пʼятниця, 30 грудня 2022 р.

Український театр Миколаїва буремного 2022
Про перші дні повномасштабного вторгнення, відтерміновані прем'єри, нащадків Тьоті Моті, онлайн-поезію, концертну бригаду, прокат вистав “на генераторі” та плани на майбутнє. Підсумовуємо 2022-й рік в житті Миколаївського національного академічного українського театру драми та музичної комедії.


24 лютого 2022. Кілька годин тому пролунали перші вибухи на аеродромі Кульбакіно. Банкомати, аптеки, продовольчі магазини – всюди багато людей. Біля театральної афіші стоїть жінка і дивиться, що їй запропонує український театр у березні… Ще протягом трьох днів телефони каси атакуватимуть питаннями: “Чи буде сьогодні вистава?” Вистав не буде досить довго.

Театр планує свою діяльність як мінімум на рік, а за кращих умов – на два роки вперед. Треба виготовити костюми, декорації, реквізит, у випадку музичної вистави – розібрати музичний матеріал з вокалістами, оркестром, артистами балету. Машину з виробництва вистав непросто запустити, а зупинити – й поготів. Вже о 10-й ранку першого дня повномасштабного вторгнення директор-художній керівник, народний артист України Микола Берсон провів декілька нарад та спланував діяльність театру на найближчий час. Необхідно було визначити формат та режим роботи колективу в умовах, коли ситуація навколо міста змінювалася щогодини.

 

В перші дні вторгнення театр, як творчий колектив, відчув біль втрат, які принесла війна. Ввечері, коли на 6-й Слобідській точився вуличний бій, помер головний диригент театру, заслужений артист України Віктор Урес, який більше 30 років життя присвятив розбудові оркестру театру та музичного компоненту нашого театру в цілому. Незабаром почалися постійні обстріли міста з РСЗВ: хтось з працівників виїхав з міста, хтось за мобілізацією або добровільно приєднався до лав ЗСУ, Нацгвардії та Миколаївської обласної варти; хтось почав активно займатися волонтерською діяльністю. Хтось поєднував це ще й з творчою діяльністю, але жоден не залишився осторонь.


1 листопада 2022 року театр мав масштабно відсвяткувати своє 95-річчя. Проте життя внесло свої корективи. За період з березня по листопад наш творчий колектив (більшість з якого залишилась та продовжила працювати у Миколаєві) створив 9 вистав: з яких 6 на малій та 3 на великій. Деякі цих вистав не були заплановані заздалегідь – так наприклад народилась музична вистава “Квітка на три місяці”, яка розповідає про життя, творчість та боротьбу американської співачки українського походження Квітки Цісик. Над виставами на великій сцені працювали: заслужений діяч мистецтв України Сергій Павлюк (“Труфальдіно з Бергамо” та “Квітка на три місяці”) і Євгеній Резніченко (“Тартюф”), на малій сцені – заслужений артист України Сергій Чверкалюк та Олег Мамикін.
Сцена з вистави ТартюфДо речі, остання прем'єра театру перед масштабним вторгненням відбулась 4 лютого 2022 року. Тоді ми представили нашим глядачам “Кар'єру за прізвищем” (за п'єсою Миколи Куліша “Мина Мазайло”; режисер-постановник Євгеній Резніченко). Слова однієї з дійових осіб п'єси Куліша (Тьоті Моті з Курська) “Дивлюсь — не «Харьков», а «Харків»! Нащо, питаюсь, навіщо ви нам іспортілі город?” на жаль, стали пророчими через трохи більше ніж 90 років. Нащадки Тьоті Моті і справді “іспортілі” не тільки Харків, а ще багато сіл, міст та містечок України.
Сцена з вистави Квітка на три місяці


Напочатку березня був розпочатий репетиційний процес двох вистав на малій сцені, узгоджений графік роботи служб та цехів театру. Заслужений артист України Сергій Чверкалюк започаткував новий проект присвячений українській поезії та піснями. Колеги не забарилися і з метою підтримати бойовий дух як захисників, так і тих, хто залишився в місті, записали більш 20 відео з власним виконанням творів вітчизняних класиків та наших сучасників. Цей проект продовжує наповнюватися і сьогодні і в якійсь мірі замінив собою наші “7 хвилин поезії” (актори театру в антракті читали вірші українських поетів і зокрема миколаївських авторів). З перших тижнів повномасштабного вторгнення розпочалась робота з плетінням маскувальних сіток для різних підрозділів ЗСУ. Головна нагорода за це – вдячність військових, яку ми постійно відчуваємо. Ще один напрям волонтерської діяльності – концертна бригада (Олександр Магльованний, Євген Студзінський, Олександр Лебідь), яка у “найгарячіші” дні літа 2022 виступала перед військовими у госпіталях, перед переселенцями та миколаївцями, які потребували моральної підтримки. Також наші актори постійно підтримують колег, які перебувають зараз у лавах збройних сил, а також приєднуються до різноманітних ініціатив – тільки протягом грудня 2022 колектив театру перерахував більш ніж 85 тисяч гривень на ініціативу Президента України зі створення флоту морських дронів для ЗСУ.
Микола Берсон зачитує вітальну адресу від Світового конгресу українців з приводу створення вистави "Квітка на три місяці" 


В жовтні 2022 року, коли наше військо розпочало активно звільняти правий берег Дніпра в Херсонській області, нарешті вдалось більш-менш спокійно розпочинати показ вистав на малій сцені. Після звільнення Херсону, горизонт планування прокату почав збільшуватися з одного тижня до одного місяця. Проте, як і навесні, ситуація динамічно змінюється – через планові обмеження споживання електроенергії доводиться адаптувати графік репетицій та вистав, забезпечувати безперебійну роботу власної котельні, трансформувати мережі на малій сцені для забезпечення можливості працювати на електрогенераторах (з якими своєчасно допомогла обласна та міська влада). На період зимових свят в театрі заплановано показ більш ніж 30 концертів для містян (вперше за більш ніж 20 років ми не можемо проводити новорічні шоу на основній сцені – театр не має відповідного сховища).У кожного – свій фронт і свій напрямок діяльності. І культура, яку на наших очах намагаються знищити, теж є невід'ємною складовою надбання нашого народу. Ми маємо зберігати та примножувати її. Саме тому за декілька днів після завершення зимового марафону творчий колектив Миколаївського національного українського театру починає роботу над трьома виствами на великій сцені та двома на малій. За кілька минулих тижнів до Миколаєва, за слова заступника голова Офісу Президента України повернулося більш ніж 50 тисяч містян.

Вважаємо одним із своїх стратегічних завдань – створення сприятливої морально-психологічної атмосфери як для них, так і для всіх мешканців Миколаєва та Миколаївської області. І в 2023 року працюватимемо над цим особливо наполегливо!Протягом усього цього року ми постійно відчуваємо підтримку наших глядачів: питають, цікавляться, дякують, радіють зустрічам як в театрі так і просто на вулиці. Саме ця єдність і взаємопідтримка, якою наповнилось повітря наших вільних, незалежних міст надихає колектив працювати, дарувати емоції, гарний настрій, планувати та втілювати творчі задуми. Впевнені, що наступний рік стане роком розквіту, відновлення, відбудови Миколаєва та всієї нашої України. А український національний театр, які і всі 95 років своєї історії буде працювати задля громади.
Богдан Головченко

керівник літературно-драматургічної частини Миколаївського національного академічного українського театру драми та музичної комедії, фото автора.


Немає коментарів: