же у сюжеті тривалістю чотири з половиною хвилини останні півтори хвилини приділено саме критиці постраждалого політика.

Новини 27 жовтня стосувалися головним чином нової версії злочину від експертів та родичів загиблих: буцімто насправді ціллю вибуху міг бути Михайло Морміль. Про ідею повідомив навіть телеканал «Україна», щоправда, потім уточнив, що «правоохранители такую версию не рассматривают»,і повернувся до Мосійчука. А от на «1+1» інформують, що «правоохоронці версію замаху саме на Морміля теж не відкидають», і як доказ наводять коментар від Сергія Князєва, голови Нацполіції. Також 5 канал, «112», та «1+1» показали кадри з похорону загиблого охоронця народного депутата. Крім цього в «ТСН» вирішили розповісти про труднощі в сім’ї одного з постраждалих: «Родичі витратили вже п'ятнадцять тисяч гривень. Це були всі заощадження. Купували ліки за списком, який дали у лікарні. Що буде далі, донька Ірина не знає». Жодних способів допомогти родині журналісти при цьому не озвучують.

У результаті можемо констатувати ще один приклад сумних тенденцій: «Інтер» може додати вкраплення незбалансованого чорного піару в будь-яку новину про народного депутата, навіть якщо той постраждалий. «1+1» передає в ефірі новин те, що зазвичай дозволяють собі лише жахливі телешоу. «Україна» здатна в піарному пориві заплющити очі на будь-який контекст та обставини. Тележурналісти навіщось відсилають знімальні групи на похорон охоронця. На тлі подібних самоповторів здається, що телеканали справді висвітлюють трагедії методично, от тільки методи ці взяті далеко не з кодексів журналістської етики.

Детальніше про це й те, як «Інтер» повторював сюжети про виграш Олега Ляшка в лотерею, а ICTV та «Україна» перетворили Раду регіонального розвитку на Раду піару, читайте в публікації «Несолідарна журналістика. Моніторинг теленовин за 23–29 жовтня 2017 року».Немає коментарів: