27 січня, у День пам'яті жертв Голокосту, стартує освітній проєкт на основі анімаційного фільму «Найцінніший вантаж». Кінокомпанія «Артхаус Трафік» спільно з Меморіальним центром Голокосту «Бабин Яр» надають вчителям, викладачам, керівникам кіноклубів та громадським організаціям безплатний доступ до стрічки для організації показів з обговореннями, а також комплексні методичні матеріали для роботи з дітьми та підлітками різних вікових груп. Проєкт також став частиною переліку освітніх і виховних заходів, що поширюються Міністерством освіти і науки України серед органів управління у сфері освіти територіальних громад, керівників закладів освіти та педагогічних працівників.
Можливість безплатно отримати для показу стрічку оскароносного Мішеля Азанавічуса, а також спеціально розроблені методичні матеріали – на сайті всеукраїнської мережі кіноклубів.
«Найцінніший вантаж» – анімаційна картина французького режисера Мішеля Азанавічуса, володаря премій «Оскар», BAFTA, «Сезар» і «Ґоя» (за фільм «Артист»), амбасадора UNITED24 – глобальної ініціативи з підтримки України, започаткованої після повномасштабного російського вторгнення. Фільм розповідає історію часів Другої світової війни. Недалеко від колії, якою щодня проносяться потяги смерті, мешкають лісоруб із дружиною. Одного разу жінка знаходить у снігу немовля – маленьку єврейську дівчинку. Попри заперечення чоловіка, героїня вирішує прихистити дитину та сховати її від жахів війни. Однак, вирішивши залишити знахідку, сім'я й сама опиняється в небезпеці.
«У день, коли весь світ вшановує пам’ять жертв Голокосту, ми ставимо складне, але необхідне запитання: як говорити з дітьми про трагедію такого масштабу – про знищення шести мільйонів євреїв, понад півтора мільйона з яких загинули на території України. Для нас важливо, щоб ця розмова була чесною, але водночас безпечною. Фільм «Найцінніший вантаж» пропонує саме такий підхід – говорити про Голокост мовою людяності, вибору й відповідальності. Анімаційна форма та продуманий освітній контекст дозволяють передати глибину трагедії без травматизації, формуючи у дітей емпатію, критичне мислення та здатність розпізнавати мову ненависті. Це історія про цінність кожного людського життя», – зазначає Анна Фурман, генеральна директорка Меморіального центру Голокосту «Бабин Яр».
Методичні матеріали розробили Андрій Руккас (кандидат історичних наук, викладач КНУ ім. Шевченка, дослідник геноцидів і масових репресій на територіях Центральної і Східної Європи), Оксана Волошенюк (голова Спілки кінокритиків України, співавторка Державного стандарту Нової української школи) та Ірина Маламуж (сценаристка і продюсерка анімаційних фільмів, психологиня). Матеріали охоплюють три тематичні блоки: «Історія» – про Голокост, механізми пропаганди та антисемітизм, значення пам'яті; «Анімація» – як мова анімації через метафору та символи дозволяє говорити про складні травматичні події; «Психологія» – про емоційні стани, психологічну травму, людську стійкість та прояви людяності. Кожен блок адаптований для чотирьох вікових категорій (7–9, 10–11, 12–13 та 14–15 років) і містить інформаційні довідки для педагогів, питання для обговорення та практичні завдання.
Усі зацікавлені педагоги, керівники кіноклубів та громадські організації можуть долучитися до проєкту й безплатно:
Завантажити методичні матеріали на kinoklub.org.ua;
Залишити заявку на отримання фільму для організації показів;
Використовувати матеріали у своїй роботі до кінця 2026 року.

Немає коментарів: