неділя, 29 січня 2023 р.

Анатомія обстрілу: як російська реактивна артилерія била по Миколаєву. Нове дослідження відкритих джерел від Bellingcat4 квітня 2022 року російська реактивна артилерія вдарила з касетних боєприпасів по українському місту Миколаїв. У ніч на 3 квітня напали на торговий центр «Фуршет» і розташовану неподалік міську лікарню. Близько опівночі місцеві ЗМІ опублікували зображення у своїх Telegram-каналах. О 8:03 ранку 4 квітня українському сайту Преступності.Net повідомили очевидці про пошкодження прибудинкових територій у Заводському районі. Пізніше, вдень 4 квітня, послідував другий напад, під час якого були атаковані торговий район і дитяча лікарня. Обидва були розташовані в густонаселених житлових районах. За даними прокурора Миколаївської області , внаслідок терактів загинули 12 людей, 41 постраждала.

Після обстрілів у соцмережах почали з’являтися відео запусків ракет, автори яких стверджували, що вони вели вогонь у бік Миколаєва. Ретельна перевірка одного з цих відео дозволила Bellingcat перевірити місце запуску ракет, ймовірно, за атакою вдень на торговий район і дитячу лікарню. Поки що незрозуміло, чи те саме місце та ракетні установки були причетні до нападу рано вранці того дня.

Наша геолокація свідчить про те, що удар було завдано російськими військами з місця біля річки Інгулець на півночі окупованої Росією Херсонської області; хронологічне розташування тих самих відео вказує на те, що один запуск, ймовірно, відбувся лише за кілька хвилин до того, як сталися вибухи вдень у торговому районі та дитячій лікарні.

Ця атака була однією з десятків нападів на портове місто протягом весни та літа 2022 року після того, як російські війська з окупованого Криму прокотилися через південь України та були стримані українською армією неподалік від міста Миколаєва. Це сталося лише через кілька днів після того, як 29 березня російська крилата ракета знищила обласну державну установу, внаслідок чого, за словами українських чиновників, загинули 12 людей.
Миколаївський обласний очільник Віталій Кім ледь уникнув нападу на своє робоче місце. До того моменту, коли українська армія відбила Херсон у листопаді, за оцінками Кіма , у місті залишилося близько 200 000 із 470 000 жителів Миколаєва.
Ілюстрація (с) Енн Кірнан для Bellingcat
Наслідки


Щойно з’явилися новини про атаки 4 квітня, з’явилися зображення масштабів руйнувань. Місцеві жителі поділилися відео та фотографіями у соцмережах. Ці джерела вказують на те, що більшість постраждалих того дня були зосереджені в комерційному районі, де люди працювали та робили покупки. Також на цьому місці була зупинка громадського транспорту.


Відео з педіатричної лікарні вперше з'явилося в мережі на наступний день після нападу в Telegram-каналі губернатора Віталія Кіма, який оприлюднив його о 13:58 за місцевим часом. Тоді це було широко розповсюджено на каналі місцевого осередку Суспільного, української медіа мережі. Відео показало, що суббоєприпаси, які відриваються від ракети-носія поблизу місця зіткнення та розпорошуються над цільовою зоною, влучають у лікарню приблизно о 15:30, згідно з міткою часу камери відеоспостереження. 8 квітня головний лікар Олександр Пліткін повідомив журналістам телеканалу ТСН, що в лікарні фізично ніхто не постраждав, але будівля лікарні зазнала зовнішніх пошкоджень, фото з яких також опублікували фотокореспонденти NPR .


Час зйомки цих відеороликів дав підказки щодо того, коли саме снаряди влучили в центр Миколаєва того дня. Але звідки вони взялися?

Траєкторія


Заяви людей, які були свідками атак, дають певні підказки щодо походження снарядів.

5 квітня голова представництва організації «Лікарі без кордонів» (MSF) в Україні Мішель-Олів’є Лашаріте заявив , що «протягом приблизно 10 хвилин у безпосередній близькості від наших співробітників пролунали кілька вибухів». Співробітники міжнародної медичної благодійної організації в цей час відвідували міську онколікарню.

У твіттері про той самий інцидент MSF Україна повідомила, що їхня команда була приблизно за 300 метрів від педіатричної лікарні та побачила невеликі отвори в землі, які, можливо, вказували на використання касетних боєприпасів.


Як раніше повідомляв Bellingcat , цивільні українці по всій країні задокументували залишки касетних боєприпасів після вторгнення Росії. Касетні боєприпаси розгортають велику кількість менших суббоєприпасів над ціллю, які потім вибухають на більшій території, збільшуючи потенційні втрати.

Невеликі дірки в землі, про які згадує MSF, є ознакою використання цієї зброї, як і залишки ракет, якими вони були доставлені.

Кілька відео та зображень з Миколаєва, які з’явилися в місцевих Telegram-каналах після вибухів, містили ще більш масштабні докази – такі як залишки ракетних двигунів, суббоєприпаси, розгінні та вантажні частини ракет.

Джерело: Telegram-канал Новости Николаева

Ці залишки відповідали 300- міліметровій касетній ракеті типу 9M55K , яку Bellingcat виявила як одну з найбільш часто використовуваних в Україні після вторгнення Росії. Ці ракети запускаються з 300-мм пускових установок, таких як реактивна система залпового вогню (РСЗВ) БМ-30 «Смерч» .
Джерела, за годинниковою стрілкою зліва: Telegram Новости Николаева ( архів ), Телеграм-аккаунт Віталія Кіма , Telegram Новости Николаева , Telegram Суспільное Николаева , Telegram Новости Николаева , Сайт Prestupnosti.Net

Зображення з такими уламками, які з’явилися в мережі одразу після вибухів, були геолоковані та нанесені на карту Google, де показано розташування постраждалих районів і концентрацію вогню в центрі Миколаєва.

Ці місця зіткнення вишикувалися вздовж осі з північного заходу на південний схід, доки вантажна капсула та частина ракети не піднялися на землю.
Одну лінію було проведено від удару ракетного двигуна й простягнуто через місце, де приземлилася вантажна частина. Інший був розроблений, щоб пройти прямо через сприйняту зону удару. Оскільки лінії не призначені для інкапсуляції всієї зони удару, невелика кількість впливів, таких як педіатрична лікарня, знаходиться поза ними.

Потім ці місця можна було б використовувати для звуження можливих траєкторій снарядів, представлених двома червоними лініями. Ці лінії перетнулися там, де була геолокована вантажна частина ракети. Визначивши ймовірну систему озброєння, ми могли б намалювати коло навколо центру міста діаметром 70 і 90 кілометрів, що, згідно з веб- сайтом російського експортера оборонної продукції «Рособоронекспорт», є максимальною дальністю стрільби 300-міліметрових касетних ракет.

Таким чином, ракети, які вдарили по Миколаєву того дня, швидше за все, вилетіли звідкись із заштрихованого червоного трикутника на карті нижче.

Пошук місця запуску


Оскільки територія між Миколаєвом і Херсоном була високоактивною зоною бойових дій, могли бути переміщення реактивної артилерії, які не були зафіксовані відкритими джерелами. Проте один запуск був.

Після того, як 4 квітня з’явилася новина про теракти, в мережі з’явилося відео, яке нібито показує дію реактивних систем залпового вогню між окупованими Росією Херсоном і Миколаєвом.
Деякі відео , опубліковані в Telegram-каналах 4 квітня, демонстрували запуски з північної околиці Херсона в бік Миколаєва, але вони були зняті напередодні, оскільки вони з’явилися в мережі після опівночі, але зображали місцевість у світлий час доби. Вони не були враховані для цілей визначення місця запуску атаки пізніше того ж дня.

Інші, які з'явилися пізніше в той же день в популярному Telegram-каналі "ХуевийХерсон", були швидко видалені. Перед видаленням вони були заархівовані Bellingcat.

Однак деякі з останніх були перепостовані третіми особами і тому залишилися онлайн . Так, 4 квітня о 17:33 проросійський Telegram-канал «Ввоєнкор» опублікував два опубліковані раніше відео зі словами «Потужний російський РСЗВ «Смерч» або «Ураган» вдарив по ворогу з боку Херсона в напрямку Миколаєва».

На одному з відео камери показали дві будівлі внизу з сонячною панеллю на передньому плані. Здавалося, що оператор стояв на дорозі загального користування в селі, що ми згодом визначили за супутниковими знімками. На задньому плані, на вершині пагорба з іншого боку долини від камери, було видно ракетну установку. Його силует нагадує звичайну радянську РСЗВ (реактивну систему залпового вогню) типу БМ-30 «Смерч».З огляду на те, що кілька каналів, які перепостили це відео, заявили, що пускова установка веде вогонь у бік Миколаєва, це дало підказку про напрямок камери. Крім того, беручи до уваги положення сонця, це відео вважалося орієнтованим приблизно на південь.

Якби відео можна було геолокувати в районі нашої вищезгаданої пошукової зони, виходячи з радіусу дії 300-міліметрових касетних ракет, воно було б кандидатом на запуск, який вдарив по Миколаєву того дня.

Однак, оскільки було також можливо, що це відео зображало інший запуск або що передбачувані траєкторії були неправильними, ми також провели пошук далеко за межами цільової зони, позначеної червоним конусом.

На дальньому кінці 70-кілометрової зони пошуку, яку ми звузили, ми знайшли збіг, переглянувши служби картографування та зіставивши положення об’єктів, які видно на відео. Візерунки знебарвлення на дахах, розташування димоходів, сонячні панелі та сад на передньому плані дозволили нам бути впевненими, що ми знайшли правильний збіг. Тепер ми знали, що відео було знято в нашій передбачуваній зоні запуску — червоному конусі.Тоді ми змогли простежити лінію видимості з камери на височину на іншому березі річки Інгулець.

Переглядаючи історичні супутникові знімки з архіву ArcGIS , ми побачили відмітний знак вздовж дороги, що сполучає місто Інгулець з трасою Е58.


Веб-сайт ArcGIS дозволяє користувачам бачити дату збору будь-яких супутникових зображень, які він надає в будь-якому місці. З’ясувалося, що зображення з цією позначкою були зібрані 9 квітня – через п’ять днів після публікації відео. Знак не було видно на попередніх зображеннях високої роздільної здатності до війни.

Цей знак узгоджується з тими, які можна побачити на місцевості в інших місцях України, в районах, де використовувалася реактивна артилерія.
Сліди, залишені на полі в Харківській області після дій російської реактивної артилерії (довідкове відео з Telegram-каналу Р.Военкора , липень 2022)

Він характеризувався точкою, де вибух від ракет був найбільш концентрованим, а потім поширювався назад.


Ми також помітили низку слідів шин, що вели на північ від дороги, яка зупинялася на ймовірному місці вибуху. Потім ці сліди виконали розворот і попрямували назад у напрямку, звідки прийшли.

Побудова сонячного годинника


Використовуючи плагін BlenderGIS у Blender 3D, ми змогли реконструювати сцену. Оскільки зображення ESRI були нещодавніми, їх можна було використати для достовірного зображення трави, бруду та посівів на полях, з яких стріляла пускова установка.

Однак дані про висоту з інших загальнодоступних джерел (таких як OpenTopology) мають нижчу точність. З цієї причини, а також через неможливість ідеально відтворити об’єктиви камери, 100% точне відтворення ландшафту було неможливим. Тим не менш, розумні візуалізації можна створити на основі супутникових зображень, використовуючи еталонні зображення лише для орієнтирів висоти.

Ці підказки висоти дозволили нам спробувати точне відтворення сцени на основі того, що можна побачити на відео.

Намагаючись відтворити сцену, ми помітили тінь від димаря на дальню будівлю. Ми спробували використати його для приблизного хронологічного визначення запуску, іншими словами, визначення години доби.

Точне хронологічне визначення було неможливим, оскільки кут нахилу даху неможливо визначити без фізичного вимірювання на місці. Проте можна зробити приблизну оцінку, щоб з’ясувати, чи міг запуск збігтися з міткою часу 15:30 на камері відеоспостереження дитячої лікарні в Миколаєві того дня.
Використовуючи SunCalc , ми взяли висоту сонця (37 градусів) і азимут (230 градусів) у цьому місці 4 квітня 2022 року о 15:25 і підключили їх до функції сонячного диска Blender . Це штучна атмосфера, яку Blender може створити на основі вибраних вхідних даних, дозволяючи користувачам візуалізувати параметри на свій вибір.


Результатом стала майже ідентична тінь, відкинута на дах фонової будівлі. Візуальний огляд тіні, відкинутої на карту за допомогою SunCalc, також виявив дуже схожий кут і з упевненістю підтвердив, що запуск відбувся в середині дня, ймовірно, приблизно під час зіткнень у Миколаєві.

На момент зйомки цих відео ця локація неподалік від річки Інгулець перебувала під оперативним контролем російських військових відповідно до інтерактивної карти Liveuamap , що регулярно оновлюється, лінії фронту в Україні та інших конфліктних зон.

Це робить малоймовірним те, що українські сили відповідальні за запуск. Російська армія не буде виведена з цього району до початку контрнаступу з повернення Херсонської області на початку вересня 2022 року.

На цій підставі Bellingcat продовжує намагатися ідентифікувати російські військові підрозділи, оснащені реактивною артилерією, які могли діяти. навколо цього стартового майданчика під час атак.

27 січня 2023 р
Майкл Шелдон — дослідник Bellingcat.
Джейк Годін (Scripps News) взяв участь у цьому розслідуванні


Немає коментарів: