пʼятницю, 14 січня 2022 р.

Заборона пластикових пакетів: що зміниться для українців

Фото ілюстративне: pixabay.comВсі ми є споживачами і могли помітити, що в торгових точках зникають «безкоштовні пакетики». Чому так? Розповідає юристка Захарівського бюро правової допомоги Наталія Заболотна.


Від 10 грудня в Україні почав діяти закон «Про обмеження обігу пластикових пакетів на території України», який був ухвалений Верховною Радою у червні 2021 року.


Що тепер зміниться для українців?

Починає діяти перший етап обмежень - повністю забороняється розповсюдження в об’єктах роздрібної торгівлі, громадського харчування та надання послуг:

1) надтонких пластикових пакетів (із стінками товщиною менше 15 мікрометрів);

2) тонких пластикових пакетів (із стінками товщиною від 15 до 50 мікрометрів);

3) оксорозкладних пластикових пакетів (матеріал для виготовлення яких складається з поліетилену та оксорозкладних домішок).

Однак така заборона не розповсюджується на біорозкладні пластикові пакети, а також надтонкі пластикові пакети для первинної упаковки свіжої риби, м’яса і продуктів із них, а також сипучих продуктів і льоду.

Також важливим є те, що розповсюдження пластикових пакетів здійснюється виключно на платній основі. При чому роздрібні ціни на пластикові пакети не можуть бути нижчими за мінімальні ціни, що встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Наступним кроком для України має стати обмеження обігу й виробництва пластикової продукції одноразового використання.

З 01 січня 2023 року заборона поширюватиметься на надтонкі пластикові пакети, що призначені для пакування та/або транспортування свіжої риби, м’яса та продуктів із них, сипучих продуктів, льоду та розповсюджуються в об’єктах роздрібної торгівлі як первинна упаковка.

Чи передбачена відповідальність за порушення вимог?

Так, відповідальність передбачена для суб’єктів господарювання (ч. 2 статті 6 цього Закону)розповсюдження надтонких, тонких та оксорозкладних пластикових пакетів тягне за собою накладення штрафу від 8 500 до 17 000 грн, за повторне протягом трьох років вчинення такого самого порушення штраф зростає і становить від 17 000 до 34 000 грн;


за безоплатне розповсюдження пластикових пакетів також передбачено штрафи від 1 700 до 3 400 грн, а за повторне протягом трьох років вчинення такого самого порушення від 3 400 грн до 8 500 грн.

Не секрет, що неконтрольоване та надмірне використання пластикових пакетів призводить до забруднення навколишнього середовища. Їх непросто переробити, вони виготовляються з шкідливих для здоров'я людини речовин. Саме тому все більше країн у світі виступають за врегулювання питання щодо використання пластику. Україна в цьому питанні не є винятком.

Безоплатні правові консультації та роз’яснення можна отримати в центрах та бюро правової допомоги (адреси та телефони на сайті системи БПД https://www.legalaid.gov.ua/tsentry/ )

Безкоштовний номер системи безоплатної правової допомоги − 0 800 213 103.Немає коментарів: