субота, 9 червня 2018 р.

20 способів звільнитися від пластику

Ми любимо природу, але наша залежність від пластику шкодить довкіллю.

© iStock/Fergregory

Половина пластику, який ми використовуємо щорічно, припадає на одноразові речі, як от упаковка або соломинки для напоїв. Тривалість «життя» таких одноразових предметів становить у середньому від 12 до 15 хвилин. А розкладається пластик від 400 до 1000 років.
Як споживачі ми здатні вплинути на виробників, інакше інвестуючи свої гроші. Тож чому б не направити нашу купівельну силу на благо довкіллю та океанам?
Роблячи невеликі кроки щодня, ми можемо сприяти захисту природи. Ось 20 найкращих способів, як взятися до справи.


NOAA Marine Debris Program. © Wikimedia Commons

1. Використовуйте екологічну бамбукову зубну щітку з натуральними щетинками.

2. Використовуйте зубну нитку з натуральних волокон, покриту бджолиним воском. Звичайні зубні нитки виготовляються з нейлону або тефлону — того самого матеріалу, що й антипригарні сковорідки.

3. Уникайте антипригарних сковорідок із тефлоновим покриттям. Тефлон розкладається на мікропластик — малесенькі частинки пластику, розміром менше 5 міліметрів. Ви не просто вживаєте їх із їжею, ці частинки потрапляють через каналізаційну систему до наших водойм і океанів. А потім ми їмо рибу, яка харчувалась мікропластиком.

4. Відмовтеся від одноразових пластикових бритв.

5. Використовуйте засоби для догляду за волоссям, що не містять похідних від пластику складових, як от силікон або нафтопродукти. Уважно читайте етикетки! А ще краще, намагайтеся уникати сміття. Спробуйте природне мило-шампунь замість шампуню в пластиковій упаковці та зволожуйте волосся природними рослинними оліями. 80% промислових і міських стічних вод по всьому світу зливаються в річки без жодного очищення.

6. Позбудьтеся засобів із мікропластиком у продуктах для догляду за шкірою. Користуйтеся засобами без штучних скрабових мікрочастинок. Деякі продукти містять природні компоненти, як от морська сіль, подрібнені абрикосові кісточки або кокосова стружка.

7. Використовуйте бавовняний рушник, «ватні диски» з конопляного матеріалу або органічної бавовни замість одноразових ватних дисків для глибокого очищення шкіряних пор або змивання макіяжу. Під час розкладання бавовни хімічні речовини, якими її обробляли, можуть потрапити в довкілля й нашкодити дикій природі.

Морський біолог вимірює ступінь знебарвлення коралів. © iStock/RainervonBrandis

8. Якщо ви полюбляєте рибалку на вихідних, візьміть усе риболовецьке спорядження з собою, особливо волосінь. Дрифтерні сітки, нейлонова волосінь, гачки або сітки продовжуватимуть плисти за морською течією, зупиняючи й заплутуючи риб, пташок і великих морських жителів, як от китів, ще 1000 років після того як власники спорядження загубили або викинули його за борт човна. 46% Великої тихоокеанської сміттєвої плями - величезного скупчення сміття, розміром як штат Техас - складається з риболовецьких сіток. Зараз ця велетенська пляма проходить океанічні коловороти - швидкісні потоки, які разом зі сплутаним пластиковим сміттям затягують і несуть морську флору та фауну.

9. Відмовтеся від кульок на святах. Рештками кульок можуть подаватися чи задушитися тварини або птахи.

10. Просто скажіть «ні» блиску для губ. Риби можуть помилково сприйняти блискучі, дрібнесенькі частинки пластику за їжу.

11. Носіть із собою багаторазову пляшку для води. Не беріть одну з мільйона пластикових пляшок, які щохвилини продаються по всьому світу.

12. Носіть із собою багаторазову термочашку для ранкової кави або чаю.

13. Завжди тримайте вдома, на роботі або в своїй сумці кілька багаторазових торбинок. Купуйте в них фрукти й овочі. Згідно з даними Програми ООН з навколишнього середовища, щохвилини використовується понад мільйон одноразових поліетиленових пакетів.

Щороку ми використовуємо 500 мільярдів пластикових пакетів, за даними Програми ООН з навколишнього середовища. © iStock/MikaelEriksson

14. Беріть обід із собою в багаторазові контейнери. Це здоровіше та економніше. Чому б не звернутися до своєї улюбленої точки з їжею з пропозицією замінити пластикову упаковку на більш екологічно чисті альтернативи, або видавати їжу у власний посуд і чашки відвідувачів?

15. Відмовтеся від пластикових соломинок. Замініть їх на багаторазові металеві або скляні соломинки та насолоджуйтеся своїм смузі.

16. Обирайте природні матеріали та тканини. Скорочуйте кількість речей із синтетичної тканини у своєму гардеробі. Вони також виділяють непомітні частинки пилу — мікропластику, що врешті-решт опиняється в океанах і в наших легенях. Навіть синтетичні килими та пледи виділяють мікропластик.

17. Використовуйте екологічно чисті засоби для миття посуду, губку з натурального матеріалу та інші засоби для чищення поверхонь у домі, що не завдають шкоди нашим річкам, кораловим рифам і океанам.

18. По можливості, обирайте пакування без пластику. Здавайте наявний у вас пластик на переробку. Зменшуйте його використання. Навіть біорозкладний пластик не розкладається цілком. Із 14% пластикової упаковки, яку переробляють у світі, лише 5% придатна до повторного використання після дорогого й тривалого процесу сортування та переробки.

19. Не смітіть. Приблизно третина пластикової упаковки по всьому світу стає сміттям і засмічує вулиці наших міст, каналізаційних систем і, зрештою, потрапляє в річки й океани.

©Garth Cripps/Blue Ventures, Екваторіальна ініціатива ПРООН

20. Зменшення забруднення пластиком вимагає широкомасштабних заходів із боку урядів і компаній. Долучайтеся до громадських ініціатив, застосовуйте на практиці дані біхевіористики (науки про поведінку). Незважаючи на можливі відмінності в поглядах, важливо визначити спільні цінності громади, над якими вона може працювати разом, наприклад, прибирання парку.
Подумайте про людей у своїй громаді. Визначте головний спільний пріоритет.
Подумайте над поведінкою людей. Які прості кроки легко впишуться в їхній бюджет, стиль життя, щоденні звички та розпорядок дня?
Проведіть обговорення рішень проблем громади. Працюйте разом, щоб скласти план, як досягти успіху. Досягайте згоди, знаходячи рішення, які працюватимуть в інтересах зацікавлених сторін (громади, бізнесу та місцевої влади).
Укладіть внутрішню угоду зі своєю громадою, склавши короткий, простий для розуміння план дій, без специфічної лексики; він має бути простим для реалізації, доступним і реалістичним для місцевої влади, бізнесу та членів громади.
Не забудьте додати в план розділ зі списком необхідних ресурсів, як от кількість людей, кроки для залучення волонтерів і засобів через пожертви або фонди формування бюджету проекту.
Завжди встановлюйте реалістичні часові рамки й регулярно повідомляйте про досягнуті результати.

Поділіться планом із представниками місцевої влади, бізнесу та громадською радою. Запропонуйте щонайкраще рішення з чітким планом владі та громаді, представте список людей, які готові реалізовувати план, а також відповідь на питання щодо фінансування — це збільшить відкритість місцевої влади та громадської ради та їхню готовність підтримати вашу пропозицію.

Хочете додати до нашого списку свої ідеї щодо боротьби з пластиком? Поділіться порадами в коментарях нижче. І будьте готові до боротьби щодня — онлайн і офлайн.

#БезПластику #BeatPlasticPollution


Немає коментарів: