вівторок, 4 лютого 2025 р.

Виступ Голови Європейської Ради Антоніу Кости на Конференції послів ЄС 2025



Мені дуже приємно вітати вас знову в Брюсселі.

Дозвольте мені почати з привітання Белен Мартінес з її призначенням на посаду Генерального секретаря Європейської служби зовнішніх дій. Я бажаю тобі всього найкращого на новій посаді.

Шановні посли,

Сьогоднішня подія присвячена вам. Щоб подякувати вам за вашу роботу як представників Європейського Союзу. Щоб сказати спасибі за ваш аналіз, ваш внесок і вашу творчу дипломатію. І подякувати всім колегам у делегаціях, які підтримують вас у цих починаннях.

Мої думки особливо з усіма тими, хто виконує важкі місії для Європейського Союзу. У місцях далеких. Волатильність. Під великим тиском. Хто керує дипломатією Європейського Союзу через ці виклики. Ваша робота важлива. Ми розраховуємо на вас і, звичайно, ви можете розраховувати на нас.

Сьогодні ми стикаємося зі світом фрагментації та поляризації. Безладу і складності. Світ, у якому повернулася політика сили . Дехто працює над послабленням норм міжнародного порядку. У якому Росія своєю загарбницькою війною проти України завдала шкоди післявоєнній архітектурі європейської безпеки. Світ, у якому ми бачили:

- Менше багатосторонніх зобов'язань щодо вирішення глобальних проблем, таких як зміна клімату та зменшення бідності;
- Війна використовується як геополітичний інструмент просування національних інтересів;
- Гібридні атаки на нашу критичну інфраструктуру та демократичні процеси;
- протекціонізм як економічний спосіб вирішення проблем і економічний примус для здійснення тиску на інших;
- Нові технології, що порушують рівновагу в політичних системах і між націями.

Отже, це правда. Це світ безладу, парадоксу, нюансів і множинності, ризиків і загроз, багатополярності, невизначеності.

Ось чому Європейський Союз має бути надійним партнером, який забезпечує передбачувані та чіткі зобов’язання щодо порядку, заснованого на правилах. У сучасному багатополярному світі Європейський Союз не дивиться на наше майбутнє за логікою протистояння між блоками. Європейський Союз не погоджується на поділ між «глобальним півднем» і «глобальною північчю». Бо обидва вони множинні.

У світі конкуренції та роздробленості, як ніколи, нам потрібні спільні дії. Такі справи, як боротьба з бідністю, зміна клімату та збереження здоров’я наших океанів, є глобальними справами. Їм потрібні спільні дії. Спільне бачення.

По-перше, незважаючи на весь безлад і складність у світі, ясно одне: факти в Україні.
– Зрозуміло, що загарбницька війна Росії була неспровокованою.
– Зрозуміло, що це спричинило величезні людські страждання.
– Зрозуміло, що це порушило суверенітет України, право України на самовизначення, територіальну цілісність України.
– Зрозуміло, що війна в Україні – це не лише війна на європейській землі.
– Це війна, яка загрожує основам усього міжнародного співтовариства.

Винагорода агресора, винагорода за порушення територіальної цілісності – це загроза для всіх. Отже, наша позиція також чітка.

– Євросоюз підтримуватиме Україну стільки, скільки буде потрібно, і скільки завгодно.
– Ми посилюватимемо позиції України за будь-яких обставин.
- За всебічний, справедливий і міцний мир. Мир, обраний Україною та українцями.

Це меседж, який ми передаємо президенту Зеленському щоразу. І ми продовжуємо це робити.

По-друге, попри всі геополітичні виклики, це не світ, у якому ми повинні впадати у відчай, а світ із можливостями для Європейського Союзу. Можливості для побудови, зміцнення, відновлення, розширення та активізації наших двосторонніх і багатосторонніх відносин. Зі Сполученим Королівством, з новою позитивною енергією в наших відносинах, підтвердженою нашою вчорашньою зустріччю. Ми стикаємося з тими самими загрозами та чітко зацікавлені у тіснішій співпраці, і ми з нетерпінням чекаємо спільного саміту 19 травня.

Зі Сполученими Штатами ми маємо партнерство, що ґрунтується на нашій спільній історії та глибоких зв’язках. Вони витримають з часом. США є нашим другом, нашим союзником і партнером. Можуть виникнути проблеми та розбіжності у поглядах, навіть між друзями. Коли вони трапляються, нам потрібно до них звертатися, говорити та шукати рішення. Європейський Союз і Сполучені Штати разом були опорами порядку, заснованого на правилах, поважаючи національний суверенітет, територіальну цілісність, стабільність кордонів і Статут ООН.

Європейський Союз виступатиме за цю загальну повагу до міжнародного права та заснованого на правилах порядку будь-де. В Україні, на Близькому Сході, в Африці і, звичайно, також у Королівстві Данія. Тим більше – очевидно – якщо територіальна цілісність країни-члена Європейського Союзу ставиться під сумнів.

Меседж з цього приводу, який я отримав від усіх 27 держав-членів за столом під час вчорашньої зустрічі лідерів, був голосним і чітким. Світ потребує участі Європи. Європі необхідно зблизити своїх глобальних партнерів.

Протягом цих двох місяців на посаді я тісно спілкувався з лідерами з усього світу. Більше тридцяти зустрічей і дзвінків для покращення нашої взаємодії та захисту наших інтересів. Європейський Союз може використовувати свої сильні сторони. У нас є інструменти і політична воля. Нам потрібно адаптувати наші підходи, ефективніше залучати та надавати послуги нашим громадянам. Зовнішня політика також є інструментом покращення їхнього життя. Зміцнення наших спільних інтересів, спільного процвітання та спільних пріоритетів, таких як боротьба з кліматом, сталий розвиток, зменшення бідності та хвороб, глобальний борг, реформа глобальних фінансових установ.

Ось чому цьогорічні саміти такі важливі. З Південною Африкою, Центральною Азією, Бразилією, Сполученим Королівством і Японією лише в цьому першому семестрі. Ми також працюємо над можливими майбутніми самітами, а саме з Африканським союзом і Спільнотою держав Латинської Америки та Карибського басейну.

По-третє, також очевидно, що розширення є найкращою геостратегічною інвестицією в наш мир, безпеку та стабільність, яку ми всі можемо зробити. З Україною, Молдовою та шістьма країнами Західних Балкан. Тому що їхнє майбутнє в Європейському Союзі. Це доводить, що Європейський Союз привабливий і могутній. Зараз ми маємо новий імпульс для розширення, давайте створимо необхідні умови з усіх боків, щоб скористатися цим!

По-четверте, незважаючи на безлад і складність, у нас також є чіткий шлях до оновлення Європейського Союзу як проекту миру. Сьогодні Європа оборони має бути невід’ємною частиною нашого мирного проекту. Щоб захистити наші демократії, наших громадян, наші кордони. Ми повинні взяти на себе більшу відповідальність за нашу власну оборону, щоб гарантувати тривалий мир у Європі.

Як проголосив Роберт Шуман 75 років тому, «мир у всьому світі неможливо захистити без творчих зусиль, пропорційних небезпеці, яка йому загрожує». Вчорашня неформальна зустріч лідерів була саме про це: ми більше не обговорюємо «Якщо». Ми обговорюємо Що і Як. Які спільні можливості розвивати найбільш терміново, як їх фінансувати, як зміцнити наші найважливіші партнерства.

За останнє десятиліття ми вже зробили багато: наші витрати на оборону зросли на 30% між 2021 і 2024 роками. Сьогодні в середньому 23 країни-члени, які також є союзниками НАТО, витрачають близько 2% ВВП на інвестиції в оборону. Звичайно, ми повинні продовжувати в тому ж напрямку, найбільш збалансовано серед держав-членів.

Нам потрібно мобілізувати більше приватних і державних інвестицій. Вчора ми обговорювали різні варіанти: розширення діяльності ЄІБ, оборону як важливу тему для наступного бюджетного циклу Європейського Союзу, можливості в рамках поточної МФФ, а також різні інші варіанти. Ми продовжимо нашу роботу, щоб побачити, як краще рухатися далі. Розбудова оборонної Європи має вирішальне значення для Європейського Союзу. Ключова відповідь на більш мінливий і непередбачуваний світ.

Європейський Союз є стабільним міжнародним актором, надійним, надійним, передбачуваним. У нас є чітке відчуття мети. І чіткий шлях вперед: більш об’єднані, більш заангажовані.

Незважаючи на весь безлад і складність у світі, незважаючи на певний песимізм і нашу схильність іноді сумніватися в собі, з єдністю ми можемо досягти успіху. Європейський Союз є сильною економічною державою та потужним гравцем у торгівлі. Один із трьох найбільших ринків у світі, найбільше джерело інвестицій і головний глобальний напрямок для інвестицій, світовий лідер у сфері відновлюваної енергії та зеленої трансформації, головні донори допомоги розвитку. І наша соціальна модель захищає громадян, бізнес і нашу стійкість унікальним – європейським – способом.

Так, є серйозні виклики для нашої конкурентоспроможності, але Європа є домом для досліджень і промисловості світового рівня та висококваліфікованих працівників. Доповіді Енріко Летта та Маріо Драгі, а також нещодавній Компас конкурентоспроможності, представлений Європейською Комісією минулого тижня, прокладають шлях вперед.

Сьогодні ми маємо нову енергію в усьому Союзі. Орієнтований на конкурентоспроможність і безпеку.

Діючи як добре скоординована та об’єднана сила Президента Європейської Ради, Президента Європейської Комісії та Високого представника-Віце-президента Комісії. Нова енергія, вкорінена в нашому історичному досвіді, що ми об’єднуємося щоразу, коли стикаємося з кризою, що знаходимо колективні рішення в непередбачувані моменти.

Ця єдність є стрижневим елементом нашого Союзу. Що кожен із нас сильніший, коли діє разом. Нова енергія також вкорінена в розумінні. Ми отримуємо повагу з боку інших, шанобливо спілкуючись з ними, розуміючи точки зору наших партнерів, приймаючи нашу вагу, наші цінності та нашу важливість у світі. Не більше, не менше. Впевнений, зібраний, креативний.

Ось як ми повинні підходити до важкого світу. Ось як ми досягнемо успіху. І для цього ваша роль, шановні посли, буде вирішальною, ви є Європейським Союзом у всіх куточках світу. Нам потрібно ще більше використовувати цю мережу разом із посольствами країн-членів та нашими партнерами.

Дуже дякую за вашу роботу. До нового року впевненості, єдності та мотивації.


Немає коментарів: