понеділок, 13 листопада 2023 р.

Активісти та журналісти ідентифікували 182 тис. російських воєнних злочинців — засуджені вже 66
Активісти ГО “Антикорупційний штаб” та журналісти “Слідства.Інфо” ідентифікували вже 182 тис. російських воєнних злочинців, які причетні до війни в Україні. Вони створили Реєстр російських воєнних злочинців, який наповнюють з березня 2022 року. Утім покарані далеко не всі окупанти. Із початку 2022 року в Україні зареєстровано понад 100 тис. проваджень за статтею “порушення законів та звичаїв війни”. Підозри отримали 450 росіян, а засуджені нині — 66.
“У Реєстрі російських воєнних злочинців нам вдалося зібрати дані про 182 тис. росіян, які причетні до війни в Україні. Ми послуговуємося журналістськими розслідуваннями, російськими телеграм-каналами, ресурсами, де шукають зниклих окупантів. Також ми співпрацюємо зі слідчими органами, зокрема Офісом Генпрокурора. Однак темпи розслідування цих злочинів із об’єктивних причин не такі швидкі, як того очікує суспільство. На сьогодні ми маємо близько 170 вироків проти росіян, включно з депутатами Держдуми”, — розповів голова правління ГО “Антикорупційний штаб”, співзасновник Реєстру російських воєнних злочинців Сергій Миткалик під час пресконференції 13 листопада.

Своєю чергою Офіс Генпрокурора пояснює такі темпи розслідувань тим, що Україна — перша країна, що розслідує воєнні злочини під час активних бойових дій. Перший рік-півтора слідчі органи витратили на те, щоб фіксувати докази і не втратити їх.

“За статтею “порушення законів і звичаїв війни” нині маємо 109 538 проваджень. Підозрюваних за цими злочинами — 450, обвинувальні акти складені щодо 291 особи, обвинувальні вироки винесені щодо 66 осіб”, — зазначив Олександр Зюзь, начальник відділу взаємодії з міжурядовими, державними та неурядовими організаціями Департаменту війни Офісу Генпрокурора.


При цьому Олександр Волошин з агенції журналістських розслідувань «Слідство.Інфо» та керівник Департаменту документування воєнних злочинів Української Гельсінської спілки з прав людини Сергій Мовчан розповіли, що інтерес аудиторії до воєнних злочинів падає.

Незважаючи на це, ми закликаємо проявляти інтерес, а свідкам, потерпілим та інших громадянам повідомляти про російські воєнні злочини. Для цього є різні зручні способи: правоохоронним органам, журналістам, громадським активістам та правозахисникам. Це пришвидшить покарання від російського диктатора до звичайного рядового солдата та колаборанта.

Захід відбувся в рамках проєкту “Ідентифікація російських воєнних злочинців: удосконалення ресурсу https://rwc.shtab.net” за підтримки програми сприяння громадській активності “Долучайся!”, яка фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні.Немає коментарів: