середа, 9 липня 2014 р.

Барометр свободи слова за червень 2014 рокуУ червні Інститут масової інформації зафіксував три випадки убивства - 17 червня загинули кореспондент ВГТРК (Росія) Ігор Корнелюк та відеоінженер ВГТРК (Росія) Антон Волошин під Луганськом. У ніч на 30 червня в Донецькій області загинув оператор «Первого канала» Анатолій Клян. Це вже шість таких випадків у цьому році.
Цього місяця найбільшу кількістьпорушень ІМІ зафіксував у категорії«цензура» - 28 випадків, яка дещо знизилась у порівнянні з травнем (у травні - 38, у квітні – 21, у березні – 14, у лютому - 5, у січні - 5).z
Зафіксовано також 16 випадків у категорії “біженці-журналісти, змушені залишити регіон”. У порівнянні з травнем кількість таких випадків зросла удвічі (у травні - 7, у квітні - 1).
У червні дещо зменшилася кількість «побиттів, нападів на журналістів» – 13 (у травні - 18, у квітні – 22, у березні – 44, у лютому - 70, у січні - 82). Такі дані подає щомісячний моніторинг Інституту масової інформації «Барометр свободи слова».
Також у червні зменшилися, але незначно випадки викрадень, захоплень і утримування журналістів – 11 (у травні - 13, у квітні - 20 випадків, у березні – 11). У лютому та січні таких випадків не було.
Зафіксовано цього місяця 10 випадків у категорії «перешкоджання законній професійній журналістській діяльності». У порівнянні з травнем кількість таких порушень знизилась майже удвічі (у травні - 22, у квітні – 6, у березні – 34, у лютому - 18, у січні – 11).
У червні вдвічі знизилася кількість нападів на офіси ЗМІ – 7 (у травні - 14, у квітні - 13, у березні – 12, у лютому - 4, у січні не зафіксовано). Дещо знизилася і кількість кібер-злочинів проти журналістів і ЗМІ 4 (у травні - 6, у квітні – 1, у березні - 18, у лютому - 5, у січні - 13). Також знизилася цього місяця кількість арештів - 3 (у травні - 7).
Проте цього місяця незначно зросла кількість погроз і залякувань – 6 (у травні - 4, у квітні – 11, у березні - 9 випадків, у лютому - 7, у січні - 13). Також ІМІ зафіксував 4 випадки політичного тиску (у травні - 2, у квітні - 0, у березні - 3, у лютому не зафіксовано, у січні - 2). Крім того, зафіксовано 1 випадок доступу до інформації.
Таким чином, з початку року ІМІ зафіксував 5 випадків убивства, 249 випадків побиття та нападів на журналістів, 101 випадок перешкоджання законній професійній діяльності журналістів та 113 випадків цензури.
Експерти ІМІ зазначають, що переважна кількість порушень у таких категоріях як “викрадення, захоплення, утримання”, “цензура”, “біженці”, “напади на офіси ЗМІ”, була зафіксована на Сході України через сепаратистські настрої та дії терористів.
Проте факти побиттів на Сході України не зафіксовані. Такі випадки сталися цього місяця на Західній, Південній Україні, у Харкові, а також у Криму, центрі країни. Перешкоджання ІМІ зафіксував у різних областях країни, крім Сходу.
Випадки “викрадень” у червні переважно сталися на Східній Україні: 7 - на Донеччині, 2 - у Луганську та по 1 у Дніпропетровську і на Харківщині.
Напади на офіси ЗМІ - всі 7 випадків сталися на території Донецької області. Терористи самопроголошеної Донецької народної республіки блокували роботу видань, зокрема газет “Донбасс” та “Вечерний Донецк”. У Торезі була спалена редакція газети “Горняк”, пограбовано офіс газети “Про город”
Переважна більшість випадків цензури стосувалася відключення українських телеканалів на Сході України. Так, українські телеканали були відключені у Донецьку, Луганську, у Макіївці (Донецька обл.). Зокрема, були відключені такі українські телеканали: 5 канал, 1+1, УТ-1, Рада, Донбас, 12 канал, News24, ICTV, UBR, Інтер, СТБ. Канали відключали за наказом ДНР чи під тиском. Цього місяця у Криму оператори кабельного телебачення припинили мовлення низки українських телеканалів. Так, у Сімферополі зникли 1+1, Інтер, 2+2, 5 канал, ICTV, News24, НТН, Рада. Також в кабельних мережах відключено мовлення ТРК «Чорноморська».
Крім того, вимушені були закритися через тиск ДНР дві друковані газети - “Донбасс” і “Вечерний Донецк”. Редактори цих газет були викрадені терористами, їх змушували змінити редакційну політику, проте редактори розпустили колективи своїх видань.
Серед біженців переважно журналісти зі своїми сім’ями, які змушені були покинути свої роботи і місця проживання у східних регіонах країни у зв’язку з тиском через їхню професійну діяльність. Зокрема, редактор луганського інтернет-видання «СityNews» Данило Агєєв вимушений був виїхати в Луцьк у зв’язку з напруженими подіями в Луганську.
Що стосується загибелі російських журналістів на території Луганської та Донецької областей, слід зазначити, що вони перебували на території України нелегально. Зокрема, в Інформаційному Центрі РНБО повідомили, що кореспондент ВГТРК Ігор Корнелюк нелегально прибув в Україну з московського аеропорту "Внуково" 30 травня і не проходив акредитацію в прес-центрі АТО. В Інформаційному центру також зазначили, що під час інциденту він був у військовому камуфляжі, без засобів захисту і нічим не відрізнявся від терористів.
Крім того, нелегально перебував на території Україні і оператор “Первого канала” Анатолія Клян, який під Донецьком. Він також не мав офіційної акредитації в оперативному штабі АТО, що є вимогою для іноземних ЗМІ, був без розпізнавальних знаків про приналежність в ЗМІ та засобів індивідуального захисту - каски і бронежилету.


Немає коментарів: