суботу, 16 жовтня 2021 р.

ЄС підтримує довгострокове безпечне поводження з радіоактивними відходами
Протягом останніх трьох років, у рамках проєктів «Визначення форм відходів, що забезпечують безпечну перероблення, зберігання і захоронення проблемних радіоактивних відходів, які зберігаються на українських ядерно-енергетичних підприємствах» і «Комплексна оцінка безпеки майданчиків з поводження з РАВ, які експлуатує ДК УкрДО Радон, і проектування заходів з реабілітації проблемних сховищ», що виконувалися за фінансової підтримки Інструменту ЄС зі співробітництва у сфері ядерної безпеки (ІСЯБ ЄС) у розмірі 2,4 млн євро, експерти з ЄС та українські фахівці тісно співпрацювали з українськими органами влади над питаннями забезпечення довгострокового безпечного поводження з рідними формами радіоактивних відходів країни. Вони визначили проблемні форми відходів на атомних електростанціях України й розробили методології для безпечного та ефективного поводження з ними. Одночасно були виконані комплексні оцінки безпеки для кожної з філій ДСП «Об’єднання «Радон», що розташовані в Києві, Харкові, Дніпрі, Одесі та Львові. Також команда проєкту розробила концептуальні проєктні рішення для реабілітації сховищ на кожному з майданчиків «Радона», здійснила переоцінку безпеки кількох успадкованих сховищ відходів і розробила рішення для реабілітації найбільш проблемних із них.

12 і 13 жовтня 2021 р. в Києві пройшли семінари, присвячені результатам згаданих проєктів, за участі представників Європейської Комісії, Державного агентства України з управління зоною відчуження, НАЕК «Енергоатом», Держатомрегулювання, Чорнобильської АЕС і Центрального підприємства з поводження з радіоактивними відходами.

Крістіна Тормелен, керівник проєкту від ЄК, зазначила: «Підвищення радіаційної безпеки, включаючи безпечне поводження з радіоактивними відходами, - одна з цілей проєктів, фінансованих за рахунок Інструменту ЄС зі співробітництва у сфері ядерної безпеки в Україні. Ми раді тому, що підтримали Україну у визначенні цих конкретних заходів з підвищення безпеки і стали свідками успішного виконання цього проєкту».

Андрій Пляцко, перший заступник Голови Державного агентства з управління зоною відчуження, підкреслив: «Ми цінуємо підтримку ЄС у підвищенні рівня ядерної безпеки, що передбачає передачу знань і можливостей під час виконання оцінок безпеки персоналом Радона».

Валентин Костенко, директор департаменту НАЕК «Енергоатом», наголосив: «Ми цінуємо підтримку, яку ЄС надає у виконанні цього проєкту, результати якого послужать для забезпечення безпечного захоронення проблемних радіоактивних відходів українських АЕС».

Роботу було виконано експертами PLEJADES GmbH, Brenk Systemplanung GmbH, NUKEM Technologies Engineering Services GmbH, DMT GmbH & Co KG з Німеччини спільно з Корпорацією «Укратомприлад» і ТОВ «Бюро аналітичних досліджень безпеки АЕС» з України. Експерти працювали в тісному співробітництві з колегами з НАЕК «Енергоатом» і ДСП «Об’єднання «Радон».

Ядерна енергетика має критично важливе значення для українського енергетичного сектору, забезпечуючи понад половину потреби країни в електроенергії та роблячи вагомий внесок у міжнародні зусилля зі зменшення викидів вуглецю. Поряд з перевагами використання ядерної енергії пов’язане і з утворенням радіоактивних відходів. Крім того, радіоактивні відходи утворюються внаслідок різноманітних видів виробничої діяльності в Україні, а також під час певних видів медичного лікування; всі вони потребують безпечного поводження перш, ніж будуть остаточно захоронені, для захисту населення та навколишнього середовища від радіоактивного випромінення.Довідково: Починаючи з 1991 р., Європейський Союз надав понад 1,05 млрд євро на підтримку української програми підвищення безпеки, що сприяло підвищенню безпеки експлуатації АЕС України, створенню належної інфраструктури поводження з РАВ, інституційній підтримці українського ядерного регулюючого органу і стало вагомим внеском у великомасштабні проєкти в Чорнобильській зоні відчуження.


Немає коментарів: