понеділок, 17 червня 2024 р.

Мовний "шкандаль" в Одесі


Фото: скріншот
В Одесі спалахнув мовний скандал через бізнес-захід, на якому одна з відвідувачок зробила зауваження щодо російської мови спілкування: вона висловила прохання до спікера говорити українською, на що її вивели з зали. Про це дівчина розповіла на своїй сторінці в Instagram.

Учасниця заходу - одеська блогерка Юля Карабаджак виклала відео з заходу “Вечір нетворкінгу”, який пройшов в Одесі в суботу, 15 червня. На відео зафіксовано, як організатор події Віталій Ступаєнко почав подію російською мовою. Також один зі спікерів, Олег Філашкін, на тлі презентації українською розпочав свій виступ також російською.

Невдовзі після початку його виступу відвідувачка попросила його викладати інформацію українською.

"Я перепрошую, а можна, будь ласка, державною мовою?" - спитала Юля Карабаджак.

"Мені зручніше так… давайте без цього" - відповів спікер.

Потім учасниця заходу поставила питання щодо наявності перекладача, на що отримала відповідь, що може найняти його собі самостійно і що її "не тримають".

"Якщо ви не розумієте, я ж не тримаю вас тут і не змушую вас слухати", - сказав Олег Філашкін.

Далі дівчина показала фрагмент, як її виводять із зали - мовляв, вона зриває захід, на який "і так було важко продати квитки".

Реакція відвідувачки та громадськості


Після розголосу цієї історії під відео на сторінці Юлі користувачі вислови підтримку за вимогу говорити українською, а на сторінці заходу під дописами лишають гнівні коментарі.

“Це жах. Чому досі у 2024 році українців виводять в Україні за українську мову? Ей, люди, отямтеся, у нас війна…” - написала одна з коментаторок.

Прокоментувала ситуацію і сама Юля Карабаджак у себе в stories.

"Чи не соромно було мені зривати захід, бо зараз так дуже складно зібрати аудиторію, продати всі квитки? Ні, мені було не соромно, мені соромно за людей, які продовжують толерувати те, що відбувається, яким дуже комфортно сказати "Мені зручніше говорити російською", а те, що нам незручно - це мої проблеми", - сказала дівчина.

Також вона зазначила, що цілеспрямовано пішла на захід, бо здогадувалася, що там буде.

"І ще вам маленьке зізнання. Я знала, куди я йду, я очікувала, що буде саме так, я спеціально пішла, щоб встати і сказати, що так не може бути. Так, мене просто вивели, і я по суті нічого не змінила, але це ж не кінець", - зазначила вона.

"В лютому мене як блогера запрошували на івент від цього організатора. Тоді я запитала, якою мовою виступатимуть спікери. Мені сказали, що тією, якою їм зручно. Я виклала скрін із цією відповіддю й закликом до підписників не відвідувати цей захід. На це до мене звернувся організатор особисто. І записав відео, в якому пообіцяв, що відсьогодні почне вести заходи й спілкуватися українською. Я висловила підтримку й захоплення, виставила це так само в сториз. Тому коли мене зараз запросили знову, я вирішила відвідати захід і перевірити, чи так дотримався організатор обіцянки", - розповіла вона.

Також вона зазначила, що хотіла б, аби організатор зробив висновки.

"Вибачень чекаю, звісно. А ще — щоб цей організатор зробив висновки та ретельніше підбирав спікерів або не проводив заходи взагалі", – додала Юля Карабаджак.

Реакція уповноваженого із захисту державної мови Тараса Кременя: цей мовний скандал є класичною історією "про граблі, на які наступили організатори".

"Запросивши на захід людей, які вимагали забезпечити їхнє право на інформацію державною мовою, ініціатори "бізнес-заходу", маючи іншомовних спікерів, порушили відразу декілька статей мовного закону і кримінального кодексу", - написав уповноважений із захисту державної мови.

Він наголосив, що цькувати за мову та виганяти з публічної події - це також є предметом уваги правоохоронних органів.

"Реакція буде жорсткою. Порушники будуть покарані. Нікому не дозволено такі грубі зловживання стосовно громадян України", - додав він.Україна запровадила адміністративне покарання за порушення закону про мову в липні 2022 року.


Немає коментарів: