середа, 15 березня 2023 р.

ЦЬОГО РОКУ ПОПИТ НА ВИКОПНЕ ПАЛИВО В ЄВРОПІ МОЖЕ ЗНИЗИТИСЬ НА 20%ЄС у 2022 році внаслідок вторгнення росії в Україну скоротив попит на енергоносії, найбільше - на викопний газ та зберіг курс на відмову від вугілля. Одночасно прискорився перехід на відновлювані джерела енергії — у 2022 році вітер і сонце виробили рекордну п’яту частину — 22% електроенергії в ЄС. За прогнозами аналітиків Ember цього року попит на викопне паливо в ЄС може впасти на 20%, що вдвічі перевищить попередній рекорд 2020 року.

“Минулого року багато чинників, крім російської агресії грали на руку викопному паливу. Зокрема - посуха в Європі, небачена за останні 500 років, через що зменшилась генерація на гідроелектростанціях до найнижчих рівнів з щонайменше 2000 року, зменшення потужності атомної енергетики в ЄС на 16% через збої у Франції та виведення з експлуатації атомних потужностей в Німеччині. Але це все разом з російською агресією не перекреслило планів Європи щодо переходу на зелені джерела енергії, а навпаки, прискорило їх. Ми прогнозуємо, що цього року ці тенденції посиляться”, каже Дейв Джонс, керівник відділу аналітики даних дослідницького центру Ember.

За словами дослідників Ember цього року обсяги генерації на об’єктах гідроенергетики суттєво зростуть, численні зупинені французькі атомні блоки почнуть працювати після ремонтів, а розгортання вітрової та сонячної енергетики прискориться. При цьому тренд на зниження попиту на електроенергію, ймовірно, продовжиться протягом найближчих місяців. У 2023 році Європа стане свідком величезного падіння споживання викопного палива — вугілля та особливо газу.

Для України важливо почати масштабно розгортати децентралізовані відновлювані джерела енергії в той час, коли близько 40% енергетичної інфраструктури пошкоджено російськими ракетними атаками. За даними KSE прямі втрати в секторі електроенергетики внаслідок російських обстрілів оцінюються у $6,8 млрд і ця сума постійно зростає.

“Уряд та працівники енергетичної інфраструктури героїчно відновлюють енергетичні потужності, щоб українці були на зв’язку та мали електроенергію. Але сьогодні важливо створити умови для енергетичного переходу і необхідні законодавчі ініціативи сьогодні вже перебувають на широкому обговоренні, зокрема: net billing, прямі договори та сертифікати походження зеленої електроенергії. Економічний потенціал для розбудови українських відновлювальних джерел значний, за різними підрахунками відносно рівнів 2021 року вітроенергетика та відновлювальні гази можуть зрости у близько 70 разів, сонячна енергетика - близько 60. Щоб використати ці можливості сьогодні важливо об'єднати міжнародних інвесторів, профільні Асоціації та чиновників для того, щоб прискорити зелений перехід і йти в ногу з Європою”, каже Ольга Євстігнєєва, кампейнерка Razom We Stand.

Razom We Stand ініціює створення мережі RE - Energy Communication Network, яка покликана об’єднувати комунікаційників, експертів, профільні асоціації та представників влади для проведення спільних комунікаційних кампаній з питань зеленого переходу в Україні.

"Незважаючи на різноманітні труднощі, з якими стикнулася галузь через повномасштабне вторгнення, та великі збитки, яких зазнали мережі, ми продовжуємо розвивати сонячну енергетику по всій країні. Зараз ринок зосереджений переважно на малих житлових будинках, в яких гібридні фотоелектричні системи з накопичувачами забезпечують цілодобовим автономним та надійним джерелом електроенергії: від фотоелектричних панелей на даху або раніше накопиченої від мережі. З початком повномасштабного вторгнення, а потім з дефіцитом електроенергії, українці стають все більше обізнані про переваги та досягнення сонячних технологій", – говорить Артем Семенишин, керівник Асоціації сонячної енергетики України.

За оцінками Біоенергетичної асоціації України до 2030 року Україна здатна повністю замістити імпортований природний газ власним біометаном і твердим біопаливом в обсягах до 10 млрд м3/рік. До 2050 року обсяг заміщення природного газу може досягти майже 26 млрд м3/рік, що дорівнює внутрішньому споживанню.

“Наразі 5,2 млрд м3/рік природного газу вже заміщено біомасою у 2020 році. Тобто ми споживаємо 26 млрд м3 газу, а споживали б 31 млрд м3, якби не внесок біоенергетики. Тобто близько 15% природного газу в Україні вже заміщено біоенергетикою. І цей тренд можна продовжувати, наразі середньорічний темп приросту біоенергетики становить 11%”, каже Георгій Гелетуха, керівник Біоенергетичної асоціації України.

Вітроенергетика згідно дослідження Інституту економіки та прогнозування має потенціал розвитку у близько 100 ГВт та буде здатна забезпечити третину загального енергоспоживання країни. А з розвитком офшорної (морської) вітрогенерації — значно більше.

“Енергетичний тероризм росії проти України робить пріоритетним закінчення будівництва і введення в експлуатацію довоєнних проектів вітростанцій у центральних та західних регіонах України. Вітроенергетика підтвердила провідну роль в енергетичному переході, адже забезпечує одночасно енергетичну безпеку, економічне відновлення та «зелений» енергетичний перехід. Для прискорення темпу введення нових потужностей на рівні хоча б в 1 ГВт щороку, важливо мати і свою сучасну виробничу базу, розпочати виробництво комплектуючих для вітрових турбін в Україні. Розвиток вітроенергетичного сектору, як наземного так і офшорного дозволяє створювати нові робочі місця, швидше розвивати регіони з вітровим потенціалом та інвестувати у власну країну, а не платити за імпортовані енергоносії загарбникам, як це було до війни", - каже Андрій Конеченков, голова Правління Української вітроенергетичної асоціації.
Про Razom We Stand:

Razom We Stand це громадська організація, що створена у 2022 році у відповідь на російську агресію та закликає до повного і постійного ембарго на російське викопне паливо та негайного припинення всіх інвестицій у російські нафтогазові компанії. Ми прагнемо створити імпульс для перебудови глобальної економіки та значної фінансової мобілізації інвестицій у нові чисті, розумні та ефективні енергетичні системи, засновані на відновлюваних джерелах енергії. Ми віримо, що зелене післявоєнне відновлення України повинно відбуватись на принципах Зеленого Курсу з повномасштабним переходом до відновлюваних джерел енергії.

Про Ember:

Ember – це глобальний аналітичний центр з питань енергетики, який досліджує питання енергетичного переходу. Центр був початково заснований у 2008 році як Sandbag для реформування вуглецевого ринку ЄС. У 2020 році ми змінили бренд на Ember, що ознаменувало фокус на прискоренні переходу на чисту енергетику. «Ember» і «Sandbag» є товарними знаками, які належать відомствам інтелектуальної власності Сполученого Королівства та Європейського Союзу.

Ember / ПРЕС-РЕЛІЗ


Немає коментарів: