пʼятниця, 11 грудня 2020 р.

В Україні розпочато освітній проєкт з залучення молоді до вивчення забутої єврейської спадщини
Сьогодні в багатьох регіонах України єдиним свідченням єврейської присутності є кладовища. Навіть покинуті та сплюндровані, вони продовжують бути невід'ємною частиною культурного простору та мовчазними свідками спільної українсько-єврейської історії.

З 2015 року Фонд «Європейська ініціатива зі збереження єврейських кладовищ» (ESJF) працює над картографуванням та охороною кладовищ на території України та Східної Європи. Але для їх захисту потрібно щось значно більше, ніж зведення паркану чи встановлення меморіального знаку. Потрібен діалог з місцевими мешканцями, особливо з молодим поколінням, для якого така історична спадщина залишається здебільшого незрозумілою.

Тому ESJF об‘єднала свої зусилля з Centropa для організації освітніх заходів у семи країнах (Грузія, Литва, Польща, Словаччина, Угорщина, Україна, Хорватія). Їхня мета - перенести вивчення єврейської спадщини в шкільний клас, залучити молодь до сприйняття цієї спадщини як невід'ємної частини локального культурного пласту.

Нещодавно один з таких заходів відбувся в Україні. 24-25 листопада 2020 р. пройшов спільний онлайн семінар Centropa/ESJF «Вивчаємо єврейську спадщину: єврейські кладовища як освітній інструмент». Учасниками та учасницями семінару стали 50 освітян з різних регіонів країни. Організатори ставили перед собою завдання перетворити єврейське кладовище в джерело до вивчення локальної історії, надати педагогам не лише базові знання, а й освітні інструменти для навчання підлітків.

У цьому контексті програма семінару складалася з двох компонентів: лекційного та практичного. Владислава Москалець (координаторка програми Єврейських Студій УКУ) прочитала лекцію «Єврейська історія та спадщина в Україні», де зробила акценти на переплетених сторінках українсько-єврейської минулого, спільної спадщини та відповідальності за її збереження. Про дослідження єврейських кладовищ та інших об’єктів єврейської спадщини в Україні говорив історик та краєзнавець Олександр Денисенко.

Олександра Фішель, керівник освітніх проектів ESJF, провела воркшоп з основ епітафії та єврейської надгробної символіки. Дослідниця розповіла про символіку єврейських кладовищ, поділилася «секретами» єврейських надгробних написів, з допомогою яких учасники та учасниці семінару вчилися розпізнавати зображення, а також визначати дати на мацевах - єврейських надмогильних плитах.

Окрім того, дослідниця презентувала посібник ESJF «Дослiджуємо єврейське кладовище». Матеріал цього посібника, простими та зрозумілими для учнівства словами, розповідає про єврейські надгробні орнаменти та їх значення, містить розділи та вправи для прочитання старовинних написів. Посібник в україномовній версії з'явиться до кінця 2020 року.

На завершення онлайн події було оголошено про початок Міжнародного молодіжного конкурсу «Місцеві єврейські кладовища», до участі в якому запрошуються учні та вчителі з усіх куточків України.

Організатори семінару щиро вірять, що такі заходи допоможуть інтегрувати знання про єврейські кладовища в освітній процес і формувати в учнівства інтерес до локальної єврейської спадщини, виховувати в них цінності мультикультурного суспільства, заснованого на толерантності та протидії расизму, ксенофобії та антисемітизму.

Саме тому закликаємо учнівство, вчительство та місцевих активістів приєднуватися до освітніх можливостей Centropa/ESJF та разом досліджувати і оберігати нашу європейську культуру.

Завжди актуальну та свіжу інформацію про розвиток проекту та його активності Ви знайдете тут: https://www.facebook.com/RescuebyRecognition/posts/158447519327075Немає коментарів: