вівторок, 28 квітня 2015 р.

РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ ОПИРАЄТЬСЯ НА “РАДЯНСЬКИХ ЛЮДЕЙ”Українські історики та європейські дипломати обговорювали, як спільна національна пам’ять європейських народів захистить інформаційний простір від агресії.

“Коли говоримо про побудову демократичної держави, повинні подбати про відродження того, що руйнував Радянський союз, а саме: громадянського суспільства та національної пам’яті. Це не від’ємний елемент національної ідентичності та певний сукупний досвід спільноти. Найважливіше, що вона взяла з історії та хоче передати нащадкам, щоб не повторювати помилок у майбутньому.”

Про це розповів голова Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович на дискусії “Об’єднана національна пам’ять та безпека інформаційного простору”.

Захід проходив 22 квітня в Українському кризовому медіа-центрі за участі Міністра культури Латвії Даце Мелбарде, голови представництва Європейського Союзу в Україні Яна Томбінського, Надзвичайного і повноважного посла Латвії в Україні Аргіти Даудзе, заступника Міністра культури України Ігора Ліхового.

За словами Даце Мелбарде, останнім часом Латвія відчуває радикальне підвищення російської пропаганди проти її країни. А російські ЗМІ отримують дедалі більшу популярність у Латвії.


“З 2009 року в нашому інформаційному просторі зростає кількість і популярність російських ЗМІ. Нині вони охоплюють майже половину аудиторії. За останні 2 роки збільшився і обсяг інформації про Латвію у російських ЗМІ. Але зміст її лише на 2% є позитивним, на 8% – нейтральним, решта – негативний. Більше, ніж 80% російськомовного населення Латвії дивиться переважно російське телебачення. Це несе загрозу безпеці суспільства. Саме тому уряд Латвії приділяє увагу медійній політиці та посилює моніторинг інформаційного простору,” - пояснює Міністр культури Латвії.

Як зазначив Володимир В’ятрович, досвід посттоталітарної трансформації в Латвії може стати прикладом для українців. Адже там проводили активну політику подолання тоталітарного минулого, чого не було в Україні протягом 23 років.

“Україна досі всіяна топонімами і пам’ятниками радянського режиму, - каже В’ятрович. - Радянський союз чітко ставив за мету створення єдиного радянського народу, відповідно будь-які інші національні ідентичності мали бути ліквідовані. Хотіли спотворити, замінити національну пам'ять, щоби знищити певну національну спільноту”.

За його словами, саме міф "великої вітчизняної війни" став інструментом війни проти України на Донбасі.

“Люди, що залишалися у полоні радянських міфів взяли до рук зброю, щоби боротися із міфічними фашистами. Це приклад того, наскільки важливо деконструювати такі міфи. Інакше їх будуть використовувати проти України. Збройний конфлікт на Донбасі став можливим, бо саме там залишилось найбільше людей, що досі є носієм радянської ідентичності. Саме на них опирається російська агресія. Не росіяни чи українці підтримують Путіна, а ті, хто вважає себе радянськими людьми,” - додає Володимир В’ятрович.

Голови Представництва ЄС в Україні Ян Томбінський наголосив, що маємо створити наратив, який стосується минулого українського суспільства.

“Завжди будуть намагання спотворити історію чи певні події. Запобігти цьому можна лише через освіту та публічну роботу з історією”, – ауважив Ян Томбінський.

Фото: Український кризовий медіа-центр


Немає коментарів: