вівторок, 31 січня 2023 р.

Розпочалася всеукраїнська програма обміну старих ламп на енергозберігаючі LEDВід 30 січня українці зможуть обміняти 5 старих ламп розжарювання на стільки ж енергоощадних LED-ламп. Всеукраїнська програма, метою якої є зменшення навантаження на енергосистему шляхом заміни ламп розжарювання на енергоощадні LED-лампи в домівках українців, ініційована наприкінці 2022 року Президентом України Володимиром Зеленським та підтримана Президенткою Єврокомісії Урсулою фон дер Ляєн. Масова заміна старих ламп на енергоощадні дозволить знизити споживання електроенергії на 7-10% в моменти пікового навантаження на українську енергосистему.
Про це повідомляє Представництво Європейського Союзу в Україні.
З інструкцією для обміну ламп можна ознайомитись за посиланням.

Ті, хто зробив попереднє замовлення на обмін ламп через застосунок Дія, зможуть гарантовано здати старі й отримати нові лампи у відділеннях Укрпошти протягом п’яти робочих днів – після отримання підтвердження з мобільного застосунку Дія. Якщо за цей час замовник не обміняв лампи, заява анулюється.

Щоб подати заявку на обмін лампочок в застосунку Дія:авторизуйтесь в застосунку;
оберіть розділ Послуги – Обмін лампочок;
зазначте контактний номер телефону та відділення Укрпошти, у якому бажаєте обміняти лампи;
зазначте тип та кількість світлодіодних ламп, які бажаєте отримати.

Обміняти лампи у відділеннях Укрпошти можна і без реєстрації – у такому випадку обмін можливий лише за їх наявності.

Програма реалізується Міністерством економіки, Міністерством цифрової трансформації та Укрпоштою за підтримки Європейського Союзу. Вона впроваджується як один з інструментів підтримки енергосистеми України, які дозволять вистояти в період енергетичної кризи та забезпечити баланс енергоспоживання в пікові години. За підрахунками фахівців, ефект від заміни старих ламп, які дотепер використовують у своїх домівках ще чимало українців, на енергоощадні становитиме приблизно 1 ГВт економії в часи пікових навантажень, і це допоможе суттєво скоротити дефіцит електроенергії в системі.

Нова програма, фінансована ЄС, є складовою підтримки Європейським Союзом українського енергетичного фронту. В її межах Європейський Союз планує надати Україні 30 млн LED-ламп.


Юлія Свириденко, Перший віцепрем’єр-міністр – міністр економіки України наголосила:

«Для нас як для Уряду було важливо забезпечити системну боротьбу з енергокризою. Ця задача включає декілька інструментів. Перший, звичайно, імпорт електроенергії з ЄС. Другий - той, до якого може долучитись кожен українець. Це програма безкоштовної заміни ламп розжарювання на енергозберігаючі LED-лампи для населення. В нас дуже амбітна мета - надати українцям безкоштовно 50 млн лампочок. 30 млн вже надав ЄС, ще 5 млн - уряд Франції. Заміна 50 млн ламп дозволить заощадити близько 1 Гвт електроенергії. Ми дуже раді, що ЄС першим підтримав нас у цій ініціативі, завдяки чому ми вже сьогодні розпочинаємо процес обміну, що триватиме кілька місяців. Станом на зараз у відділеннях Укрпошти вже знаходиться 6 мільйонів 600 тисяч ламп. Лише до кінця лютого в Україну надійде 20 мільйонів ламп в рамках програми».


Посол Матті Маасікас, Голова Представництва ЄС в Україні коментує:

«Атакуючи українську енергетичну систему, свідомо завдаючи ударів по цивільній інфраструктурі, РФ прагне перетворити зиму на зброю у війні проти українського народу, ще більше ускладнити життя українців; позбавити лікарні, служби екстреної допомоги та домівки електроенергії, опалення та води. Це – воєнні злочини, вони не можуть залишитися безкарними. Також наше завдання – мінімізувати й подолати їх наслідки. Я переконаний, що в цій роботі немає дрібниць, і кожна лампочка, яку замінять українці, також працюватиме на перемогу».

Обмін ламп розжарювання на нові світлодіодні LED лампи здійснюватиметься у відділеннях Укрпошти - поетапно в усіх регіонах. На першому етапі – лампи для обміну надійдуть до обласних центрів (крім тимчасово окупованих Донецька, Луганська, Сімферополя та міста Севастополя), які споживають найбільше енергії, а також до Краматорська, Покровська та Кривого Рогу. Потім до програми зможуть долучитися мешканці районних центрів, а до кінця лютого лампи мають надійти і до найменших сіл. До обміну приймаються справні лампи розжарювання. Обмін здійснюватиметься у два способи – через попереднє замовлення і без нього.


Михайло Федоров, віцепрем’єр-міністр — міністр цифрової трансформації України зазначив:

«Протягом року команда Мінцифри запускає в Дії найбільш актуальні сервіси під час війни. Щоб українці могли отримати їх в кілька кліків, а не витрачати час на походи в держоргани і черги. Відтепер у застосунку Дія українці зможуть подати заявку на безоплатний обмін п’ятьох старих ламп розжарювання на п’ять енергоощадних LED-ламп. А потім отримати їх у відділенні Укрпошти. Так, кожен українець зможе зробити внесок у збереження електроенергії, а отже, у посилення енергетичної безпеки України».


Генеральний директор Укрпошти Ігор Смілянський сказав:

«З перших днів повномасштабного вторгнення Укрпошта виступає надійним партнером держави та підтримує її в критично важливих задачах задля спільної перемоги. Зменшення дефіциту електроенергії – це ще один важливий фронт, який маємо захистити спільними зусиллями Уряду, Програми ЄС й усіх українців. Укрпошта, маючи найширшу мережу відділень, дає можливість долучитися до програми кожному громадянину – як у великому місті, так і у найвіддаленішому селі».

Нагадаємо, Уряд затвердив програму для населення по обміну ламп розжарювання на світлодіодні лампи за підтримки ЄС. Про це йдеться у постанові «Про реалізацію експериментального проєкту щодо створення сприятливих умов для забезпечення ефективного споживання електричної енергії населенням», яка була ухвалена на засіданні Кабінету Міністрів України 10 січня 2023 року. Утилізація старих ламп здійснюватиметься відповідно до правил та міжнародних норм.

Щоб дізнатися більше про програму обміну лампочок, заходьте на сайт www.svitlo.diia.gov.uaНемає коментарів: