вівторок, 10 лютого 2015 р.

10 лютого 2015 року у світі відзначається День безпечного Інтернету.

Правила нетикету

У 1994 році на світ під авторством Вірджинії Ши (Virginia Shea) з'явилася книга Netiquette, в якій були сформульовані десять основних правил нетикету, дотримання яких суттєво полегшить життя як вам, так і оточуючим. Ось деякі з них.

Правило 1. Пам'ятайте, що Ви розмовляєте з людиною. Це одне з найочевидніших та все ж часто порушуване правило в мережі. Дуже багато хто, на жаль, забуває, що їх співрозмовник - не комп'ютер, що за рядками на екрані ховається жива людина, яку легко скривдити та довіру якої, втративши одного разу, повернути дуже складно.

Правило 2. Намагайтеся дотримуватися тих же стандартів поведінки, що і в реальному житті. Інтернет створює відчуття анонімності. Вам здається, що Вам ніхто нічого не зробить, тим самим з'являється омана, що в мережі правила поведінки не такі строгі. Та все ж необхідно дотримуватися етики спілкування, а також залишатися в межах рамок закону, як в реальному, так і у віртуальному просторі. Репутація, створена в Інтернеті, залишається в ньому на десятки років.

Правило 3. Пам'ятайте те, що нормально приймається в одному місці, можуть вважати за грубість в іншому. Розмовляти з малознайомими людьми тією ж мовою, якою ви розмовляєте в колі друзів, не завжди є доречним.

Правило 4. Поважайте час і можливості інших користувачів. До можливостей можна віднести: вартість користування Інтернетом, можливості пристрою, з якого людина виходить в мережу, швидкість з'єднання з Інтернетом, зайнятість особи, з якою Ви спілкуєтесь.

Не слід чекати миттєвої реакції на повідомлення. Не треба нав'язувати себе. Поважайте думку інших і відчуєте аналогічне відношення до себе.

Якщо знайшли десь цікаву тему і вирішили її узяти собі для розміщення на сторінці, не полінуйтеся вказати джерело і автора (якщо тема авторська). Якщо викладете від свого імені, це коли-небудь виявиться (усе таємне стає очевидним) і про Вас складеться не дуже гарна думка.

Правило 5. Допомагайте іншим там, де Ви це можете робити. Якщо Ви думаєте, що Інтернет - найбільша бібліотека і сховище усіх можливих знань, то Ви помиляєтеся - це не так.

У мережі з'являється тільки та інформація, яка хоч трохи приносить вигоду авторові. Тому завжди можуть виникнути питання, відповідей на які в Мережі немає. Саме люди, з якими Ви зустрічаєтеся в Мережі, можуть допомогти Вам. Якщо ви побачили питання і можете на нього відповісти - дайте відповідь. Якщо новачок просить у вас допомоги - допоможіть. Світ стає кращим, коли ми допомагаємо іншим, а ми самі – стаємо щасливіші.

Правило 6. Не вплутуйтеся в конфлікти і не допускайте їх. Ті, хто в Мережі давно, розпізнають майбутній скандал у зародку і намагаються віддалитися від нього на безпечну відстань. Пам'ятайте, що «бризкати слиною», доводячи у своїх повідомленнях, що співрозмовник нічого не розуміє, може бути марною витратою часу.

Правило 7. Поважайте право на приватне листування. Не поширюйте в Мережі особисту інформацію інших людей - реальні імена, адреси, телефони, фотографії без їх згоди . Ніколи - ні за яких умов! - не публікуйте ваші розмови тет-а-тет, не повідомивши співрозмовника або декількох співрозмовників, якщо розмова припускала конфіденційність.

Правило 8. Будьте поблажливі і прощайте іншим їх помилки, чи хоч би час від часу згадуйте, скільки помилок зробили ви самі. Якщо Ви вирішите комусь вказати на помилку, робіть це в особистому повідомленні.


Для батьків 
Ви - приклад для наслідування Вашої дитини!

Інтернет сьогодні став невід'ємною частиною життя багатьох дітей, але сам по собі він ні добрий, ні поганий. Він лише інструмент, і головне - вміти його правильно використовувати.


Інтернет дає величезні можливості: спілкування, бібліотеки, музика, кіно. Але, разом з тим, містить віртуальні загрози, які можуть мати негативні наслідки в реальному житті.

За даними всеукраїнського соціологічного дослідження « Знання та ставлення українців до питання безпеки дітей в Інтернеті» (2009) більше 28 % опитаних дітей готові переслати свої фотографії незнайомцям у мережі, 17 % дітей без вагань погоджуються повідомити інформацію про себе і свою сім'ю - місце проживання, професію і графік роботи батьків, наявність у будинку цінних речей і т.д. 22 % дітей періодично потрапляють на сайти для дорослих. Близько 14 % опитаних час від часу відправляють платні SMS за бонуси в онлайн - іграх.

Як зробити так, щоб віртуальні загрози не завдавали шкоди Вашій дитині і Вашим близьким у реальному житті?

ПРО ПРАВИЛА ІНТЕРНЕТ- БЕЗПЕКИ

Пропонуємо кілька правил, які допоможуть організувати безпечне використання Інтернету у Вашій родині:

1. Не ставте комп'ютер в дитячій кімнаті. Щодня провітрюйте кімнату, де стоїть комп'ютер.

2. Придумайте і обговоріть правила користування комп'ютером та Інтернетом для всіх членів сім'ї. Пам'ятайте, що оптимальний час перебування перед комп'ютером:

для дошкільнят - не рекомендується;

для учнів 1-5 класів - не більше 20 хв.;

для учнів 7-8 класів - 20-30 хв.;

для старшокласників - 30-40 хв.

3. Встановіть на комп'ютер антивірусні програми і налаштування безпеки. Сьогодні практично всі мобільні оператори і провайдери пропонують функцію Безпечного Інтернету для ваших дітей. Наприклад, Ви можете безкоштовно встановити «Веб-фільтр Ліги безпечного Інтернету» - http://www.ligainternet.ru/proxy/. Можете встановити безкоштовний плагін для браузера Adblock Plus, який блокує настирливу спливаючу рекламу (часто непристойного характеру) .

4. Навчіться самі і навчіть дитину критично ставитися до інформації, знайденої в Мережі. Не все, що опубліковано в Інтернеті - правда. Не всі люди в житті такі, якими презентують себе в Мережі.

5. Покажіть дитині можливості Інтернету для цілеспрямованого розвитку (разом вивчайте мову, дивіться картини відомих художників, слухайте класичну музику і т.д.).

6. Домовтеся не розміщувати особисту інформацію в Інтернеті (домашня адреса, телефон, дату народження, особисті фотографії і фотографії свого будинку і т.п.).

7 . Не відкривайте файли, надіслані з підозрілих і невідомих Вам адрес.

8. Навчіться самі і навчіть дітей правильно реагувати на образливі слова чи дії в Інтернеті. Ваші слова теж можуть когось ранити.

9. Регулярно підвищуйте рівень комп'ютерної та Інтернет-грамотності.

10 . Не вимагайте від дитини того, чого самі не дотримуєтесь!
ПРО ІНТЕРНЕТ - БЕЗПЕКУ ДЛЯ БАТЬКІВ 

Детальніше про те, як навчити дітей безпеці у віртуальному світі, можна дізнатися з цікавих і корисних посібників.

У посібнику для батьків «Діти в Інтернеті» Ви можете дізнатися про види Інтернет-загроз, як правильно організувати « Інтернет-життя», отримати поради по Інтернет-безпеку залежно від віку Вашої дитини, список корисних сайтів для батьків. Завантажити посібник можна за посиланням:

http://bezpeka.kyivstar.ua/f/2/materials/the_benefit_for_parents/A5_Ukrainian.pdf


ПРО ЛЮБОВ, ДІТЕЙ ТА ІНТЕРНЕТ

Ви можете чути про шкоду Інтернету і залежності. Але часто дитина занурюється у світ комп'ютерних ігор і віртуальний простір тільки тому, що йому не вистачає батьківської уваги та любові. У цьому випадку варто переглянути свій спосіб життя і ставлення до дитини.

Гарі Чепмен, автор знаменитої книги «П'ять мов любові», пише про те, що зрозумівши, якою мовою "говорить про любов" Ваша дитина, ви зможете уникнути непорозумінь з ним. Ці мови - це слова схвалення, час, подарунки, допомога і дотик . Дуже важливо говорити з дитиною на зрозумілій їй мові. Якщо, наприклад, час - це рідна мова Вашої дитини, можливо, навіть в перехідному віці йому захочеться частіше бувати з Вами. Якщо зараз Вам шкода часу для нього, не дивуйтеся, що потім він від Вас може відвернутися.


Немає коментарів: